نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

اچ ام اس هود

 

 

 نام: اچ ام اس هود

 تاریخ اقدام به ساخت: 1 سپتامبر 1916

 تاریخ اتمام پروژه: 22 آگوست 1918

 تاریخ اعزام به ماموریت: 15 ماه می 1920

 فرجام: غرق در تاریخ 24 ماه می 1941

 نوع: رزمناو

 ظرفیت: 46.680 تن

 طول: 262 متر

 عرض: 31.65 متر

 قدرت پیشرانه: دارای 4 شافت ساخت شرکت BROWN CURTIS با چرخدنده و توربین با قدرت 144.000 اسب بخار

 سرعت: 54 کیلومتر در ساعت

 

 

 شرح:

 نبردناو اچ ام اس هود یکی از ناوهای مشهور نیروی دریائی سلطنتی انگلستان در سالهای ابتدائی جنگ اول جهانی بود و به مدت بیش از دو دهه در نیروی دریائی سلطنتی انگلستان خدمت نمود و در سال 1941 در جریان نبرد تنگه دانمارک در 24 ماه می 1941 توسط ناو مشهور آلمانی به نام بیسمارک هدف قرار گرفت و غرق شد. دستور ساخت رزمناو هود پس از جنگ یوتلند در جنگ جهانی اول که موجب غرق شدن تعدادی از کشتی های جنگی انگلیسی شد، صادر گردید اما تا قبل از پایان جنگ اول جهانی این کشتی عملیاتی نشد و به مدت دو دهه پس از پایان جنگ اول در نیروی دریائی سلطنتی انگلستان خدمت نمود.

 با شروع جنگ دوم جهانی این رزمناو برجسته انگلستان به عنوان یک آلترناتیو در برابر ناو مشهور آلمانی به نام بیسمارک مطرح شد. این کشتی که قطر زره آن در بدنه 305 میلیمتر و بر روی عرشه 76 میلیمتر بود و با سرعتی معادل 54 کیلومتر یکی از رزمناوهای سریع در آن زمان محسوب میشد، مجهز به توپهائی 381 میلیمتری مدل مارک 1 نیز بود که آن را به یک کشتی مهلک برای هر دشمنی تبدیل نموده بود و قابلیت گردش به بالا و پائین این توپها از 5- درجه تا 30+ به آن قدرت آتش فوق العاده ای می داد. برد این توپها در زاویه 30+ درجه معادل 29.000 یارد (برابر با 26.500 متر) و نواخت شلیک تا 672 گلوله بود علاوه بر توپهای 381 میلیمتری این کشتی به توپهای 140 میلیمتری مدل مارک 1 نیز مجهز بود. برد این توپها در زاویه 30+ درجه 17.770 یارد (برابر با 16.2 کیلومتر) بود و نواخت شلیک گلوله های 37 کیلوئی آن 6 تا 10 گلوله در هر ثانیه بوده است.

 همچنین این کشتی مجهز به اژدرهای 533 میلیمتری بود که امکان محافظت از آن را افزایش میداد. در 2 جولای 1940 و تنها 6 روز پس از تسلیم فرانسه ناو اچ ام اس هود به همراه ناوگان انگلستان ماموریت یافت در یک عملیات به نام CATAPUL OPERATION به ناوگان فرانسه در مرسی الکبیر حمله نماید. هدف از این حمله جلوگیری از دست یابی آلمان به ناوگان فوق الذکر بود در ساعت 17:55 هود با شلیک نخستین گلوله های خود در جنگ دوم جهانی به ناوگان فرانسه حمله کرد و نبرد ناو برِتاگِن را ظرف مدت 30 دقیقه هدف 9 گلوله 381 میلیمتری قرار داد و آن را غرق کرد. کاپیتان سی. اس. هولاند سپس به نبرد ناو استراس بورگ حمله کرد اما با فرا رسیدن تاریکی و بیم از حمله زیر دریائی های ایتالیائی از ادامه حمله صرف نظر کرد.

 صبح روز 8 جولای 1940 رزمناو هود هدف حمله بمب افکن های ایتالیائی موسوم به SM.79 قرار گرفت اما با توپهای ضد هوائی خود به این حملات پاسخ گفت و یک هواپیمای ایتالیائی را سرنگون نمود. در ماه می 1941 ادمیرال رالف کر به فرماندهی رزمناو هود انتخاب شد و ماموریت یافت به همراه ناو PRINCE OF WALES به نبرد با ناوهای آلمانی ِ بیسمارک و PRINZ EUGEN که راه تدارکاتی در دریای بالتیک را با حملات خود نا امن نموده بودند بپردازد.

 

ادمیرال رالف کر فرمانده هود

 

 در 24 ماه می 1941 در تنگه دانمارک در نبردی که بین ناوگان انگلیسی و ناوگان آلمانی رخ داد و علی رغم اینکه هر دو ناو برجسته انگلیسی از ناوهای آلمانی از نظر تناژ بسیار سنگین تر بودند (و این مسئله میتوانست به دلیل سنگینی و قطر زره آنها باشد) در اولین شلیک های ناو بیسمارک رزمناو هود هدف قرار گرفت و ادمیرال رالف کر فرمانده رزمناو هود به همراه تقریبا تمامی خدمه ناو انگلیسی هود کشته شد. در این عملیات هود که ماموریت داشت به نبرد ناو بیسمارک حمله نماید در ساعت 5:52 از فاصله حدودا 12.5 مایلی به جای بیسمارک بسوی PRINZ EUGEN (پرینز اوژن) آتش گشود ولی گلوله های آن در نزدیک پرینز اوژن فرود آمد و خسارت اندکی باقی گذاشت. هود به سرعت به گلوله باران پرینز اوژن ادامه داد اما در این زمان رزمناو PRINZ EUGEN (پرینز اوژن) با شلیک یک گلوله موجب شد عرشه هود طعمه حریق شود.

 این شلیک موفقیت آمیز موجب شد که PRINZ EUGEN (پرینز اوژن) مختصات دقیق ناو انگلیسی را بدست آورد و با توپهای 203 میلیمتری خود آن را هدف قرار دهد. این گلوله ها حفره ای به عمق 4 اینچ در عرشه کشتی ایجاد نمود و موجب شد انبار مهمات کشتی دچار حریق شود و ناو از کنترل پرنس آف والس خارج شود. PRINZ EUGEN (پرینز اوژن) بلافاصله تغییر جهت داد وبه سوی رزمناو PRINCE OF WALSE (پرنس والس) چرخید و هود را به بیسمارک واگذار کرد. ادمیرال هولاند فرمانده والس دستور داد تا رزمناوش 20 درجه بچرخد تا ناو هود بتواند در پناه آن از آتش بیسمارک در امان بماند اما در ساعت 6:00 ناو هود هدف حمله 1 یا چند گلوله بیسمارک که از فاصله 15 تا 18 کیلومتری شلیک شد قرار گرفت و تقریبا بلافاصله یک انفجار عظیم در مجاورت دکل اصلی هود رخ داد پس از آن یک انفجار ویرانگر به سرعت آن قسمت از کشتی را از هم گسیخت و کشتی ابتدا در آب به حالت عمودی فرو رفت و به سرعت در مدت 3 دقیقه غرق شد.

 بین اولین شلیک تا غرق کامل آن فقط 11 دقیقه فاصله بود و از 1.418 خدمه آن فقط سه نفر با نامهای TED BRIGGS و ROBERT ERNEST TIBURN و WILLIAM DUNDAS نجات یافتند. آنها پس از دو ساعت و نیم شناور بودن در روی آب توسط یک ناوشکن انگلیسی به نام HMS ELECTRA (اچ ام اس الکترا) نجات یافتند و آخرین بازمانده این ناو به نام TED BRIGGS در سال 2008 درگذشت. غرق شدن کشتی هود موجب تعجب و خشم مردم انگلستان و شخص چرچیل شد و او دستور داد تا نبردناو بیسمارک به هر قیمت ممکن غرق شود. امری که سه روز بعد محقق شد.

 

 

 

 

 

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 21/02/89

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.