شار بی1

 

 

 نام: شار بی1
 
سال شروع به خدمت: 1934
 
کشور سازنده: فرانسه
 
کمپانی سازنده: کارخانه RENAULT
 
طول: 6.37 متر
 
عرض: 2.46 متر
 
وزن: 27.6 تن
 
قطر زره: 40 میلیمتر
 
قدرت: 272 اسب بخار
 
تسلیحات: یک توپ 75 میلیمتری مدل ABS SA 35 هویتزر و دو مسلسل 7.50 میلیمتری REIBEL
 
سرعت: 28 کیلومتر

 
 
شرح:
 تانک
CHAR B1 یکی از تانک های سنیگن فرانسه در جنگ دوم جهانی محسوب می شد که مجهز به یک توپ هویتزر 75 میلیمتری بود. این تانک یکی از موثرترین تسلیحات زرهی فرانسه برای مواجه با نیروی زرهی آلمان و بخصوص تانک متوسط پانزر 4 در جنگ احتمالی آینده آن دو کشور محسوب میشد اما مصرف بالای سوخت به همراه سرعت پائین دو نقطه ضعف عمده این تانک فرانسوی محسوب میشد. پس از حمله آلمان نازی به فرانسه و سقوط فرانسه آلمان ها این تانک را به خدمت گرفتند و در تعدادی از واحدهای زرهی خود از آن استفاده کردند.
 نام این تانک برگرفته شده از نام یک ژنرال فرانسوی به نام ژان باپتیست اوژن اشتین بود. او یکی از تئوریسین های نظامی فرانسه در جنگ اول جهانی بود که براساس یک رهنمود از ساخت تانکی صحبت کرده بود که میتوانست خطوط دفاعی لایه لایه دشمن را درهم شکند. در سال 1921 یک کمیسیون نظامی به ریاست یک ژنرال فرانسوی به نام ادموند بات تصمیم گرفت تا این ایده را در دستور کار خود قرار دهد بنابراین یک همکاری بین کمپانی رنو و اشنایدر برای ساخت چنین تانکی آغاز شد.

 

ژنرال ادموند بات

 

 در ابتدا چند نمونه اولیه ساخته شد که نمونه SRA یکی از آنها بود. این نمونه 19.5 تن وزن داشت و 5.95 طول و 2.49 عرض آن بود. این تانک شباهت بسیاری به تانک متوسط مارک دی (MARK D) انگلیسی داشت و یک موتور ساخت رنو با قدرت 180 اسب بخار بر روی آن نصب شده بود. حداکثر سرعت آن 17.5 کیلومتر در ساعت بود و در مسافتی معادل 140 کیلومتر 400 لیتر سوخت مصرف میکرد.

 

 

دو تصویر از نمونه اولیه تانک SRA


 یک مدل دیگر طراحی شده تانک
FAHM بود که شباهت بسیاری به تانک متوسط ویکرز انگلیسی داشت. وزن این تانک 17 تن و طولش 5.20 متر و عرض آن 2.43 متر بود. این تانک دارای یک موتور با 120 اسب بخار قدرت و 18.2 کیلومتر سرعت بود. برای مسافتی معادل 70 کیلومتر 230 لیتر سوخت مصرفی آن بود.
 مدل دیگر طراحی شده
FCM21 نام داشت و 15.64 تن وزن داشت. این تانک 6.5 متر طول و 2.50 متر عرض داشت. سرعت این تانک 17.4 کیلومتر در ساعت و برای طی نمودن 175 کیلومتر سوختی معادل 500 لیتر مصرف میکرد.
 سرانجام در سال 1934 مدل نهائی این تانک آماده شد و مورد تصویب قرار گرفت. ساخت هر تانک شار بی1 معادل 1.5 میلیون فرانک فرانسه هزینه داشت. همزمان یک تیپ دیگر از این تانک به نام
CHAR B1 bis نیز ساخته شد دارای 60 میلیمتر قطر زره و یک توپ 47 میلیمتری مدل L/32 بود. این توپ یک توپ ضدتانک حقیقی بود. تولید این مدل از تانک شار از 8 آوریل 1936 تا ژوئن 1940 ادامه یافت و در این مدت 369 دستگاه از این تانک ساخته شد. مارشال دوگل یکی از افسرانی بود که به ارزش تانک در جنگ های آینده واقف بود و حمایت و پشتیبانی زیادی از ساخت این نوع تانک ها نمود.
 پس از حمله آلمان نازی به فرانسه در ژوئن 1940 واحدهای زرهی فرانسه متشکل از تانک های شار بی1 و تانک های سوموآ 35 به مقابله با تهاجم آلمان رفتند اما واحدهای مخصوص ضدتانک ارتش آلمان موفق شدند ضربات جبران ناپذیری به این واحدهای زرهی فرانسه وارد کنند. در نبرد رو در رو با تانک های پانزر 3 و 4 تانک های شار بی1 فرانسه بهتر بودند. مثلا در 16 ماه می یک تانک فرانسوی به تنهائی به 13 تانک آلمانی حمله کرد و آنها را منهدم نمود. این تانک علیرغم اصابت 140 گلوله توپ به آن، بدون هیچ آسیبی موفق به بازگشت گردید. مارشال هاینز گودریان که در نبرد فرانسه فرماندهی ستون تانک ارتش آلمان را برعهده داشت درباره این تانک ها و زره عالی آن در دفتر خاطرات خود مینویسد:

 یک نبرد با یک ستون زرهی از تانک های فرانسوی در جنوب یونیویل (JUNIVILLE) من به شکلی بیهوده تلاش کردم تا با استفاده از یک ضدتانک 47 میلیمتری که آن را در صحنه نبرد به دست آورده بودم یک تانک شار بی1 را منهدم کنم اما تمام گلوله های شلیک شده من به تانک مورد نظر به دلیل قطر زره عالی آن هیچ آسیبی نرساند. سلاح های 37 میلیمتری و 20 میلیمتری نیز به همان اندازه بی اثر بودند و متاسفانه ما به همین دلیل تلفات سنگینی دادیم. اما این برتری تانک های شار بی1 به دلیل عدم استفاده از بیسیم نتوانست موثر و تعیین کننده واقع شود و نیروهای زرهی ارتش آلمان به دلیل فرماندهی عالی و استفاده از بیسیم برای آرایش نظامی در جریان نبرد موفق تر نشان دادند.
 با سقوط فرانسه 161 تانک شار بی1 فرانسوی به دست آلمان ها افتاد و در جریان جنگ دوم جهانی توسط آن کشور مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

مارشال هاینز گودریان یکی از برجسته ترین و توانمند ترین ژنرالهای تاریخ محصوب می شود.

روش ابداعی او حتی امروز در جنگ های مدرن نیز بکار گرفته می شود

   

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 10/07/89

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.