نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

ژان بارت

 

 

 نام: ژان بارت (JEAN BART)

 تاریخ اقدام به ساخت: دسامبر 1936

 تاریخ اتمام پروژه: 6 مارس 1940

 تاریخ اعزام به ماموریت: پس از پایان جنگ دوم جهانی در سال 1949

 فرجام: در سال 1969 اوراق شد

 نوع: نبردناو

 ظرفیت: 48 هزار تن در ظرفیت کامل

 طول: 248 متر

 عرض: 351 متر

 قدرت پیشرانه: دارای 4 توربین ساخت parsons با قدرت 150.000 اسب بخار

 سرعت: 59 کیلومتر در ساعت

 

 

 شرح:

 ژان بارت یکی از مهمترین نبردناوهای نیروی دریائی فرانسه در جنگ دوم جهانی بود که نام آن برگرفته از نام یکی از مشهورترین دریانوردان فرانسه در قرن 17 بود. این نبردناو به همراه خواهرش نبردناو ریشیلیو به منظور مقابله با تهدیدات نیروی دریائی ایتالیا در حوزه مدیترانه طراحی شده بود این کشتی مجهز به 8 توپ 380 میلیمتری مدل 1935 و 9 توپ 152 میلیمتری بود و قطر زره آن در بدنه 330 میلیمتر و در روی عرشه 150 میلیمتر بود.

 در سال 1940 جنگ زمانی آغاز شد که ژان بارت هنوز بیش از 75 درصد تکمیل نشده بود بنابراین در ژوئن 1940 به منظور جلوگیری از تصرف کشتی توسط آلمان نازی کاپیتان روناش ماموریت یافت کشتی ژان بارت را از بندر سنت نازار در شمال غربی فرانسه به بندر کازابلانکا در مراکش هدایت نماید. در این زمان فقط یکی از دو توپ اصلی 380 میلیمتری آن نصب شده بود و توپ دوم توسط یک کشتی لجستیکی حمل میشد اما کشتی فوق الذکر توسط یک زیردریائی آلمانی هدف قرار گرفت و غرق شد. با تسلیم فرانسه در همان سال ژان بارت مانند دیگر ناوگان نیروی دریائی فرانسه در شمال آفریقا تحت کنترل دولت ویشی فرانسه باقی ماند.

 

 

 با آغاز عملیات مشعل در 8 نوامبر 1942 توسط قوای متفقین برای اشغال شمال آفریقا و خارج کردن قوای محور از این منطقه نیروی دریائی فرانسه در شمال آفریقا در کازابلانکا مورد حمله هواپیماهای آمریکائی برخواسته از ناو هواپیمابر USS RANGER قرار گرفت و خسارت زیادی دید. همزمان این نبردناو فرانسوی به نبرد با نبردناو USS MASSACHUSETTS پرداخت و خسارات زیادی براثر بمب باران و اصبت توپهای نبردناو آمریکائی را تحمل نمود. 2 روز بعد در 10 نوامبر در حالی که نیروهای متفقین گمان می کردند که این نبردناو فرانسوی از دیگر قابلیت جنگی ندارد ژان بارت به سوی رزمناو USS AUGUSTA آتش گشود و موجب شگفتی افسران آمریکائی گردید. یک بار دیگر هواپیماهای ناو هواپیمابر USS RANGER با بمب های 500 کیلوئی مورد حمله قرار دادند. این بمب باران موجب ایجاد رخنه در کشتی گردید و هجوم آب به داخل کشتی موجب به گل نشستن آن شد.

 در غروب آن روز جنگ به پایان رسید و دولت ویشی فرانسه تسلیم گردید. نبرد ناو ژان بارت نیز تحت فرماندهی متفقین قرار گرفت. آمریکائی ها پیشنهاد کردند که ژان بارت را مانند نبردناو ریشیلیو به آمریکا برده و تعمییر کنند اما این امکان میسر نشد. طی دو سال بعد ژان بارت در بندر کازابلانکا باقی ماند. با اتمام جنگ دوم نبردناو ژان بارت در خدمت نیروی دریائی فرانسه باقی ماند و در سال 1949 سرانجام تکمیل گردید. این نبردناو در بحران سوئز شرکت کرد اما با هیچ کشتی مصری نجنگید. در سال 1957 از خدمت کنار گذاشته شد و در سال 1969 اوراق گردید.

 

این عکس توسط هواپیماهای آمریکائی قبل از حمله به ژان بارت در کازابلانکا گرفته شده است

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 29/02/89

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.