سموونته دا

 

 

 نام: توپ خود کشش سموونته دا 149/40 

 طراح: انسالدو

 وزن: 24 تن

 طول: 6.60 متر

 عرض: 3 متر

 ارتفاع: 2 متر

 کالیبر: 149.1 میلیمتر

 قدرت موتور: 250 اسب بخار با موتور بنزینی

 سرعت: 35 کیلومتر در ساعت

 شرح:

 توپ سموونته دا یک توپ خود کششی ایتالیائی در جنگ دوم جهانی بود که حاصل طراحی خوب طراحان بود. این توپ خود کششی دارای زرهی مقاوم و سرعت عالی بود اما زمانی به تولید رسید که ایتالیا از صحنه جنگ خارج شده بود و قسمت عمده ای از این تسلیحات به دست قوای آلمانی افتاد. این توپهای خود کششی در بعضی از موارد به توپهای هویتزر نیز مجهز بودند اما اکثر آنها مجهز به توپهای شلیک مستقیم بودند (توپهای شلیک مستقین برخلاف توپهای هویتزر نسبت به خط افق فاقد زاویه میباشند و بصورت مستقیم به هدف شلیک می کنند اما توپهای هویتزر دارای زاویه شلیک می باشند و پس از شلیک توپ به سمت فضای اسمان بر اثر جاذبه زمین به سمت زمین فرود آمده و هدف را منهدم میکنند).

 علت طراحی این توپها نیاز آرایش های زرهی به پشتیبانی توپ خانه بود. با ترکیب توپ مدل 149.40 با شاسی تانک M15/42 این سلاح تبدیل به سلاحی موثر شده بود اما تولیدات صنایع ایتالیا کفاف خسارات زیاد تجهیزات ارتش ایتالیا را نمی داد و این مسئله باعث شد صنایع ایتالیا نتوانند به تعداد زیادی از این سلاح را تولید کنند. اساس طراحی این سلاح بر مستقر نمودن یک توپ قوی بر یک شاسی که توسط کامیون قابل حمل باشد، بوده است.

 همراه با این دو قطعه دستور ساخت یک حمل کننده خوب می توانست بسیار موثر باشد اما افزایش تقاضا برای تولید تانک و تفنگ صنایع ایتالیا را از تولید موثر این سلاح باز داشت. از دیگر سو این توپ خود کششی در مناطق باز فاقد محافظ بود و افراد و خدمه اپراتور آن در معرض شلیک مستقیم دشمن قرار داشتند اما به دلیل برد 23.700 کیلومتری این توپ عدم پوشش خدمه آن اهمیت کمی داشت زیرا این مسافتی بود که بسیار دور از برد موثر بسیاری از تسلیحات محسوب می شد. همچنین این توپ قادر بود گلوله هائی به وزن 46 کیلوگرم را پرتاب نماید.

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 01/02/90

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.