نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

یو-977

 

یک عکس هوایی از زیردریایی یو-977 که اسم یو-977 با رنگ سفید و کاملا مشخص برروی برجک آن نمایان است

 

 نام: یو-977 (U-977)

 تاریخ اقدام به ساخت: 24 جولای 1942

 تاریخ اتمام پروژه: 31 مارس 1943

 تاریخ اعزام به ماموریت: 6 ماه می 1943

 فرجام: در تاریخ 17 آگوست 1945 به آرژانتین رفت و در 13 نوامبر 1946 توسط نیروی دریائی آمریکا غرق شد

 نوع: زیردریائی تیپ VIIC

 ظرفیت: 769 تن

 طول: 67 متر

 عرض: 6 متر

 عمق قابل تحمل: 220 متر

 قدرت پیشرانه: دارای 2 موتور دیزل با قدرت 3.200 اسب بخار و 1 موتور الکتریکی با قدرت 750 اسب بخار

 سرعت: 2 کیلومتر در ساعت بر روی آب و 20 کیلو متر در ساعت زیر آب

 شرح:

 زیردریائی یو-977 یکی از مشهورترین زیردریائی های آلمان نازی در جریان جنگ دوم جهانی بود که مسلح به 5 اژدر انداز 533 میلیمتری و همچنین بر روی عرشه مجهز به یک اسلحه 188 میلیمتری نیز بود. فرمانده این زیردریائی ناخدائی بود که پس از جنگ به دلیل انتشار کتاب خاطرات خود بسیار مشهور شد. این زیر دریائی که برای مقاصد آموزشی ساخته شده بود، پس از آنکه در سال 1943 به آب انداخته شد در دو سال اول به هیچ ماموریت جنگی اعزام نشد اما در 2 ماه می 1945 به اولین ماموریت خود اعزام گردید. این ماموریت از بندر کریستیانساند در جنوب شرقی نروژ و به فرماندهی کاپیتان هاینز شفر آغاز شد.

 

هاینز شفر فرمانده یو-977

 

 او ماموریت یافت به بندر ساوتهمپتون انگلستان عزیمت نماید و هر نوع کشتی را که در آنجا یافت نمود غرق نماید و این یک ماموریت خطرناک برای یک زیر دریائی تیپ VIIC بود. اما خوشبختانه دستور صادره توسط آدمیرال کارل دونتیز در 5 ماه می 1945 دائر بر توقف حملات زیردریائی های آلمانی موجب لغو دستور قبلی گردید. این دستور زمانی صادر گردید که این زیردریائی در شمال اسکاتلند قرار داشت.

 

کارل دونتیز فرمانده نیروی زیردریائی آلمان نازی او بدون شک یکی از منضبط ترین افسران و فرماندهان تاریخ محسوب می شود. هاینز شفر در کتاب خاطرات خود می گوید دونتیز هر روز در ستاد فرماندهی نیروی زیردریایی آلملن حاضر می شد و دستورات را شخصا به زیر دریایی ها ابلاغ می کرد. شفر در خاطرات خود می نویسد بیاد ندارد که دونتیز حتی یک روز هم در محل کار خود حاضر نشده باشد

 

 هاینز شفر که نمی خواست اسارت را در اردوگاه اسیران جنگی متحمل شود و از دیگر سو به دلیل وابستگی زیادی که به آرژانتین داشت تصمیم به عزیمت به آن کشور گرفت و از تسلیم خود به نیروهای متفقین خودداری نمود. علت علاقه او به آرژانتین این بود که در کودکی سفری به آن کشور نموده بود و از آن کشور بسیار خوشش آمده بود. او که با عدم علاقه خدمه متاهل زیردریائی برای فرار به آرژانتین مواجه شده بود تصمیم گرفت آنان را در نقطه ای درساحل اروپا پیاده نماید و خود راه آمریکای جنوبی را در پیش گرفت. در این مسافرت شنورکل ِ زیردریائی یو-977 دچار آسیب شد و از کار افتاد (شنورکل در زیردریائی یکی از وسایل هدایت و ناوبری محسوب می شود) اما این زیردریائی موفق شد به مدت 66 روز بدون این وسیله به حرکت خود ادامه دهد و به مقصد برسد (براساس گزارشی که نیروی دریائی آمریکا در 19 سپتامبر 1945 منتشر ساخت او پس کاپیتان گونتر پلاست کاپیتان زیردریائی یو-978 که موفق شد 68 روز بدون شنورکل دریانوردی کند مقام دوم را در این خصوص کسب نموده است).

 

در عکس بالا شنورکل یک زیردریائی با علامت فلش نشان داده شده است

 

 آسیب دیدگی شنورکل یو-977 زمانی اتفاق افتاد که این زیردریائی در 10 ماه می 1945 سواحل نروژ را ترک نمود و در تاریخ 14 جولای 1945 به بارانکو در آرژانتین رسید. در طول این سفر یو-977 روزها را زیر آب و شب ها را بر روی آب مسافرت می کرد. بازجوئی از خدمه این زیردریائی باعث تعجب بازجوهای آمریکائی شد زیرا تمام آنان متفق القول حدس میزدند که حداکثر یک ماه در زیرآب به مسافرت مشغول بوده اند و ذکری از 66 روز نمینمودند. براساس اظهارات کاپیتان شفر آنان ابتدا به سوی جنوب متمایل شدند و در مجمع الجزایر کیپ ورده در غرب آفریقا به تعمیر جزئی زیردریائی پرداختند و سپس به سوی آمریکای جنوبی حرکت نمودند.

 در 17 آگوست 1945 این زیردریائی پس از 99 روز که از آغاز ماموریت آن از بندر برگن می گذشت و در این مدت در دریا بود به ماردل پلاته آرژانتین رسید و در این مدت مسافتی معادل 14.157 کیلومتر را در دریا طی نموده بود. براساس یاداشت های روزانه در دفتر زیردریائی خط سیر این زیردریائی از نروژ آغاز شد و سپس به سواحل اسکاتلند رسید و از آنجا به سواحل ایرلند و سپس با یک چرخش به جنوب به غرب آفریقا ادامه یافت. نقشه ای که شفر در این مسافرت مورد استفاده قرار می داد نیز مورد توجه بازجویان قرار گرفت اما بر روی این نقشه فقط سه تاریخ مختصر یاداشت شده است این سه یاداشت عبارت است از:

 - 8 ماه می اتمام جنگ در اروپا

 - 24 جولای رسیدن به خط استوا

 - 17 آگوست ورود به ماردل پلاته

 پس از ورود به آرژانتین، شفر خود و افرادش را به نیروی دریائی آن کشور تسلیم نمود و مقامات آن کشور او را در 13 نوامبر 1945 در بوستون به آمریکائی ها تسلیم نمودند. در 13 نوامبر 1946 زیردریائی یو-977 که به مقامات آمریکائی تسلیم شده بود توسط ناوشکن آن کشور موسوم به یو اس اس آتول با شلیک اژدر هدف قرار گرفت و غرق گردید. خدمه آن نیز که در 22 آگوست 1945 به آمریکائی ها تحویل داده شده بودند مورد بازجوئی قرار گرفتند و بعدها آزاد شدند اما معجزه کاپیتان آن در هدایت یک زیردریائی بدون وسیله ناوبری برای بسیاری یک امر خارق العاده بود.

 

در 13 نوامبر 1946 ناوشکن یو اس اس آتول وابسته به نیروی دریایی ارتش ایالات متحده آمریکا زیردریائی یو-977 را هدف اژدر قرار داد و آن را غرق کرد

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 06/04/89

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.