نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

واسیلی گریگوریویچ زایتسف

 

 واسیلی گریگوریویچ زایتسف

 متولد 23 مارس 1915 ، مرگ 15 دسامبر 1991

 او یک تک تیرانداز ارتش سرخ شوروی در جنگ دوم جهانی بود که به دلیل عملیات خارق العاده خود از تاریخ 10 نوامبر الی 17 دسامبر 1942 در جریان نبرد استالینگراد به شهرت رسید. او با کشتن 225 سرباز و افسر ارتش متحدین و 11 تک تیرانداز ارتش دشمن جایگاهی ویژه در میان تک تیراندازان یافته است. تا قبل از 10 نوامبر او فقط توانسته بود 32 سرباز از ارتش متفقین را با تفنگ موسین - ناگات شکار نماید. اما بین اکتبر 1942 تا ژانویه 1943 موفق به کشتن 242 تن دیگر از ارتش متحدین گردید. اگر چه تعداد کشته شدگان بدست او میبایست بیشتر از این باشد. تعدادی از مورخین تعداد کشته شدگان بدست او را بیش از 500 نفر ذکر میکنند. او نزدیک بود توسط یک تک تیرانداز دشمن کشته شود اما با خوش اقبالی از مرگ گریخت.

 

 

 اوایل زندگی و جنگ دوم جهانی:

 زایتسف در شهر یلنینسسکویا در منطقه کوهستانی اورال متولد شد. نام اصلی او در زبان روسی زایاتس که معنی آن خرگوش میشود بود. او قبل از اینکه به استالینگراد فرستاده شود در نیروی دریائی به عنوان یک منشی خدمت میکرد اما با خواندن مطلبی در خصوص جنایات آلمانها در استالینگراد داوطلب اعزام به جبهه استالینگراد شد. او در هنگ تفنگداران شماره 1047 لشگر 284 وابسته به ارتش 62 شوروی به خدمت مشغول شد و نقشی مهم در نبرد استالینگراد بازی نمود.

 

 

منطقه کوهستانی اورال

 

 ارتش شوروی در کارخانه متیز در استالینگراد یک مدرسه تیراندازی دایر نمود که ریاست آن را زایتسف برعهده داشت و تیراندازانی که در این مدرسه تربیت می شدند با لقب زایچاتا خوانده می شدند که معنی آن خرگوش جوان می باشد. آنتونی بیوور در کتاب استالینگراد می نویسد ارتش 62 نقطه آغاز نهضت تک تیراندازان در جنگ دوم بود. در آنجا نشست هائی برگزار می شد که در آن نظریه ها و تجربیات خود را به بحث و گفتگو می گذاشتند و مهارت خود را افزایش می دادند. این ایده ها به sniperism sniper  به معنی تک تیرانداز میباشد مشهور شده بود.

 برآورد میشود که تک تیراندازانی که زایتسف تربیت کرد بیش از 3.000 نفر از سربازان دشمن را کشته باشند. زایتسف تا سال 1943 در نبرد استالینگراد شرکت داشت اما در این سال از ناحیه چشم زخمی مرگبار برداشت. او توسط پروفسور مشهور شوروی به نام فیلاتوف مورد جراحی قرار گرفت و قوه بینائی خود را به دست آورد. در 22 فوریه 1943 زایتسف به عنوان قهرمان اتحاد شوروی شناخته شد. او به خط جبهه بازگشت و در جنگ رودخانه دنیستر شرکت نمود و به درجه سروانی دست یافت. پس از جنگ زایتسف به برلین رفت و دوستان خود را که با وی و زیر فرمان او جنگیده بودند ملاقات نمود.

 او پس از جنگ به عنوان مدیر یک کارخانه در کیف به خدمت مشغول شد و تا سال 1991 که درگذشت در آن شهر باقی ماند. او در سن 76 سالگی و فقط 10 روز قبل از فروپاشی اتحاد شوروی درگذشت. در سال 2001 یک فیلم با نام دشمن پشت دروازه با حضور جودلاو ساخته شد که در آن ماجرای دوئل زایتسف و شخص اروین کونیگ را به تصویر میکشید اما با مطالعات تاریخی اثبات شده است اروین کونیگ وجود خارجی نداشته است. درسال 2006 جنازه زایتسف به مقبره سربازانی که برای دفاع از استالینگراد جنگیده بودند به تپه مامایف کورگان منتقل شد. این تپه مرتفع ترین تپه در استالینگراد میباشد که برکل شهر احاطه دارد. تابوت وی به بنای یاد بودی انتقال یافت که بر سنگ مزار وی این جمله تاریخی و مشهور زایتسف نوشته شده است: برای ما هیچ سرزمینی آنسوی ولگا وجود ندارد. (اشاره به اینکه باید در همین نقطه جنگید و کشته شد و نباید به فکر عقب نشینی بود)

 

شهر ولگا

 

 او در کتاب خاطرات خود در خصوص کشتن اروین کونیگ می نویسد: من با دستکش خود از روی یک تخته لیز خوردم و خود را در موقعیتی قرار دادم تا بتوانم تیرانداز ماهر دشمن را ببینم. همکار من نیکلای کولیکوف کلاه خود را از پشت یک مانع اندکی بالا برد و تیرانداز دشمن شلیک نمود من توانستم موقعیت او را ببینم و او را با شلیک گلوله از پای در آورم. زایتسف میگوید کسی که کشته شده بود یک تک تیرانداز ماهر آلمانی بود که اسمش هر کونینگ بود. زایتسف مینویسد ما هرگز گمان نمی کردیم که یکی از مشهور ترین تک تیراندازان دشمن را از پای در آورده باشیم اما من و همکارم کولیکوف از جیب او اسنادی بدست آوردیم که نشان می داد او هر کونینگ مشهورترین تک تیرانداز مدرسه تیراندازی برلین بوده است.

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 17/09/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.