نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

جنگ جهانی دوم

(قسمت چهارم)

 

 

 در روز 6 ژوئن 1944 متفقین غربی در یک تهاجم وسیع و انبوه در ساحل نورماندی در شمال فرانسه پیاده شدند. در ستاد فرماندهی متفقین این روز با نام رمز D-DAY شناخته می شد. این در حالی بود که چند لشگر از قوای متفقین موفق شدند پس از در هم شکستن مقاومت قوای آلمان در جریان نبرد مونت کاسینو خط دفاعی گوستاو را نیز در هم شکنند و به سوی شمال پیشروی کرده و به سوی مرز جنوب شرقی فرانسه در حال حرکت بودند. نیروهای متفقین در نخستین ساعت روز 6 ژوئن در یک عملیات آبی خاکی در ساحل پیاده شدند و پس از در هم شکستن مقاومت شدید  مدافعان  آلمانی در پشت دیوار آتلانتیک (دیوار آتلانتیک یک خط دفاعی بود که توسط آلمانها از نروژ تا سواحل غربی فرانسه کشیده شده بود و هدف از آن جلوگیری از پیاده شدن قوای متفقین در خاک اروپا بود) به داخل فرانسه سرازیر شدند.

 

ساخت دیوار آتلانتیک

 

دیوار آتلانتیک در شمال فرانسه

 

 با حمله ارتش متفقین به شمال فرانسه آلمان در 3 جبهه با متفقین می جنگید. جبهه اول در شرق قرار داشت و ارتش سرخ شوروی در برابر قوای آلمان صف آرائی کرده بود. جبهه دوم در جنوب واقع شده بود و قوای متفقین در ایتالیا در برابر نیروهای آلمان صف آرائی کرده بود و سرانجام با پیاده شدن متفقین در فرانسه اکنون جبهه غرب نیز خطر جدیدی را ایجاد کرده بود. آلمان عملا در خطر محاصره و خرد شدن از 3 جبهه قرار داشت. در چنین شرایطی گروه ارکستر سیاه (جنبش مقاومت ضد نازی) خطر نابودی آلمان را به روشنی درک نمود.

 اعضای این جنبش که بعضی از آنان از نزدیک ترین اشخاص به هیتلر بودند تصمیم به ترور او گرفتند و 14 روز پس از پیاده شدن متفقین در نرماندی و در تاریخ 20 ژوئن 1944 سرهنگ کنت کلاوس ماریا شنک فون اشتاوفنبرگ یکی از اعضای گروه ارکستر سیاه با انفجار بمبی در زیر پای هیتلر تلاش نمود تا او را ترور کند. این بمب که در ستاد فرماندهی هیتلر در راستنبورگ منفجر شد به جز چند آسیب جزئی به هیتلر آسیب دیگری نرساند. همزمان ارکستر سیاه تلاش نمود تا با کمک فرماندهان ارتش آلمان در برلین کودتا کند اما کودتا با شکست همراه شد و نیروهای اس اس تحت فرماندهی هاینریش هیملر به سرکوبی کودتا چیان پرداختند. کودتا به سرعت در هم شکست و اکثر اعضای آن با حلق آویز شدن از سیم پیانو و یا چنگک قصابی دار زده شدند. از این اعدام های وحشیانه فیلم برداری شد و این فیلم در دانشکده های افسری و برای شخص هیتلر به نمایش درآمد.

 در 25 آگوست 1944 پاریس توسط نهضت مقاومت فرانسه، آزاد شد و هم زمان قوای مهاجم متفقین غربی نیروهای آلمانی را به سوی خاک اصلی آلمان عقب راندند. وقتی متفقین به هلند رسیدند مارشال مونت گمری تلاش نمود تا به جای حمله مستقیم به دیوار دفاعی زیگفرید که توسط آلمان ها برای حفظ مرزهای غربی آلمان ایجاد شده بود، با عبور از رود راین در شمال هلند این دیوار دفاعی را دور بزند اما عملیات مارکت گاردن که توسط او برای هوابرد نیروهایش به منظور تصرف پل های رود راین طراحی شده بود در عمل با شکست مواجه شد.

 در 13 ژوئن 1944 آلمان با استفاده از یک سلاح پیشرفته و مرگبار موسوم به V-1 به لندن حمله کرد. این نخستین حمله موشکی در جنگ دوم جهانی بود و پس از آن دائما تکرار شد. آلمان ها پس از موشک V-1 بلافاصله اقدام به تکمیل موشک V-2 کرده و آن را نیز برضد لندن بکار بردند. متفقین در ایتالیا پس از غلبه بر خط دفاعی گوستاو در مونت کاسینو، در خط دفاعی گوتیک به آخرین خط دفاعی آلمان ها بر خوردند و پس از یک نبرد سخت موفق شدند خط دفاعی گوتیک را نیز در هم بشکنند.

 در 22 ژوئن ارتش سرخ شوروی عملیاتی به نام باگراتیون (باگراتیون نام یکی از سرداران گرجی تبار ارتش روسیه در جنگ سال 1812 با ناپلئون بناپارت بود) موفق شد در جبهه بیلوروسی (روسیه سفید) تقریبا 80% گروه ارتش مرکزی آلمان را نابود کند. اتحاد شوروی در یک عملیات دیگر موفق شد نیروهای آلمانی را از اکرائین و شرق لهستان اخراج کند. پیشرفت های سریع ارتش سرخ شوروی نهضت مقاومت لهستان آزاد را به فکر شورش و آزاد سازی ورشو قبل از ورود نیروهای روسی به آن شهر انداخت. بنابراین نهضت مقاومت در آگوست 1944 دست به شورش زد اما نیروهای ارتش شوروی که تا ورشو فاصله اندکی داشتند از کمک به نهضت مقاومت سر باز زدند و آلمان ها موفق شدند اعضای نهضت مقاومت را که پس از شکست به کانال های آب زیرزمینی ورشو رفته بودند، دستگیر کنند و یا بکشند.

 

شورشیان ورشو در سال 1944

 

رزمندگان مقاومت لهستان آزاد برای فرار از دست نازیها به کانال های آب زیرزمینی پناه بردند

 

 علت عدم حمایت شوروی از مقاومت ملی لهستانی ها این بود که میخواستند پس از اشغال آن کشور حکومتی کمونیستی در آن برقرار کنند و ایجاد حکومت ملی گرا توسط نهضت مقاومت موجب عدم دستیابی به اهداف شوروی می گردید. در این زمان اسلواک ها نیز به تحریک شوروی برضد آلمان ها سر به شورش برداشتند ولی آلمان ها این شورش را نیز سرکوب کردند. در ادامه پیشروی ارتش سرخ به سوی غرب، اتحاد شوروی در شرق رومانی دست به حمله زد و راه ارتباطی عمده قوای آلمان در آن کشور را با عقب قطع کرد. در این زمان یک کودتا برضد حکومت رومانی شکل گرفت و این کشور نیز پس از تغییر دولت به آلمان اعلام جنگ داد. اتفاق مشابهی نیز در بلغارستان رخ داد.

 در سپتامبر 1944 ارتش سرخ شوروی به سوی یوگسلاوی پیش روی کرد و ارتباط بین گروه ارتش E مستقر در یونان و گروه ارتش F مستقر در آلبانی و یوگسلاوی را قطع نمود. این در حالی بود که پارتیزان های تحت فرماندهی مارشال بروز تیتو عملا کنترل بیشتر مناطق یوگسلاوی را در دست داشتند. اما در بلغارستان نیروهای اتحاد شوروی با پشتیبانی محدود مردمی موفق شدند شهر صوفیه پایتخت بلغارستان را در 20 اکتبر تصرف کنند. چند روز بعد نیروهای ارتش سرخ دست به یک عملیات نظامی برضد قوای آلمان در مجارستان زدند. این حمله تا اشغال بوداپست پایتخت آن کشور در فوریه 1945 بطول انجامید. مقاومت نیروهای فنلاندی در برابر حملات اتحاد شوروی به آن کشور در کارِلیان ایستهومس مانع اشغال آن کشور گردید و باعث شد با امضاء یک قرارداد صلح بین دو کشور، فنلاند نیز به جمع متفقین بپیوندد و به آلمان اعلام جنگ دهد.

 

ارتش شوروی در بوداپست

 

 در آسیا با آغاز ماه جولای متفقین موفق شدند حمله ارتش ژاپن به آسام را دفع نمایند و آنان را تا آن سوی رودخانه چین وین به عقب برانند و سپس نیروهای چینی موفق شدند شهر میتکیانا را تصرف کنند. در چین نیروهای ژاپنی به پیروزیهای خوبی دست یافتند. آنان در اواسط ژوئن موفق شدند شهر چانگشا و در اوایل آگوست شهر هِنگ یانگ را تصرف کنند. ژاپنی ها سپس به ایالت گوناکسی حمله کردند و در اواخر نوامبر به پیروزی بزرگی در برابر قوای چینی در گوئیلیان و لیوژو دست یافتند. در اواسط ماه دسامبر نیروهای ژاپنی مستقر در چین موفق شدند به نیروهای ژاپنی مستقر در هندوچین بپیوندند.

 در حوزه پاسفیک نیروهای آمریکائی به عقب راندن قوای ژاپنی ادامه دادند. در اواسط ماه ژوئن نیروهای آمریکائی به نیروهای ژاپنی در جزایر ماریانا و پاپوآ حمله کردند و همچنین در طی مدت چند روز موفق شدند نیروهای ژاپنی را در دریای فیلیپین شکست دهند. این شکست ها موجب شد ادمیرال توجو نخست وزیر ژاپن استعفا دهد و نیروهای آمریکائی نیز پایگاه های مناسبی برای بمب باران جزایر اصلی ژاپن بدست آوردند و اقدام به بمب باران وسیع شهرهای ژاپن نمودند. در اواخر اکتبر 1944 نیروهای آمریکائی به قوای ژاپنی در خلیج لی یت حمله کردند و موفق شدند یک پیروزی قاطع دیگر در نبرد خلیج لی یت بدست آورند. این نبرد یکی ازبزرگترین نبردهای دریائی تاریخ بود.

 فروپاشی متحدین و پیروزی متفقین

 در تاریخ 16 دسامبر 1944 آلمان در جبهه غرب برای آخرین بار در جنگل های آردن دست به یک هجوم گسترده زد. هدف از این عملیات محاصره و انهدام عمده قوای متفقین در ناحیه آردن و نیز کسب ذخایر سوخت و تدارکات متفقین و قطع ارتباط متفقین با بندر مهم آنتورپ در بلژیک بود. در ژانویه 1945 حمله آلمان به دلیل پایداری نیروهای آمریکائی با شکست مواجه شد و تلفات زیادی را بر آن کشور تحمیل نمود. در ایتالیا نیز نیروهای متفقین در پشت آخرین خط دفاعی آلمان ها در شمال ایتالیا به نام خط دفاعی گوتیک باقی ماندند و تغییری در موضع آنها ایجاد نشده بود. در اواسط ژانویه 1945 نیروهای اتحاد شوروی به قوای آلمان مستقر در مرز و کنار رودخانه اُدر و ویستول حمله کردند و به سوی پروس شرقی حرکت کردند.

 در 4 فوریه سران کشورهای آمریکا، انگلستان و شوروی در کاخ لیوادیا در شهر یالتا واقع در کریمه دیدار نمودند. آنها در خصوص اشغال آلمان پس از جنگ و زمان اعلان جنگ توسط شوروی به ژاپن به توافق رسیدند. در فوریه 1945 همزمان با حمله اتحاد شوروی به سیسیلیا و پومرانی متفقین با عبور از راین به غرب آلمان حمله کردند. در ماه مارس 1945 نیروهای متفقین با عبور از رودخانه راین در شمال و جنوب به منطقه صنعتی روهر حمله کردند و گروه زیادی از لشگریان آلمانی تحت فرماندهی مارشال مودل را در آن منطقه به محاصره افکندند و همزمان نیروهای اتحاد شوروی به وین پایتخت اتریش وارد شدند. در اوایل آوریل نیروهای متفقین به آخرین حمله خود در ایتالیا دست زدند و در 12 آوریل فرانکلین روزولت رئیس جمهور آمریکا درگذشت و هری ترمن جانشین او شد.

 در اواسط ماه آوریل نیروهای آمریکائی به بازداشتگاه داخائو رسیدند و با صحنه های دلخراشی از توحش انسانها مواجه شدند. هزاران جسد بر روی زمین و چند صد جسد در کوره های آدم سوزی همچنان باقی مانده بود. علاوه بر آن هزاران زندانی و اسیر نیز به شکل ارواحی متحرک در اردوگاه سربازان متفقین را با چشمانی بی فروغ مینگریستند. بهداری ارتش آمریکا بلافاصله کمک های مراقبتی را در مورد بازماندگان و زندگان آغاز کرد و این یکی از رقت آورترین صحنه های جنگ دوم جهانی بود. در اواخر همین ماه نیروهای اتحاد شوروی به برلین پایتخت رایش سوم حمله کردند. هیتلر که دیگر نیروئی برای دفاع از برلین نداشت مجبور به فراخوان جوانان و نوجوانان آلمانی برای دفاع از برلین شد. او خود در پناهگاه زیرزمینی کاخ صدارت عظمی دائما به لشگرها و واحدهائی فرمان می داد که دیگر جز برروی کاغذ وجود نداشت.

 نیروهای متفقین غربی (آمریکائی ها) و شرقی (اتحاد شوروی) در 25 آوریل 1945 کنار رودخانه اِلب در آلمان به یکدیگر پیوستند و عکس یادگاری گرفتند. 3 روز بعد و در 28 آوریل بنیتو موسولینی و معشوقه اش کلارا پتاچی توسط پارتیزان های ایتالیائی تیرباران شدند و در شهر میلان وارونه و از پا آویزان شدند. در روز 30 آوریل رایشستاگ، مجلس ملی آلمان توسط قوای اتحاد شوروی به فرماندهی مارشال ژوکف تسخیر شد و این نماد پایان حکومت میلیتاریستی هیتلر بود. هیتلر در طول نبرد برلین دائما به ژنرال ونک فرمانده ارتش دوازدهم دستور می داد تا محاصره برلین را بشکند اما زمانی که ارتش فرسوده ونک نتوانست از عهده این کار برآید امیدها بر باد رفت. هیتلر در همین روز (30 آوریل) در پناهگاه خویش در برلین به اتفاق اوا براون معشوقه اش که 24 ساعت قبل با هم ازدواج کرده بودند خودکشی کردند و به دستور خودش پس از مرگ جنازه شان آتش زده شد. او قبل از مرگ ادمیرال کارل دونتیز را به جانشینی خود انتخاب کرده بود. وصیتنامه هیتلر توسط یک خلبان زن آلمانی به نام هانا رایشس با هواپیما از برلین خارج شد و به دونتیز تحویل گردید. در 29 آوریل قوای آلمان در ایتالیا تسلیم شد.

 در 2 ماه می نبرد برلین با پیروزی ارتش سرخ به اتمام رسید در جریان این نبرد هزاران جوان و نوجوان آلمانی کشته شدند و سربازان اتحاد شوروی به در سطحی وسیع به زنان آلمانی تعدی کردند. و در 7 ماه می ادمیرال کارل دونتیز جانشین هیتلر آتش بس را پذیرفت و نمایندگان آلمان در جلسه ای که در همین روز برگزار شد شرایط متارکه را پذیرفته و مارشال کایتل فرمانده کل ارتش آلمان آن را امضاء نمود. براساس مفاد این سند دو طرف پذیرفتند که از صبح روز 8 ماه می آتش بس در تمام جبهه ها در اروپا برقرار شود. همچنین براساس مفاد این سند ادمیرال دونتیز به تمام زیردریائی های آلمانی دستور داد تا عملیات جنگی برضد نیروهای متفقین را به حالت تعطیل درآورند و خود را تسلیم نمایند. تنها در جبهه شرق و در کشور چکسلواکی بود که نیروهای آلمانی تا 11 ماه می در برابر نیروهای ارتش سرخ به پایداری ادامه دادند.

 

شادی مردم پس از اعلام تسلیم آلمان

 

 در حوزه پاسفیک نیروهای آمریکائی و نهضت مقاومت فیلیپین به پاکسازی خلیج لی یت ادامه دادند و تا پایان ماه آوریل موفق شدند این امر را به اتمام برسانند. همچنین نیروهای آمریکائی که در ژانویه 1945 در جزیره لوزان پیاده شده بودند و در ماه مارس شهر مانیل پایتخت فیلیپین را محاصره کرده بودند، زمانی آنجا را ترک کردند که از شهر جز ویرانه ای باقی نمانده بود. جنگ در میندانائو و لوزان و سایر جزایر فیلیپین تا زمان تسلیم ژاپن ادامه یافت.

 

لشگر یکم زرهی ارتش آمریکا در خارج از شهر مانیل

 پایتخت فیلیپین

 

 در ماه می 1945 نیروهای متفقین در برونئی پیاده شدند و این منطقه نفت خیز را از تصرف ژاپن خارج ساختند. در ماه مارس 1945 نیروهای آمریکائی، انگلیسی و چینی موفق شدند ارتش ژاپن را از شمال برمه اخراج کنند و در 3 ماه می 1945 نیروهای انگلیسی شهر رانگون پایتخت برمه را به تصرف خود درآوردند. در ماه مارس 1945 نیروهای آمریکائی به جزیره ایووجیما حمله کردند. در پایان ماه ژوئن نیروهای آمریکائی به جزیره اوکیناوا یورش بردند و آن را نیز پس از یک درگیری خونین به تصرف خود درآوردند. در این زمان بمب افکن های آمریکائی شهرهای ژاپن را مورد بمب باران دائم قرار داده و آنها را یکی پس از دیگری ویران کردند. همزمان زیردریائی های آمریکائی نیز خط تدارکاتی از بنادر ژاپن به دیگر مناطق را به شدت ناامن کرده بودند. در 11 جولای 1945 سران متفقین در کنفرانسی که در قصر زیبای پوتسدام در حومه برلین تشکیل شد شرکت کردند و به ژاپن توصیه کردند تسلیم شود. آنان همچنین تصمیم گرفتند در صورت عدم تسلیم ژاپن، جنگ را تا تسلیم آن کشور ادامه دهند.

 

کاخ پوتسدام محل کنفرانس پوتسدام

 

 در زمان تشکیل این کنفرانس انتخاباتی در انگلستان برگزار شد که نتیجه آن شکست وینستون چرچیل و پیروزی کلمنت اتلی بود. همچنین در این کنفرانس بود که یکی از اعضای هیئت آمریکائی به ترومن پیامی را داد که آزمایش موفقیت آمیز بمب اتمی را تائید میکرد. ترومن در این جلسه به چرچیل و استالین گفت:

 آقایان باید بگویم کشور من به یک سلاح استراتژیک و مهم دست یافته است.

 بعدها آشکار شد که علت عدم تعجب استالین اطلاع او توسط سرویس مخفی شوروی از مراحل ساخته شدن این بمب بوده است. پس از آن که ژاپنی ها درخواست متفقین را برای تسلیم نپذیرفتند در 7 و 9 اوت 1945 ایالات متحده آمریکا با پرتاب 2 بمب اتمی دو شهر هیروشیما و ناکازاکی را هدف قرار داد و به شکلی غیررسمی آغاز عصر اتم را اعلام کرد.

 

بمب اتمی شهر ناکازاکی را به قیامت فرو برد

 

 در فاصله پرتاب بمب اول و دوم اتحاد شوروی به ژاپن اعلان جنگ داد و به منچوری حمله کرد. ارتش کوانتوگ که توان مقابله با نیروهای رزمی ارتش سرخ را نداشت پی در پی شکست خورد و سرانجام تسلیم شد. اتحاد شوروی سپس جزایر کوریل را از ژاپن گرفت و آن را تا به امروز در تصرف دارد. در تاریخ 2 سپتامبر 1945 بر عرصه نبردناو میسوری سند تسلیم ژاپن به امضاء نمایندگان آن کشور و ژنرال مک آرتور فرمانده ارتش آمریکا در شرق دور رسید و جنگ جهانی دوم به پایان رسید. خبر برقراری آتش بس در آخرین جبهه جنگ در شرق دور موجب ایجاد موجی از شادی و سرور در کشورهای فاتح گردید و آن را با نام روز V J-DAY نام گذاری کردند.

 

سند تسلیم ژاپن که در عرشه ناو میسوری امضاء شد

 

 عواقب و نتایج

 جنگ در حالی به پایان رسید که غالب کشورهای استعمارگر پیشین به ویرانی اقتصادی و اجتماعی مبتلا شده بودند و این امر موجب ایجاد جهانی دو قطبی با ابر قدرت های جدید گردید. آمریکا و اتحاد شوروی جایگزین فرانسه و انگلستان شدند عصر جنگ سرد آغاز شد و رقابت بین این دو کشور جهان را تا آستانه جنگ اتمی و ویرانی تمدن و آغاز قیامت بشر پیش برد. این جنگ موجب تغییر معیارهای اندازه گیری به میلیون شد. در این جنگ میلونها سرباز به جبهه اعزام  شدند و  میلیونها تن از آنان هرگز به خانه باز نگشتند. جنگ جهانی دوم موجب آوارگی میلیونها انسان و کشتار دسته جمعی میلونها انسان دیگر شد. مجموع خونی که در این جنگ برزمین ریخت نیز به میلیونها لیتر رسید. میلیونها خانواده فرزندان خویش را از دست دادند و میلیونها نفر همسران و پدران خود را پس از اعزام به خط جبهه هرگز ندیدند. میلیونها تَن مهمات در این جنگ به مصرف رسید که براساس یک برآورد سطحی سهم سرانه مردم این قاره صدها بمب و یا گلوله بود.

 حتی تا به امروز کارشناسان، مورخین، مردم شناسان و جامعه شناسان (هیچکدام) نتوانستند آمار دقیقی درباره تعداد نظامیان وغیرنظامیان در این جنگ را اعلام کنند خوشبینانه ترین حالت آمارها از مرگ حداقل 45.000.000 نفر و برخی آمارهای دیگر با ارقام 50.000.000 یا 60.000.000 و یا 62.000.000 و یا 63.000.000 و حتی 65.000.000 نیز ارائه گردیده است. جنگ دوم جهانی تنها جنگ خونبار تاریخ بود که هم به دلایل نژادی و هم به دلایل مرامی موجب کشتارهای دسته جمعی ابنای بشر شد. هیتلر دستور داده بود تا پیروان دین یهود و نیز کمونیست ها را بدون ترحم و گذشت نابود کنند. ژاپنی ها نیز دستوراتی مشابه در خصوص مردم چین و دیگر کشورهای آسیایی و نیز کمونیست ها صادر نموده بودند. در این جنگ 14 میلیون نفر به بازداشتگاه های نازی فرستاده شدند و میلیونها نفر از آنان با روشهای کشتار دسته جمعی کشته شدند. یک میلیون یهودی پس از جنگ از ترس تکرار هولوکاست هرگز به خانه های خود بازنگشتند.

 در این جنگ برای اولین بار در تاریخ از بمب اتمی، هواپیماهای جت، موشکهای با موتور جت و کامپیوتر استفاده شد و انسان عصر اتم و فضا را تقریبا همزمان آغاز کرد. تا قبل از بمب باران اتمی ژاپن هیچ یک از انسانهای روی زمین به سم کشنده استرانتیوم 90 آلوده نبودند اما با انفجار این بمب هر یک از ما مقداری از این سم را در بدن خود داریم. این جنگ همچنین موجب ایجاد علم پژوهش عملیاتی گردید. در این جنگ همچنین برای اولین بار به پیروزی با قدرت تبلیغات اهمیت داده شد که متخصص آن دکتر ژوزف گوبلز وزیر فرهنگ رایش سوم بود. در این جنگ ژاپنی ها موفق به کشف جریان هوای جت استریم برفراز آمریکا شدند که تا قبل از آن برای ما ناشناخته بود.

 این جنگ برای ایران نیز جز افزایش فقر و محرومیت و نیز فرسودگی زیر ساخت های ارتباطی، نتیجه ای نداشت. تنها افتخاری که نصیب ایران شد این بود که متفقین پس از پایان جنگ به ایران تنها لقب پل پیروزی دادند.

 

پل ورسک - این جائی بود که حجم انبوه تدارکات متفقین به شوروی از آنجا عبور میکرد. متفقین پس از پایان جنگ به ایران لغب پل پیروزی دادند و این تنها یک لقب فریبنده برای ملتی فقیر وشکست خورده بود. پل ورسک نماد پل پیروزی محصوب میشد

 

 در این جنگ صدها هزار ایرانی با کمبود معیشت روبرو شده و در سایه غرور جریحه دار شده ناشی از اشغال کشور به سربازان متفقین به عنوان عامل بسیاری از بدبختی های خود مینگریستند و در سایه این تنفر علل تاریخی و فرهنگی عقب ماندگی کشور ایران را فراموش میکردند. (این گونه بنظر میرسد تا قبل از ورود متفقین به ایران این کشور در اوج رفاه و تمدن و فرهنگ قرار داشت و با ورود متفقین بود که تمام سیاه روزیها شروع شد).

 کشورهای فاتح پس از جنگ دوم جهانی دست به تاسیس سازمان ملل متحد زدند که این سازمان جایگزین جامعه ملل شد. این سازمان در سال 1948 قوانین حقوق بشر را منتشر و اعلام کرد و تمام ملل و کشورها را به رعایت آن فراخواند. پس از جنگ اتحاد شوروی با تصرف کشورهای حوزه شرق اروپا اقدام به تاسیس کشورهای کمونیستی در آن مناطق کرد. این وضعیت تا اوایل دهه 1990 ادامه یافت. همچنین کمونیسم که تا قبل از جنگ صرفا یک ایدوئولوژی روسی در چهارچوب مرزهای آن کشور بود به مانند ویروسی به سرعت تکثیر شد و در آسیا و اروپا و آمریکا دولت های کمونیستی یکی پس از دیگری تاسیس شدند.

 متفقین با اشغال آلمان و تقسیم آن به مناطق تحت اشغال کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلستان، شوروی عملا قیمومیت این کشور ویران شده را به دست گرفتند. آنان همچنین با تشکیل دادگاهی که به دادگاه نورنبرگ معروف شد برای اولین بار در تاریخ جنایتکاران یک حکومت سرکوب گر را محاکمه و به مجازات رساندند. اتحاد شوروی که مناطق شرقی آلمان را تحت کنترل خود داشت بعدها با ایجاد دیواری موسوم به دیوار برلین آلمان را عملا به دو بخش تقسیم کردند. با سقوط کمونیسم در اوایل دهه 1990 آلمان موفق شد یک بار دیگر یکپارچگی خود را به دست آورد. اتحاد شوروی همچنین اتریش را اشغال کرد و تا دهه 1950 از تخلیه آن خودداری نمود.

 با تخلیه چین از نظامیان ژاپنی جنگ قدرت بین ملی گرایان به رهبری چیان کای شک و کمونیست ها به رهبری مائو اوج گرفت و با پیروزی کمونیست ها و فرار چیان کای شک به چین تایپه بحران میان این دو حزب تا به اکنون ادامه دارد. همچنین کشورهای غربی با ایجاد اتحادی موسوم به ناتو جبهه واحدی که کشورهای دو سوی اتلانتیک را شامل میشد را تشکیل دادند و در مقابل اتحاد شوروی نیز با تشکیل اتحادی با کشورهای شرق اروپا موسوم به پیمان ورشو به صف آرائی در برابر ناتو پرداختند. در اوایل دهه 1950  جنگ کره آغاز شد و یکی از خونبارترین جنگ های پس از جنگ دوم جهانی را رقم زد. اگر چه 3 سال بعد از شروع، جنگ به اتمام رسید اما بحران کره نیز تا به امروز ادامه دارد.

 در خاورمیانه در سال 1948 انگلستان با تخلیه کشور فلسطین به قیمومیت خود بر آن پایان داد اما با خروج انگلستان یهودیان ِدیاسپورا (یهودیان آواره ای که در نتیجه عملکرد خشن کشورهای اروپائی بخصوصا آلمان و شوروی به فلسطین کوچ کردند) و فلسطینیان به یک بحران شدید مبتلا شدند که تا کنون ادامه دارد. دو سال پس از پایان جنگ دوم جهانی کشور هند موفق شد از قید استعمار انگلستان رها شده و به استقلال دست یابد. هند امروز یکی از کشورهای در حال توسعه بسیار بزرگ و مطرح در جهان است.

با پایان جنگ دوم جهانی نهضت های استقلال طلبانه اوج گرفت و کشورهای فرانسه و انگلستان مستعمرات خود را یکی پس از دیگری از دست دادند. این مسئله موجب افزایش تعداد ملل مستقل در جهان و سازمان ملل شد.

 کشورهای اروپای غربی نیز با تشکیل یک اتحادیه کشورهای عضو فولاد و زغال سنگ را تشکیل دادند که بعدها تبدیل به اتحادیه اروپا شد و همگرائی در آن قاره را تا به آنجا پیش برد که 55 سال بعد از سقوط هیتلر یکبار دیگر بیشتر کشورهای اروپائی تحت حاکمیت یک قانون و یک واحد پول در آمدند و این کاری بود که هیتلر تلاش کرد با قوه قهریه انجام دهد.

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 23/05/89

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

جنگ جهانی دوم  
  قسمت اول  
  قسمت دوم  
  قسمت سوم  
  قسمت چهارم
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.