اچ ام اس کلاید

 

 

 نام: اچ ام اس کلاید
 
تاریخ اقدام به ساخت: ؟؟؟؟؟؟
 
تاریخ اتمام پروژه: 15 مارس 1943
 
تاریخ اعزام به ماموریت: ؟؟؟؟
 
وزن: 2.206 تن
 
طول: 105 متر
 
عرض: 8.61 متر
 
سرعت: 40.70 کیلومتر بر روی آب و 18.5 کیلومتر در زیر آب
 
تسلیحات: دارای 6 اژدرانداز و یک مسلسل 100 میلیمتری برروی عرشه
 
فرجام: در تاریخ 30 جولای 1946 فروخته شد

 

 
 
شرح:
 زیردریائی کلاید یکی از زیردریائی های اقیانوس پیمای نیروی دریائی سلطنتی انگلستان در جنگ دوم جهانی بود. خدمت این زیردریائی در طول جنگ دوم جهانی بسیار پرحادثه بود. در 13 ماه می 1940 زمانی که این زیردریائی در حال گشت در آبهای اسکاندیناوی بود یکی از قایق های جنگی آلمانی به نام وایدر (
WIDDER) را مشاهده کرد و نبردی بین طرفین درگرفت که در آن نبرد هیچ یک از طرفین آسیبی ندیدند. پس از این نبرد کشتی جنگی آلمانی به ساندس فیورد در نروژ بازگشت، در ژوئن همان سال این زیردریائی موفق شد نبردناو گنیزنائو را با شلیک اژدر هدف قرار دهد و آن را مجبور به بازگشت به بندر تروندهایم نماید تا مورد تعمیر قرار گیرد.

 در ماه جولای این زیردریائی یک کشتی ماهیگیری نروژی را هدف قرار داد و غرق کرد و سپس به اشتباه به کشتی جنگی اچ ام اس تروآنت (HMS TRUANT) وابسته به نیروی دریائی سلطنتی انگلستان حمله کرد اما خوشبختانه در این حمله به کشتی جنگی انگلیسی آسیبی وارد نشد. در جولای 1941 کلاید در مدیترانه دست به عملیات زد و موفق شد دو کشتی بازرگانی سان مارکو (SAN MARCO) و استورلا (STURLA) را هدف قرار داده و غرق نماید. اندکی بعد نیز یک قایق توپدار ایتالیائی به نام جیووانی بوتیگلیری (GIOVANNI BOTTIGLIERE) را هدف قرار داد و غرق نمود. در سپتامبر 1941 این زیردریائی به حوزه پاسفیک اعزام شد و به سه زیردریائی آلمانی به نام های U-67 و U-68 و U-111 حمله کرد اما موفقیتی کسب نکرد. در مارس 1945 زیردریائی کلاید به یک کشتی بازرگانی ژاپنی حمله کرد و آن را غرق نمود. در همین ماه کلاید موفق شد یک زیردریائی ژاپنی به نام کیکو مارو (KIKU MARU) را نیز غرق کرد.
 این زیردریائی انگلیسی موفق شد از جنگ جان سالم به در برد و در 30 جولای 1946 فروخته شد و در بندر دوربان در آفریقای جنوبی اوراق گردید.
 (در متن ترجمه شده تاریخ اتمام پروژه این زیردریائی 15 مارس 1943 قید شده اما انجام عملیات توسط همین زیردریائی قبل از بهره برداری از آن و در تاریخ 13 ماه می 1940 گزارش شده است که مترجم (هیچکس) نیز نتوانست این تناقض را دریابد ولی برای حفظ امانت داری متن به همان صورت که نوشته شده ترجمه گردیده است. همچنین در متن فوق نوشته شده که زیردریائی کلاید در سپتامبر 1941 به پاسفیک اعزام شد و به 3 زیردریائی آلمانی حمله کرد اما باید خاطر نشان کرد که زیردریائی های آلمانی در حوزه پاسفیک عملیات نمی کردند و مترجم این مسئله را نیز به دلیل حفظ امانت داری ترجمه نموده است).

   

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 13/07/89

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.