نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

اچ ام اس والیانت

 

 

 

 نام: اچ ام اس والیانت (valiant)

 تاریخ اقدام به ساخت: 1912

 تاریخ اتمام پروژه: 13 ژانویه 1913

 تاریخ اعزام به ماموریت: 19 فوریه 1916

 فرجام: در تاریخ 1948 از خدمت خارج شد و اوراق گردید

 نوع: رزمناو

 ظرفیت: 29.150 تن

 طول: 200 متر

 عرض: 27 متر

 قدرت پیشرانه: دارای توربین ساخت BROWN CURTIS با قدرت 71.112 اسب بخار

 سرعت: 44.4 کیلومتر در ساعت

 

 

 شرح:

 رزمناو اچ ام اس والیانت یک رزمناو در کلاس رزمناوهای مدل ملکه الیزابت در نیروی دریائی سلطنتی انگلستان بود که در جنگ اول و دوم به خدمت پرداخت. این رزمناو دارای 8 توپ 380 میلیمتری مارک 1 و اژدرهای 21 اینچی برای مقابله با زیردریائی بود. قطر زره آن در بدنه 325 میلیمتر و در عرشه 750 میلیمتر بود. در جنگ اول جهانی و در نبرد یوتلند شرکت نمود و به سوی ناوگان آلمانی 288 گلوله 380 میلیمتری شلیک نمود ولی در این جنگ آسیبی ندید. در دوره بین دو جنگ اول و دوم با تغییراتی که سامانه هدایت آتش و طراحی آن صورت گرفت ظرفیت آن تا 35.513 تن افزایش یافت.

 با آغاز جنگ دوم و تحت فرماندهی آدمیرال کانینگهام والیانت به همراه رزمناو بارهام و و وارسپیت و گلوچستر و چند ناوشکن دیگر به بندر تریپولی در شمال آفریقا حمله کرد. همچنین پس از تسلیم فرانسه به آلمان نازی این رزمناو برای جلوگیری از تصرف ناوگان فرانسه توسط آلمان در عملیاتی به نام CATAPUL OPERATION شرکت نمود و به ناوگان فرانسه در مرسی الکبیر حمله کرد. در جریان نبرد کرت این رزمناو چندین صدمه را متحمل شد که بر اثر بمب بارن دشمن رخ داد.

 در دسامبر 1941 رزمناو والیانت و خواهرش QUEEN ELIZABETH (ملکه الیزابت) براثر برخورد با مین و شلیک اژدرهای ایتالیائی صدمه دید. رزمناو والیانت در سال 1943 و در عملیات آبی خاکی پیاده شدن در سیسیل و سالرنو شرکت نمود و در سال 1944 برای نبرد با ارتش امپراطوری ژاپن به اندونزی اعزام شد در 8 آگوست همان سال در اطراف سیلان مورد حمله ژاپنی ها قرار گرفت و دچار خسارات زیادی شد. در جولای 1945 این کشتی انگلیسی پس از تعممیر و در حالی که جنگ به اتمام رسیده بود به خدمت بازگشت اما در سال 1948 از خدمت خارج شد و اوراق گردید.

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 21/02/89

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.