نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

گنیزنائو

 

 

 نام: گنیزنائو

 تاریخ اقدام به ساخت: 6 ماه می 1934

 تاریخ اتمام پروژه: 8 دسامبر 1936

 تاریخ اعزام به ماموریت: 21 ماه می 1938

 فرجام: خسارت سهمگین در حمله هوائی در روزهای 26 و 27 فوریه 1942 و سپس لغو ماموریت آن. این نبرد ناو پس از جنگ اوراق شد.

 نوع: نبرد ناو

 ظرفیت: 31.500 تن

 طول: 235 متر

 عرض: 30 متر

 قدرت پیشرانه: دارای 3 توربین چرخ دنده ای ساخت شرکت GERMANIA آلمان با یک موتور تبدیل با قدرت 151.8930 اسب بخار

 سرعت: 33 کیلومتر در ساعت

 قطر زره: در بدنه 350 میلیمتر و بر روی عرشه 95 میلیمتر

 

 

 شرح:

 نبردناو گنیزنائو یکی از نبردناوهای نیروی دریائی آلمان نازی در جنگ دوم جهانی بود. این نبردناو در سطح کلاس ناو شارنهورست قرار داشت و پس از عهدنامه ورسای به دلیل محدودیت های کشور آلمان برای ساخت ناوهای سنگین ساخته شد. این کشتی مجهز به 9 توپ 280 میلیمتری بود اما به دلیل مشکلات فنی امکان نصب توپهای 380 میلیمتری بر روی آن میسر نشد. همچنین این کشتی از هر نبردناو انگلیسی مشابه خویش سریعتر و همچنین زره آن ضخیم تر بود.

 شش روز پس از اعلان جنگ بین انگلستان و آلمان، این کشتی توسط نیروی هوائی سلطنتی انگلستان موسوم به RAF مورد حمله هوائی قرار گرفت اما آسیبی ندید. در طول جنگ گنیزنائو به همراه نبردناو شارنهورست و بیسمارک و تیرپیتز با لقب چهار خواهر زشت شناخته میشدند. در نوامبر 1939 گنیزنائو و خواهرش (کشتی شارنهورست) به رزمناو سبک انگلیسی به نام  راولپندی  حمله  کردند و آن را غرق نمودند. اما در این عملیات کشتی گنیزنائو آسیب جدی دید.

 در آوریل 1940 و در جریان حمله آلمان به دانمارک و نروژ گنیزنائو به همراه شارنهورست با رزمناو انگلیسی به نام HMS.RENOWN به نبردی سهمگین پرداختند اما در این نبرد گنیزنائو از ناحیه توپ اصلی خود دچار صدمه گردید و بناچار هر دو کشتی آلمانی از نبرد خارج شدند. در 5 ماه می همان سال گنیزنائو با یک مین مغناطیسی برخورد کرد و دچار صدمه زیادی شد و پس از هجوم امواج آب به داخل کشتی برای مدت 18 دقیقه کنترل کشتی دچار نقص گردید ولی پس از انتقال کشتی به بندر کیل در 21 ماه می همان سال کشتی مجددا آماده عملیات شد.

 در 8 ژوئن همان سال و در جریان عقب نشینی ارتش انگلستان از نروژ، گنیزنائو و شارنهورست به ناو هواپیمابر انگلیسی گلاریوس و دو ناوشکن اسکورت کننده آن به نامهای HMS.ACASTA و ARDENT حمله کردند و هر سه کشتی را غرق نمودند. در این عملیات ناوشکن ACASTA  با شلیک یک اژدر به سمت راست گنیزنائو به شدت به آن ناو آسیب رساند. در ماه می 1940 یک زیردریائی انگلیسی به نام HMS.CLYDE با یک اژدر گنیزنائو را هدف قرار داد که موجب شد این کشتی خود را به بندر تورندهایم در نروژ رسانده و در آنجا مورد تعمییر قرار گرفت پس از تعمییر مجددا به کشتی شارنهورست پیوست و از ماه ژانویه تا مارس 1941 به حمله به خطوط بازرگانی در اقیانوس اطلس برضد کشتیهای انگلیسی پرداختند. این عملیات به عملیات برلین معروف شد.

 در عملیات برلین گنیزنائو 14 کشتی و شارنهورست 8 کشتی انگلیسی را غرق نمودند. هر دو کشتی پس از بازگشت به بندر برست در فرانسه رفتند و هنگامی که تصمیم گرفتند آنجا را به مقصد آلمان ترک نمایند. هنگام حرکت این کشتی ها از فرانسه به سوی انگلستان نیروی هوائی سلطنتی انگلستان به آن دو کشتی حمله کرد اما کاری از پیش نبرد.

 در 6 آوریل 1941 یک خلبان انگلیسی با نام کنت کمپل به گنیزنائو حمله کرد و آن را هدف قرار داد ولی خود او و هر سه خدمه هواپیمای بریستول که خلبانی آن را برعهده داشت در این حمله کشته شدند دو حمله دیگر نیز در شب های 9 و 10 آوریل همان سال موجب شد گنیزنائو عملا از کار بیافتد.

 

کنت کمپل خلبانی که گنیزنائو را از کار انداخت

 

 در 26 فوریه 178 بمب افکن سنگین انگلیسی به گنیزنائو که به دلیل برخورد با مین تحت تعمییر بود حمله کردند و به دلیل خسارت زیادی که در این حمله متحمل شد تصمیم گرفته شد از لاشه این کشتی برای انسداد بندر گوتنهافن در لهستان استفاده شود و توپهای آن برای دفاع از سواحل دانمارک بکار رفت. با پایان جنگ این کشتی اوراق شد.

 

ناو گنیزنائو برای انسداد بندر بکار رفته است

 

هواپیمای A.196 ، که گنیزنائو میتوانست حمل نماید

 

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 19/02/89

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.