استالین

 

 

 نام: استالین
 
سال شروع به خدمت: 1943
 
کشور سازنده: اتحاد شوروی
 
کمپانی سازنده: کارخانه UZTM در شهر کیروف
 طول: 9.90 متر
 
عرض: 3.09 متر
 
وزن: 46 تن
 
قطر زره: در قسمت جلو 75 میلیمتر، در طرفین 70 میلیمتر، بالا 40 میلیمتر، پائین تنه 40 میلیمتر
 
قدرت: دارای 12 سیلندر دیزل مدل V-2 و دارای 600 اسب بخار
 
تسلیحات: یک توپ 122 میلیمتری مدل D25T و دو مسلسل DT و یک مسلسل دوشکا (DSHK)
 
سرعت: 37 کیلومتر

 
 
شرح:
 تانک استالین که به افتخار یوزف استالین رهبر اتحاد شوروی در جنگ دوم جهانی طراحی شد یک تانک سنگین میباشد که غالبا از سری تانک های
JS محسوب میشد. این تانک به منظور مقابله با توپهای 88 میلیمتری تانک تایگر آلمانی طراحی و ساخته شد و برای مقابله با توپهای 88 میلیمتری تایگر، تانک استالین را مجهز به توپهای 122 میلیمتری نمودند. تانک استالین مجهز به گلوله های انفجاری فوق قدرتمندی بود که به آن امکان مقابله با تانک تایگر و استحکامات و پناهگاه های بتونی را می داد. مدل IS2 از سری تانک های استالین در آوریل 1944 وارد خدمت ارتش سرخ شد و در نبرد برلین به شکلی موثر مورد استفاده قرار گرفت.

 

سال 1944 - یک تانک JS2

 
 علت طراحی و ساخت این تانک را باید انتقادات زیاد خدمه تانکهای
KV به تحرک پائین و سرعت کم این نوع تانکها دانست. همچنین قطر زره تانکهای سنگین KV از قطر زره تانک های متوسط T-34 کمتر بود. در سال 1942 این مشکلات موجب شد تا تانکهای مدل KV-IS که سبکتر و سریعتر بودند طراحی شد. اما تانکهای KV بسیار پرهزینه و گران قیمت تر از تانکهای T-34 بود در حالی که هیچ مزیتی در نبردها نسبت به آن نداشتند. در سال 1943 تقریبا چیزی نمانده بود که استالین پروژه ساخت تانکهای سنگین را متوقف نماید اما زمانی که در تابستان 1943 ورماخت تعداد زیادی از تانکهای پانتر و تایگر را در جبهه کورسک بکار گرفت موضوع عوض شد و در پاسخ به این نوآوری آلمان ها طراحان تانک در اتحاد شوروی شروع به طراحی تانکهای KV-85 و KV-13 نمودند. هدف آنان طراحی تانکهائی با قطر زره زیاد و قدرت آتشبار بیشتر و سهمگین تر از تایگر بود. از آنجائی که مارشال کلمینت وروشیلوف مورد غضب واقع شده و از فرماندهی ارتش اتحاد شوروی کنار گذاشته شده بود تانک تازه طراحی شده را ژوزف استالین نام نهادند و اولین نمونه های تانک سنگین نوظهور را IS-1 نامیدند.
 برای این تانک در ابتدا 2 توپ جهت نصب انتخاب شد که اولین آنها توپ
A-19 122mm بود و دومین توپ BS-3 100mm بود. توپهای سری BS-3 اگرچه قدرت نفوذ بیشتری داشتند اما با یک مشکل مواجه بودند و آن اینکه این توپها قابلیت شلیک گلوله های انفجاری فوق قدرتمند را نداشتند. اما توپهای A-19 در مقایسه با توپهای BS-3 بسیار عالی تر بودند بنابراین توپهای A-19 برای نصب بر روی تانک های IS انتخاب شد و زمانی که برعلیه استحکامات آلمانی بکار رفت قدرت و قابلیت بالای خود را به نمایش گذاشت. اما اطلاعات موجود در ارتش آلمان نشان میداد که توپهای 122 میلیمتری تانک استالین اثر بخشی خود را زمانی که هدف در زاویه 30 درجه ای آن قرار میگیرد از دست میدهد.

 در بهار سال 1944 مدل IS2 در جبهه نبرد توسط اتحاد شوروی بکار گرفته شد و در یک هنگ که متشکل از 21 تانک IS2 بود مورد بهره برداری قرار گرفت. این هنگ در جبهه به عنوان یک هنگ موثر و موج شکن بکار گرفته شد و اقدام به نابودی پناهگاه ها و تاسیسات مقاوم و سنگین نمود و سرانجام در نبرد نهائی فتح برلین نیز به شکی موثر بکار رفت و در رژه نیروهای فاتح در سپتامبر 1945 در برلین به نمایش گذاشته شد.
 هانس اولریخ رودل بزرگترین شکارچی تانک در کتاب خاطرات خود مینویسد که وقتی یک روز در حال ماموریت یک تانک عجیب و غریب را دیدم که تا به آن روز ندیده بودم به آن حمله کردم و چون میدانستم اکثر تانک ها از ناحیه پشت فاقد زره مقاوم میباشند آن را هدف قرار دادم و برای اطلاع مقامات از وجود چنین تانکی یک عکس نیز از آن گرفتم و آن را برای مقامات ارتش ارسال کردم. بعدها فهمیدم که این تانک استالین نام دارد و تقریبا غیر قابل وصول است.
 با اتمام جنگ این تانک تا دهه 1970 میلادی به خدمت خود ادامه داد و در کوبا و چین و کره شمالی به خدمت پرداخت. در سال 1956 در جریان حمله اتحاد شوروی به مجارستان و نیز در سرکوبی شورش بهار سال 1968 پراگ نیز از این تانک برای سرکوبی شورشیان استفاده شد. در جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل نیز ارتش مصر مجهز به تانک های استالین مدل
IS3 بودند.

 

شورش مجارستان - در پس زمینه تصویر یک تانک IS اتحاد شوروی دیده میشود


 پس از جنگ کره، چین تلاش کرد تا متخصصان طراحی و ساخت تانک استالین را برای ساخت مدلی جدید از تانک های
IS2/IS3 که به پروژه 122 معروف بود بکار بگیرد اما با اولویتی که بعدها برای نمونه برداری از تانک T-59 شوروی قائل گردید، ساخت این مدل جدید لغو شد.

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 11/07/89

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.