شار 2سی

 

 

 نام: شار 2سی
 
سال شروع به خدمت: 1921
 
کشور سازنده: فرانسه
 
کمپانی سازنده: کارخانه RENAULT
 
طول: 10.27 متر
 
عرض: 3.46 متر
 
وزن: 69 تن
 
قطر زره: 45 میلیمتر
 
قدرت: 500 اسب بخار
 
تسلیحات: یک توپ 75 میلیمتری و 8 مسلسل
 
سرعت: 15 کیلومتر

 


 شرح:
 تانک
CHAR 2C یک تانک فوق سنگین فرانسه در جنگ دوم جهانی محسوب می شد که در فاصله سالهای بین 1921 تا 1940 در ارتش فرانسه به خدمت گرفته شد. این تانک سنگین ترین تانک بکار گرفته شده در جنگ دوم جهانی بود که حتی تا به امروز نیز تانکی به این ابعاد ساخته نشده است. با پایان جنگ اول جهانی، مارشال پتن درخواست نمود که 300 تانک فوق سنگین تا مارس 1919 تولید شود اما این مسئله موجب بروز بحث و جدل مابین ژرژ کلمانسو و لوئیس لوشر فرمانده کل نیروهای مسلح گردید.

 در آوریل 1919 ژنرال اشتین فرانسوی درخواست کرد 10 تانک فوق سنگین شار 2سی ساخته شود و تا سال 1923 تعداد 10 تانک در خط تولید قرار گرفت. تانک شار 2سی با داشتن زرهی به قطر 45 میلیمتر دارای وزنی معادل 69 تن بود. این ضخیم ترین قطر زره تانک تا آن زمان محسوب میشد. این تانک مجهز به دو موتور هر یک به قدرت 250 اسب بخار و مجموعا 500 اسب بخار بود که در نوع خود بی نظیر بود. 7 مخزن سوخت جمعا به گنجایش 1.260 لیتر برد عملیاتی 150 کیلومتر را برای آن ممکن میساخت. این تانک نیاز به 12 خدمه داشت و براساس بعضی منابع 13 خدمه در این تانک بکار میپرداختند.

 

 

 جمعا تعداد 10 تانک از این نوع ساخته شد که هرکدام از این تانک ها به نام یکی از ایالتهای فرانسه را داشتند و نام آنها به ترتیب عبارت بود از ALSACE , PICARDIE , PROVENCE , POITOU , BERRY , BRETAGNE , TOURAINE , ANJOU , CAMPAGNE , NORMANDDIE.
 

  تانک مشهور فرانسوی به نام نرماندی

 

تانک الزاس از سری تانک های شار 2سی

 

تانک فرانسوی پرووانس به شماره 91

 

تانک فوق سنگین POITOU

 

 در سال 1940 و پس از حمله آلمان نازی به فرانسه این تانک ها در جبهه بکار گرفته شد اما زمانی که ارتش آلمان با ایجاد شکاف در خط جبهه به سوی داخل فرانسه هجوم برد دولت فرانسه تصمیم گرفت این تانک ها را با قطار انتقال دهد. به دلیل آتش گرفتن یک قطار حامل سوخت حمل این تانک ها امکان پذیر نشد و فرانسویان ناچار شدند با انفجار این تانکها آنها را از بین ببرند.

 

 

 اندکی قبل ژوزف گوبلز وزیر فرهنگ و تنویر افکار عمومی آلمان و نیز هرمان گورینگ فرمانده لوفت وافه با تبلیغاتی وسیع ادعا نمودند که تمام این تانکها با بمب باران هوائی نابود شده اند اما این یک دروغ بزرگ بود که بعدها توسط بعضی منابع نیز تکرار شده است. از میان این 10 تانک تنها تانک CHAMPAGNE توسط آلمانها به عنوان یادگاری از پیروزی در جنگ به برلین برده شد. پس از سقوط برلین و در سال 1948 این تانک ناپدید شد و عده ای اعتقاد دارند که این تانک در موزه تانک کوبینکا در روسیه نگهداری میشود. همچنین دولت فرانسه با آغاز حمله آلمان به فرانسه تعداد 12 تانک دیگر از این نوع را سفارش داده بود که به دلیل شکست زود هنگام فرانسه این سفارش لغو گردید.

 

 

تانک نورماندی در برابر یک تانک سنگین دیگر فرانسوی

  

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 10/07/89

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.