کا - می 2

 

 

 نام: کا - می 2 

 سال طراحی: 1941

 وزن: 12.3 تن

 طول: 7.42 متر

 عرض: 2.79 متر

 ارتفاع: 2.34 متر

 خدمه: 5 و یا 6 نفر

 قطر زره: 6 الی 13 میلیمتر

 تسلیحات: یک مسلسل 137 میلیمتری به عنوان سلاح اولیه و دو مسلسل 97.7 میلیمتری به عنوان سلاح ثانویه ساخت کمپانی میتسوبیشی

 قدرت موتور: یک موتور دیزل با 6 سیلندر و با قدرت 155 اسب بخار

 سرعت: 37 کیلومتر در ساعت

 شرح:

 تانک کا - می 2 اولین تانک طراحی شده برای عملیات آبی خاک توسط ارتش امپراطوری ژاپن در جنگ دوم جهانی بود و اساس طراحی آن بر مبنای تانک سبک، ها گو 95 (HA-GO 95) شکل گرفته بود که تغییراتی اساسی یافته و برای عملیات در زمین و دریا ساخته شده بود.

 در ابتدای سال 1928 ارتش امپراطوری ژاپن توسعه زیادی یافته بود و اقدام به تست و آزمایش چند نمونه ساخته شده از تانک های آبی خاکی مانند مدل SR-II و نمونه MI-SHA و مدل A-L-GP92 نمود اما هیچکدام این تانک ها هرگز از ساخت یک نمونه فراتر نرفت و به تولید انبوه نرسید. در سال 1940 نیروی دریائی امپراطوری ژاپن اقدام به توسعه تجهیزات عملیات آبی خاکی نمود و 2 سال بعد حاصل این تلاشها تولید تانک کا - می 2 بود.

 تانک کا - می 2 برای نیروهای ویژه تهاجم از دریا به ساحل برای حملات آبی خاکی در جزایر پاسفیک طراحی شده بود. تنها تعداد 184 دستگاه از این تانک ها از سال 1942 تولید شد زیرا اجزای پیچیده آن زیاد بود و تقریبا تمام مراحل ساخت آن با دست انجام می شد. این تانک ضد آب بود و قسمت هائی از آن از استیل تو خالی و قسمت جلوی آن به شکل محدب ساخته شده بود. نیروی محرکه این تانک نیز برای ایجاد توانائی حرکت در آب، در عقب آن قرار داشت. قسمت تو خالی جلوی تانک به 8 قسمت مجزا تقسیم شده بود. این مسئله کمک می کرد تا زمانی که یک ترکش و یا گلوله یکی از قسمت ها را با آسیب مواجه نمود به قدرت شناوری تانک آسیبی وارد نشود. این قایق کوچک اختراعی بود که می توانست با استفاده از هوای فشرده در آب شناور بماند و زمانی که به خشکی رسید با تخلیه هوای فشرده برای عملیات بر روی زمین آماده می شد.

 تانک کا- می 2 همچنین مسلح به یک مسلسل 137 میلمتری و یک مسلسل 97 میلیمتری مجهز بود که قابلیت گردش 360 درجه را داشت. همچنین یک مسلسل 97 میلیمتری دیگر نیز در عقب تانک نصب شده بود. بعلاوه این تانک به دو اژدر نیز مجهز بود. تانک کا- می 2 می توانست از سطح یک زیردریائی به آب انداخته شود. این تانک در آب می توانست به سرعتی معادل 10 کیلومتر در ساعت دست یابد و برد عملیاتی آن در آب معادل 150 کیلومتر بود. هدایت کا- می 2 با فرمانده تانک بود که آن را با سکانی که که بر عرشه تانک قرار داشت هدایت می کرد. این سکان با یک کابل به دستگاه کنترل که در داخل تانک تعبیه شده بود، وصل می شد.
 
تاریخچه عملیاتی

 کا - می 2 زمانی در عملیات رزمی ژاپن بکار گرفته شد که ارتش این کشور در سال 1941 در یک سلسله پیروزی های پی درپی موفقیت هائی را کسب نموده بود و برای بکارگیری آن در یک عملیات گسترده اندکی دیر شده بود بنابراین بسیاری از این تجهیزات در پادگان های مختلف ژاپنی در جنوب پاسفیک و اندونزی پراکنده شده بود. همچنین در جریان نبردهای جزایر مارشال و جزایر ماریانا و بخصوص گوام این تانک ها با تفنگداران نیروی دریائی آمریکا به مواجهه پرداخت ولی در این نبردها به عنوان یک وسلیه دفاعی و ثابت در سنگرهای خط دفاعی بکار رفت.

 امروزه یک تانک کا - می 2 در موزه تانک کوبیانکل در مسکو در معرض دید عموم قرار دارد.

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 28/01/90

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.