واکر ملویل بود ماهوریان

 

 

 واكر ملويل بود ماهوريان

 متولد 5 دسامبر 1918 ، 26 دسامبر 2009 در قید حیات

 او یکی از خلبانان آس و به نام و مشهور نيروی هوائی ايالات متحده آمريكا بود. او همچنين تنها خلبانی بود كه هم در جبهه اروپا و هم در جبهه شرق دور و نيز در جنگ كره شركت نمود و در هر سه نبرد موفق به كسب پيروزی گرديد. او در جنگ دوم جهانی به لقب باد (BUD به معنی شكوفه) ملقب شد و موفق به کسب 20 پيروزی هوائی در آن جنگ گرديد. وی در جنگ كره موفق به کسب 3 پيروزی ديگر شد و با 23 پيروزی در جايگاه ششمين خلبان برجسته آمريكا قرار گرفت.

 زندگينامه ماهوريان

 در 5 دسامبر 1918 در شهر بندری بنتون در ايالت ميشيگان به دنيا آمد. در 29 سپتامبر 1941 و چند سال پس از آنكه به عنوان مهندس فعاليت نمود، به نيروی هوائی آمريكا پيوست و در 29 آوریل 1942 فارغ التحصيل شد. او سپس به اسكادران 63 شكاری ملحق شد و در ژانويه سال 1943 به انگلستان عزيمت نمود. او در ماه می با درجه كاپيتانی به عنوان ليدر گروه انتخاب شد و شروع به آغاز ماموريت های خود نمود. در 17 آگوست 1943 او با هدف قرار دادن 2 هواپيمای دشمن نخستين و دومين پيروزی خود را به دست‌آورد. یکی از اين هواپيماها متعلق به ويلهلم گالاند از اسكادران دوم JG26 بود كه تا آن زمان موفق به کسب 55 پيروزی شده بود و برادر خلبان مشهور آلمانی به نام آدولف گالاند بود در 4 اكتبر او با ساقط نمودن 3 هواپيمای مستر اشمیت BF110 به عنوان يك خلبان آس شناخته شد در 26 نوامبر او موفق شد با ساقط نمودن سه هواپيمای مستر اشمیت BF110 ديگر به ركورد 10 پيروزی دست يابد و اولين خلبان آمريكائی باشد كه در صحنه جنگ در اروپا به اين ركورد دست يابد.

 ماهوريان در 21 مارس 1944 به درجه سرگردی رسيد و در 27 مارس 1944 در جريان يك نبرد هوائی برفراز خاك كشور فرانسه هدف قرار گرفت و مجبور به پرش به بيرون با چتر نجات شد. او با بختی بلند توسط نيروهای جنبش مقاومت فرانسه آزاد پيدا شد و پس از دو ماه موفق شد به كمك آنان به انگلستان باز گردد. او به آمريكا باز گرديد و مدتی بعد برای شركت در جنگ های شرق دور به فرماندهی اسكادران سوم شكاری در فيليپين برگزيده شد. او در شهر مانگالدان لوزون يك فرودگاه در اختيار داشت و در اين زمان موفق شد يك بمب افكن ژاپنی را هدف قرار دهد كه خلبان آن نيز در اين عمليات كشته شد.

 

ماهوریان در سمت چپ

 

 در 28 ماه می 1945 او به درجه سرهنگ دومی رسيد و در سپتامبر 1945 به فرماندهی گروه 3 شكاری برگزيده شد. در آغاز  جنگ  كره او  به عنوان دبير نيروی هوائی  به خدمت مشغول بود و در جولای 1951 به فرماندهی گروه 1 شكاری برگزيده شد كه در آمريكای شمالی به آموزش با جت F86 مشهور به سابر مشغول بودند. او در جريان جنگ در كره شمالی موفق شد 3 هواپيمای میگ 15 كره شمالی را ساقط نمايد ولی در 13 ماه می 1952 هواپيمای F86 او توسط پدافند كره شمالی هدف قرار گرفت و او مجبور به فرود اضطراری شد. در اين فرود مصيبت بار بازوی دست او شكست و خودش توسط نيروهای كره شمالی دستگير شد. او مدت 16 ماه در اسارت نيروهای كره شمالی بود و تحت شكنجه هائی مانند بازپرسی های مداوم، زندان انفرادی و منع خواب و تهديد به اعدام و شستشوی مغزی قرار داشت. او در اين بازجوئی ها به دروغ اعتراف كرد كه ايالات متحده در جنگ برضد كره شمالی از سلاح های بيولوژيك استفاده كرده است. او به دروغ اعتراف كرد كه بسته های حاوی حشرات بيماری زا را برفراز كره شمالی مورد استفاده قرار داده است.

 با پايان جنگ در سال 1953 او از اسارت رهائی يافت و به درجه سرهنگ تمامی رسيد. اما نه او و نه ديگر اسرای آمريكائی براساس ممانعت های سناتور ريچارد راسل به دليل اظهارات دروغ امكان اين كه به فرماندهی برگزيده شوند، نيافتند. او در سال 1956 از نيروی هوائی بازنشسته شد و در يك كارخانه ساخت هواپيما به كار پرداخت. درخواست ارتقای او به دليل كم بودن سن وی رد شده بود. اما یکی از زير دستانش كه در جنگ كره تحت فرماندهی او خدمت كرده بود گفت نيروی هوائی با بی اعتنائی به ماهوريان به دليل فشارهای سياسی آبروی خود را از دست داد.

 ماهوريان اكنون ( 26 دسامبر 2009 در قید حیات می باشد).

 

سه خلبان برجسته آمریکائی از چپ زمک، جانسون، ماهوریان

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 17/10/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.