تایگر 2

 

 

 نام: تایگر2
 
سال شروع به خدمت: 1942
 
کشور سازنده: آلمان نازی

 کمپانی سازنده: کارخانه HENSCHEL & SON

 طول: 6.4 متر

 عرض: 3 متر

 وزن: 68.5 تن

 قطر زره: 25 - 180 میلیمتر

 قدرت: 690 اسب بخار

 تسلیحات: یک توپ 88 میلیمتری مدل KWK 43 L/71 و دو مسلسل 7.92 میلیمتری

 سرعت: 41.5 کیلومتر  

 


 شرح:
 توسعه طراحی تانک سنگین توسط آلمان نازی به سال 1937 باز میگردد. اولین طراحی تانک سنگین به کمپانی هنشل واگذار شد و در سال 1939 یک کمپانی دیگر به نام پورشه (
PORSCHE) نیز مسئولیت طراحی تانک سنگین را به عهده گرفت. هر دو کمپانی برای طراحی نمونه های اولیه خود از برجک های ساخت کمپانی کروپ آلمان استفاده کردند اما در سیستم رانش و قدرت پیشرانه و نیز طراحی بدنه از یکدیگر متمایز بودند. نمونه اولیه طراحی شده توسط هنشل دارای شکلی شبیه به تانکهای دیگر بود و زره آن از نمونه پورشه استحکام کمتری داشت همچنین تانک طراحی شده توسط هنشل به تانک پنتر شباهت داشت. اما تانک طراحی شده توسط پورشه دارای یک برجک متحرک بود که برای تحرک برجک آن یک موتور مستقل از موتور اصلی تانک طراحی و ساخته شده بود. حکومت آلمان نازی نمونه طراحی شده توسط هنشل را برنده اعلام کرد و کار ساخت این نوع تانک ها به هنشل واگذار گردید.
 در طول جنگ دوم جهانی ساخت تعداد 1.500 دستگاه از این تانکها سفارش داده شد اما بمب باران سنگین تاسیسات ساخت آن توسط متفقین به آلمان ها امکان تولید بیش از 492 دستگاه را نداد. با این حال این تانک از نظر قطر زره و برد زیاد توپ آن از هر تانک های کشورهای متفقین برتر و سرآمد بود. این مسئله بخصوص در مورد متفقین غربی بسیار صادق بود زیرا نه نیروهای انگلیسی و نه آمریکائی ها هیچ تانک سنگینی را در اختیار نداشتند. تنها اسلحه ضد تانک
PDR 17 انگلیسی بود که قابلیت نفوذ در برجک این تانک و ایجاد صدمه در آن را داشت آنهم به شرطی که از فاصله 1.000 یا 1.100 متری شلیک میشد. توپ این تانک همچنین قابلیت هدف قرار دادن تانک های متفقین از فاصله 2.500 متری را دارا بود اما هیچ تانک متفقین این برد موثر را نداشت.
 در 18 جولای 1944 و برای اولین بار این تانک توسط گردان 503 تانک در منطقه ای بین تروآرن و دموویل در منطقه نرماندی برضد نیروهای مهاجم متفقین در جریان حمله به نرماندی بکار گرفته شد. و بسیار موثر عمل کرد. در جبهه شرق نیز در 12 آگوست 1944 گردان 501 تانک موفق شد با بکارگیری این تانک در مقابل عملیات ارتش سرخ در منطقه لووف - ساندومیرسکی مقاومت و پایداری نماید. در روز 15 اکتبر 1944 تانک تایگر2 گردان 503 در جریان عملیات پانزر فائوست (
PANZERFAUST) نقش مهمی ایفا نمود. این گردان با پشتیبانی از افراد اتو اسکورزنی (او مطمئنا بهترین کاماندوی جنگ دوم جهانی بود) موفق به تصرف بوداپست پایتخت مجارستان شد و این کشور مجبور شد تا پایان جنگ در صف کشورهای متحدین باقی بماند.

 

 

 گردان 503 تانک به مدت 166 روز در مجارستان باقی ماند و به دلیل برتری ناشی از بکارگیری تانک تایگر2 توانست حداقل 121 تانک متفقین و 244 توپ ضدتانک و 5 هواپیما را ساقط کند. در این مدت آلمانها فقط 25 تانک را از دست دادند. گردان 503 تانک یک افسر بسیار لایق و توانا به نام کورت نیسپل (KURT KNISPEL) داشت که موفق شده بود با انهدام 162 تانک دشمن به عنوان بهترین شکارچی تانک در تمام تاریخ شناخته شود. کورت نیسپل که یکی از قهرمانان آلمان محسوب می شد فقط یک روز قبل از خودکشی هیتلر در جریان جنگ از پای درآمد و کشته شد.

 تایگر2 همچنین در جریان عملیات آردن و نبرد ویستولا و تهاجم ارتش سرخ به پروس شرقی به شکلی موثر بکارگرفته شد. همچنین حمله آلمان ها به مجارستان در مارس 1945 در عملیاتی که به دریاچه بالاتون مشهور شد نیز با بکارگیری این تانک رخ داد. آخرین نبردی که این تانک در آن به خدمت پرداخت نبرد برلین بود که موجب سقوط آلمان نازی و اتمام خدمت تانک تایگر2 گردید. گردان 503 تانک اس اس ادعا نمود که در فاصله ژانویه تا آوریل 1945 موفق شده است در جبهه شرق 500 تانک دشمن را نابود کند و در مقابل 45 دستگاه تانک را نیز از دست داد که بسیاری از آنها به دلیل نداشتن سوخت و توسط خدمه خود تانک ها به منظور جلوگیری از دست یابی ارتش سرخ نابود شدند. 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 07/07/89

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.