تی - 34

 

 

 نام: تی - 34

 سال شروع به خدمت: 1940

 کشور سازنده: اتحاد شوروی

 کمپانی سازنده: KMDB

 طول: 6.6 متر

 عرض: 3 متر

 وزن: 26.5 تن

 قطر زره: در قسمت جلو 45 میلیمتر، در طرفین 45 میلیمتر، بالا 20 میلیمتر، پائین تنه 15 میلیمتر

 قدرت: 500 اسب بخار

 تسلیحات: یک توپ 76.2 میلیمتری و دو مسلسل 7.62 میلیمتری

 

 

 شرح:

 تانک تی - 34 یکی از تانکهای ساخته شده توسط اتحاد شوروی در جریان جنگ دوم جهانی است که از سال 1940 الی 1958 تولید شد. در مجموع از این تانک تعداد 84.070 دستگاه ساخته شد و در جریان جنگ دوم جهانی و نبرد کره و سرکوب قیام 1956 مردم مجارستان و خاورمیانه بکار گرفته شد. آخرین جنگی که این تانک در آن شرکت نمود جنگ بوسنی بود (زیرا دولت یوگسلاوی در زمان تیتو تعدادی از این تانک ها را خریداری کرده بود که تا زمان بحران بوسنی در ارتش آن کشور خدمت میکرد).

 این تانک از قطر زره و تسلیحات بهتری نسبت به تانکهای قبلی خود برخوردار بود که این مسئله آن را تبدیل به سلاحی موثر و کارآمد می ساخت. این تانک در جریان جنگ دوم جهانی توانست یکی از دلایل برتری نهائی اتحاد شوروی بر آلمان نازی شود. نمونه اولیه این تانک در کمپانی KHPZ در شهر خارکف در اکرائین ساخته شد و به عنوان سلاح پایه نیروی زرهی اتحاد شوروی انتخاب شد. این تانک همچنین مهمترین تانک جنگ دوم جهانی و پس از تانک تی 54 دومین تانک برتر در تمام تاریخ شناخته میشود زیرا تا سال 1996 حداقل در 27 کشور دنیا همچنان به خدمت مشغول بود. این تانک مدل توسعه یافته تانک های سری BT بود و هدف از تولید آن جایگزینی تی - 34 با این نوع تانکها بود. همچنین در تانکهای تی - 34 نسبت به تانکهای قبلی موفقیت بیشتری در ایجاد تعادل بین قدرت موتور و قدرت آتش ایجاد شده بود و سرعت بالاتری نیز در این تانک دیده میشد. علاوه بر موارد فوق قطر زره این تانک نیز در نوع خود عالی بود.

 تانک های اولیه فاقد تجهیزات رادیوئی بودند و همچنین دو مسلسل چی این تانکها برای اجرای آتش نیاز به تصمیم فرمانده تانک داشتند زیرا کلید ضامن هر دو اسلحه در کابین تانک قرار داشت. تعداد خدمه این تانک 4 نفر بود که شامل یک راننده، یک فرمانده و 2 مسلسل چی بودند. ساختمان و طراحی تانک یکپارچه بود که این مسئله موجب افزایش قابلیت و کاهش هزینه میشد و افزایش تیراژ تولید میشد. در اوایل سال 1944 کمپانی سازنده با اجرای تغییراتی این تانک را ارتقا داد. به این منظور یک توپ 85 میلیمتری قدرتمند جایگزین توپ 76.2 میلیمتری قبلی گردید. در پایان سال 1945 این تانک جایگزین بسیاری از تانکهای سبک و سنگین دیگر شده بود و اصلی ترین تانک نیروی زرهی اتحاد شوروی محسوب میشد. تانکهای تکامل یافته تی - 34 که با نامهای تی - 54 و تانک تی - 55 ساخته شد همچنان تا سال 2010 در خدمت ارتش روسیه قرار دارد.

 

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 11/07/89

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.