سو - دا 98

 

 

 نام: سو - دا 98 

 سال طراحی: 1937 - 1938

 وزن: 5 تن

 طول: 3.8 متر

 عرض: 1.9 متر

 ارتفاع: 1.6 متر

 خدمه: 2 الی 10 نفر

 قطر زره: 12 میلیمتر

 قدرت موتور: یک موتور دیزل به قدرت 6 اسب بخار مدل PS/2300

 سرعت: 40 کیلومتر در ساعت

 شرح:

 سو - دا 98 یک خودروی حمل نفر بود که برای حمل نفرات پیاده نظام و نیز توپخانه توسط ارتش ژاپن در جنگ دوم جهانی بکار برده شد. این خودرو پس از  آزمایش  موفقیت آمیز  خودروی  زرهی تی - که تانکته 97 (TE –KE TANKETTE 97) در چین علیرغم نقصانهایش، ساخته شد. خودروی تی - که تانکته 97 از لحاظ قطر زره و تسلیحات و قدرت موتور دارای معایبی بود اما در جریان نبرد دوم چین و ژاپن در سال 1938 ، ارتش ملی انقلاب چین دارای سلاح های ضدتانک و تانک اندکی بود و توانائی مقابله جدی با این وسیله را نداشت.

 بلافاصله پس از تولید خودروی زرهی تی - که 97 که یک خودروی حمل نفر غیر زرهی طراحی شده بود، به عنوان یک خودروی زرهی حمل نفر و مهمات بکار گرفته شد. از آنجائی که ارتش ژاپن از نیروهای پیاده نظام مکانیزه از اواسط دهه 1930 در چین استفاده می کرد، اما در نظر فرماندهان ژاپنی روند استفاده از ماشین آلات و خودرو بسیار کند بود. آنان اعتقاد داشتند که سرعت لازم برای حمل ونقل پیاده نظام در جنگ های معاصر را ندارند. براین اساس ارتش ژاپن بر مبنای الگوی تی - که تانکته 97 اقدام به طراحی و تولید خودروی حمل نفر موسوم به سو - دا 98 نمود. در این طرح جدید با کاهش قطر زره و حذف توپ و مسلسل آن موفق به تولید خودروی سو - دا 98 شدند که میتوانست حداکثر تا یک تن تجهیزات و یا 10 سرباز را حمل نماید.

 خودروی حمل ونقل سو- دا 98 در بسیاری از جبهه در طول جنگ دوم بکار گرفته شد و به خصوص در جریان نبرد دوم چین و ژاپن در مقیاس زیادی بکار رفت.

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 28/01/90

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.