نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

سیموهای ها

 

 سیموهای ها

 متولد 17 دسامبر 1905 ، مرگ 1 آوریل 2002

 سیموهای ها مشهورترین تک تیرانداز تاریخ بشر محسوب میشود که با تعداد 505 کشته از نیروهای دشمن به تنهائی در صدر جدول تک تیراندازان تاریخ قرار دارد. او به دلیل توانائی بالا در شکار سربازان ارتش سرخ شوروی در طول نبرد 100 روزه، موفق به دریافت مدال صلیب نشانه روی از ارتش فنلاند گردید. سیموهای ها در یکی از بخشهای رایوتجاروی نزدیک مرز فنلاند با شوروی متولد شد. در سال 1925 وارد خدمت نظامی گردید و پس از اتمام دوره سربازی به کشاورزی و شکار مشغول شد. بنا بر گفته شاهدان منزل او پر از یادگاریهای شکار بود.

 

 

 با آغاز جنگ زمستانی بین شوروی و فنلاند (1939-1940) او به عنوان یک تک تیرانداز به ارتش فنلاند پیوست. او در دمای بین 4- الی 40- درجه فارنهایت با پوشیدن لباس سفیدی که در شرایط برفی یک استتار کامل محسوب میشد موفق به شکار تعداد 505 سرباز روس گردید. گزارشهای غیررسمی ارتش فنلاند از خط جبهه تعداد کشته شدگان به دست وی را حتی تا 800 نفر اعلام کرده است. علاوه بر این ها سیموهای ها با تیرباری به نام سیومی KP/31 تعداد 200 سرباز دشمن را کشته است که تعداد کشته های او را به رقم 705 نفر میرساند. تمام این تعداد در مدت کمتر از 100 روز رقم خورده است.

 اسلحه ای که های ها استفاده میکرد یک سلاح M/28 بود که به دلیل کوچکی اندازه آن برای وی بسیار مناسب بود زیرا خود ِ های ها فردی کوچک اندام محسوب میشد و بیش از 150 سانتیمتر نبود. عملکرد عالی وی او را برای دریافت نشان صلیب نشانه روی کاندید نمود و آن را دریافت کرد. یکی از دلایل موفقیت او این بود که هنگامی که میخواست کمین نماید یک حجم عظیم از برف را در مقابل خود قرار میداد. این توده برف پس از شلیک گلوله توسط وی از پرتاب برف از مقابل وی بر اثر شدت شلیک ممانعت میکرد و جایگاه او کشف نمیشد. او برای اینکه بخار دهانش توجه سربازان دشمن را جلب ننماید غالب اوقات در دهانش برف میگذاشت. ارتش سرخ چند بار سعی نمود با تک تیراندازان خود و شلیک توپخانه او را بکشد. در 6 مارس 1940 های ها در یک نبرد از ناحیه فک و گونه چپ آسیب دید و زخمی شد.

 

 

 سربازان فنلاندی که او را به درمانگاه اعزام میکردند گفته بودند که نیمی از سر او وجود ندارد. او در روز 13 مارس و همزمان با اعلام آتش بس هوشیاری خود را پس از چند روز اغما بدست آورد. او مدت کوتاهی پس از جنگ توسط فیلد مارشال کارل گوستاو امیل مانرهایم از درجه سرجوخگی به درجه ستوان دومی ارتقا یافت که در تاریخ نظامی فنلاند ترفیعی اینچنین بی سابقه محسوب میشود او پس از بهبودی و پایان جنگ به شکار گوزن شمالی اروپا موسوم به موس و تربیت سگ پرداخت و وقتی در سال 1998 از او پرسیده شد چکار باید کرد تا یک تک تیرانداز خوب شد در جواب فقط یک جمله گفت: تمرین

 وقتی از او پرسیده شد شما از اینکه تعدادی از انسانها را کشته اید ناراحت نیستید؟

 جواب داد من چکار باید میکردم که گفته شود من بهترین کار را انجام داده ام؟

 سیموهای ها سالهای پایانی عمرش را در یک دهکده به نام روکولاهتی واقع در جنوب شرقی فنلاند و در نزدیکی مرز روسیه سپری نمود.

 او در 1 آوریل 2002 درگذشت.

 

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 07/09/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.