نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

گراف اشپی

 

 

 نام: گراف اشپی

 تاریخ اقدام به ساخت: 1 اکتبر 1932

 تاریخ اتمام پروژه: 30 ژوئن 1934

 تاریخ اعزام به ماموریت: 6 ژانویه 1936

 فرجام: غرق در تاریخ 17 دسامبر 1939

 نوع: رزمناو

 ظرفیت: 12.100 تن

 طول: 186 متر

 عرض: 21.65 متر

 قدرت پیشرانه: دارای دو موتور دیزل ساخت شرکت MAN آلمان با 8 سیلندر دو زمانه با قدرت 52.050 اسب بخار

 سرعت: 53 کیلومتر در ساعت

 

 

 شرح:

 رزمناو گراف اشپی یکی از مشهورترین رزمناوهای نیروی دریائی آلمان نازی در جنگ دوم جهانی بود که به همراه نبرد ناو مشهور بیسمارک به شهرت زیادی دست یافت. گراف اشپی یک رزمناو در سطح متوسط بود که پس از عهد نامه ورسای به دلیل محدودیت های کشور آلمان برای ساخت ناوهای سنگین ساخته شد اما آلمان ها با یک نوآوری عجیب موفق شدند زره این رزمناو را بسیار قطورتر از رزمناوهای مشابه بسازند.

 در سال 1939 و پس از اعلام جنگ انگلستان و فرانسه به آلمان نازی به دلیل حمله آلمان به لهستان، این رزمناو ماموریت یافت با حمله به کشتی های تجارتی آن دو کشور در اقیانوس آتلانتیک خط ارتباطی و تدارکاتی آن کشورها را دچار مشکل نماید و در این ماموریت خود موفق شد 9 کشتی تدارکاتی متفقین را غرق نماید بنابراین گروه های متعددی از ناوهای جنگی کشور انگلستان ماموریت یافتند تا این کشتی آلمانی را یافته و غرق نمایند.

 سه کشتی انگلیسی سرانجام موفق به ردگیری گراف اشپی شدند و در جریان یک نبرد به نام نبرد ریور پلاته در 13 دسامبر 1939 و پس از یافتن موقعیت آن کشتی، موفق شدند خسارات زیادی به گراف اشپی وارد نمایند اما در این نبرد کشتی های انگلیسی نیز متحمل صدمات و خسارات سنگینی شدند و گراف اشپی موفق به فرار به بندربیطرف ِ مونته ویدئودر اروگوئه گردید. در این بندر ادمیرال هانس لانسدورف سعی نمود تا نسبت به تعمییر این کشتی اقدام نماید اما بر اساس قوانین بین المللی به او اخطار شد که میبایست ظرف مدت 72 ساعت این بندر را ترک نماید. بنابراین او برای جلوگیری از اسارت خدمه کشتی که در صورت خروج از بندر و مواجهه با ناوهای جنگی انگلستان احتمالا به سرنوشت محتوم اسارت مبتلا میشدند رزمناو گراف اشپی را از بندر خارج نمود و آن را با مواد منفجره غرق نمود و خدمه کشتی را قبل از خروج از بندر از کشتی تخلیه نمود. ادمیرال لانگسدورف در این واقعه کشته شد اما فرماندهان متفقین همیشه با احترام از او یاد نمودند.

 

 

 

 

 

 

 

هانس لانسدورف فرمانده گراف اشپی

 

قبر هانس لانسدورف فرمانده گراف اشپی

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 19/02/89

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.