چی - نو 3

 

 

 نام: چی - نو 3

 سال طراحی: 1944

 وزن: 2.18 تن

 طول: 5.64 تن

 ارتفاع: 2.68 متر

 قطر زره: 12 الی 50 میلیمتر

 تسلیحات: یک توپ 75 میلیمتری به همراه یک مسلسل 7.7 میلیمتری میتسوبیشی

 قدرت موتور: یک موتور دیزل به قدرت 240 اسب بخار

 برد عملیاتی: 210 کیلومتر

 سرعت: 39 کیلومتر در ساعت

 شرح:

 تانک متوسط چی - نو 3 زمانی در دستور کار طراحی و تولید توسط ارتش ژاپن قرار گرفت که تانک های چی - هه 1 ژاپنی در مقابله با تانک های شرمن M4 آمریکائی با مشکل مواجه شدند. در این زمان دفتر تکنیکی ارتش ژاپن سرگرم کار بر روی تانک متوسط چی - نو 4 برای مقابله با تانک های شرمن بود اما تانک چی - تو 4 با مشکلاتی مواجه بود و دفتر تکنیکی ارتش ژاپن ناچار شد این پروژه را متوقف نماید و در ماه می 1943 پروژه طراحی تانک چی - نو 3 را آغاز نمود.

 طراحی این تانک شش ماه بعد و در اکتبر همان سال به اتمام رسید و در همان سال اجازه تولید یافت اما تولید این تانک تا سال 1944 آغاز نشد. در این زمان به دلیل قطع بسیاری از خطوط ارتباطی آبی ژاپن و نیز ویرانی بسیاری از کارخانجات صنعتی بر اثر بمب باران بمب افکن های آمریکائی، آن کشور با کمبود تجهیزات و مواد اولیه روبرو شده بود. با این وجود ژاپن موفق شد تعداد 55 واحد عملیاتی در سال 1944 و تعداد 111 واحد عملیاتی در سال 1945 ، را به این تانک ها مجهز کند. تولید این تانک تا پایان جنگ دوم جهانی همچنان ادامه داشت.

 برجک این تانک از نمونه مدل چی - نو 97 بزرگتر و توپ آن نیز یک توپ 75 میلیمتری بود. همچنین توپ این تانک قادر بود بین 10- الی 25+ درجه بچرخد.

 تانک چی - نو 3 بیشتر برای مقابله با تهاجم احتمالی متفقین به خاک اصلی ژاپن اختصاص داده شده بود. حداقل 6 هنگ از تانک های چی - نو 3 در کیو شو و هنشو مستقر شده بودند که جمعی لشگر زرهی اول و لشگر زرهی چهارم که در اطراف توکیو مستقر بود محسوب می شدند. به دلیل تسلیم ژاپن قبل از تهاجم متفقین به خاک آن کشور این تانک هرگز در هیچ نبردی شرکت نکرد و در مدرسه آموزش توپخانه ایباراکی در تسوچی یورا به نمایش گذاشته شد.

 

 

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 28/01/90

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.