نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

اچ ام اس پرنس آو والس

 

 

 

 نام: اچ ام اس پرنس آو والس

 تاریخ اقدام به ساخت: 1 ژانویه 1937

 تاریخ اتمام پروژه: 3 ماه می 1939

 تاریخ اعزام به ماموریت: 19 ژانویه 1941

 فرجام: غرق در تاریخ 10 دسامبر 1941 در حمله ارتش کوانتونگ وابسته به ارتش ژاپن در دریای چین

 نوع: نبرد ناو

 ظرفیت: 43.786 تن

 طول: 227 متر

 عرض: 34 متر

 قدرت پیشرانه: دارای 8 موتور سه درامه مدل آدمیرالیتی با بویلر کوچک و دیگ و چهار توربین پارسونز با 134 هزار اسب بخار

 سرعت: 53 کیلومتر در ساعت

 شرح:

 نبرد ناو پرنس آو والس مجهز به توپهای 350 میلیمتری و همچنین زره بدنه 374 میلیمتری و زره عرشه 136 میلیمتری که از استحکام خیلی زیادی برخوردار بود به عنوان یکی از مهلک ترین ناوهای جنگ دوم جهانی شناخته میشد. با شروع جنگ دوم جهانی و در آگوست 1940 حمله نیروی هوائی آلمان نازی (لوفت وافه) به بندر لیورپول موجب خسارت زیادی به کشتی شد و چیزی نمانده بود که ناو جنگی والس منهدم شود. مدتی بعد وزارت دریاداری انگلستان اعلام کرد بیسمارک و تیرپیتز میبایست غرق شوند و به ناو والس ابلاغ شد که این وظیفه برعهده آن کشتی است.

 در 19 ژانویه 1940 کاپیتان جان لیچ به فرماندهی این کشتی منصوب شد مدت زمانی کوتاه پس از آن به منظور مقابله با ناو بیسمارک به همراه نبرد ناو اچ ام اس هود به جنگ با بیسمارک و رزمناو پرینز اوژن به نزدیکی سواحل دانمارک اعزام شد. در 24 ماه می 1941 نبرد بین طرفین در تنگه دانمارک آغاز شد نبردی که به دلیل چابکی و سرعت عمل رزمناو پرینز اوژن منجر به از کار افتادن نبرد ناو اچ ام اس هود شد و سپس رزمناو آلمانی به سوی پرنس والس تغییر جهت داد و آن را نیز هدف گرفت و مورد اصابت توپهای خود قرار داد. به دلیل بی تجربگی خدمه رزمناو پرنس والس این کشتی نیز به سرعت آتش گرفت. پرنس آو والس خود را در میان دود ناشی از جنگ پنهان نمود و در سه نوبت به بیسمارک حمله کرد و در این سه حمله موفق شد انبار سوخت و یکی از دینامهای آن را با آسیب جدی مواجه نماید.

 بیسمارک برای تعمییر مجبور شد به سوی بنادر فرانسه عقب نشینی کند و این فرصتی برای فرار والس به سوی انگلستان فراهم نمود در حالی که اچ ام اس هود غرق شده بود. پرنس آو والس برای مدت 6 هفته تحت تعمییر قرار داشت. در آگوست 1941 پرنس آو والس ماموریت یافت وینستون چرچیل را به نیوفاندلند در آرژانتین انتقال دهد هدف از این مسافرت دریائی حضور چرچیل در کنفرانسی با حضور فرانکلین روزولت رئیس جمهور آمریکا بود.

 

چرچیل در ناو پرنس آو والس

 

در سپتامبر 1941 پرنس آو ولز ماموریت یافت در عملیات هالبرد که هدف از آن اسکورت کشتی های تدارکاتی از جبل الطارق به مقصد مال شرکت نماید. در این عملیات پرنس آو والس موفق شد چند هواپیمای ایتالیائی را سرنگون نماید.

 در 25 اکتبر 1941 پرنس آو والس ماموریت یافت تا با همراهی ناوشکن اچ ام اس الکترا و رزمناو اچ ام اس ریپولس و در قالب نیروی Z به سنگاپور برود و به نیروی تحت امر ادمیرال سر تام فیلیپس در شرق دور منتقل شود. گروه کشتی های ذکر شده در دسامبر به سنگاپور رسیدند. هدف این ناوگان ممانعت از حمله ژاپن به مالایا بود اما در 8 دسامبر و یک روز پس از حمله ژاپنی ها به پرل هاربور به مالایا حمله کردند و در روز 10 دسامبر 86 بمب افکن ژاپنی از واحد 22 فلوتلیا که از سایگون برخواسته بودند به آن حمله کردند و نبرد ناو پرنس آو والس و اچ ام اس ریپولس را در مختصات جغرافیائی 33:3 درجه شمالی و 28:104 درجه شرقی غرق نمودند. در این حمله کاپیتان جان لینچ کشته شد.

 

در سمت چپ و پشت تصویر دو ناو پرنس آو والس و ریپولس را مشاهده می کنید

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 21/02/89

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.