نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

روزا شانینا

 

 روزا شانینا

 متولد 3 آوریل 1924 ، مرگ 28 ژانویه 1945

 او یکی از تک تیراندازان اتحاد شوروی در جنگ دوم جهانی بود و احتمالا در طول نبرد در شهر ویلنوس موفق به کشتن 5 تن از افراد دشمن شده باشد. او پس از آنکه در آموزشگاه تربیت معلم در شهر آرخانگلسک حضور یافت به عنوان مربی در یک کودکستان به خدمت مشغول شد. در 22 ژوئن 1941 و پس از حمله ارتش آلمان نازی به اتحاد شوروی، شانینا به عنوان داوطلب در ارتش سرخ شوروی نامنویسی کرد و سپس در مرکز آموزش تک تیراندازان زن در پودولسک حضور یافت.

 در 2 آوریل 1944 شانینا در لشگر 184 پیاده مامور به خدمت شد و در آنجا یک جوخه جداگانه از تک تیراندازان زن را سازماندهی کرد. در 18 ژوئن همان سال او به نشان افتخار نائل شد و مجددا در سپتامبر همان سال این افتخار را کسب نمود. در 12 دسامبر 1944 شانینا از ناحیه شانه زخمی شد و در 27 دسامبر به نشان شجاعت دست یافت. او اولین زن تک تیرانداز در ارتش شوروی بود که به این نشان دست یافته بود. شانینا در نبردی که در نزدیک خوطور (KHUTOR) در اکرائین رخ داد کشته شد.

 دفتر خاطرات و چندین نامه از او بعد از مرگش انتشار یافت. یک خیابان در آرخانگلسک که زادگاهش بود به نام او نامگذاری شده است. شانینا چهار برادر به نامهای میخائیل و فئودور و سرگی و مارات داشت. میخائیل در زمان محاصره لنینگراد در سال 1941 درگذشت. فئودور در همان سال در جریان نبرد در شبه جزیره کریمه در اکرائین کشته شد. سرگی نیز در جنگ کشته شد و تنها کسی که از این خانواده باقی ماند مارات بود.

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 05/11/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.