دومنیک سالواتوره جنتلیه

 

 

 دومنيك سالواتوره جنتيله

 متولد 6 دسامبر 1920 ، مرگ 28 ژانویه 1951

 او یکی از معروفرين خلبانان آمريكائی در جنگ دوم جهانی بود و اولين کسی بود كه موفق شد به ركورد ادی ريچنباچر خلبان مشهور آمريكائی را كه موفق به کسب 26 پيروزی شده بود، به دست آورد. دوستانش به او لقب دون داده بودند. جنتيله در 6 دسامبر 1920 در يك خانواده دارای اصالت ايتاليائی در شهر پيكوآ در ايالت اوهايو متولد شد. او كه از كودکی شيفته پرواز بود موفق شد پدرش را به خريد يك هواپيمای دو باله وادار نمايد.

 او تا سال 1941 موفق شده بود بيش از 300 ساعت پرواز را به ثبت برساند و در اين زمان به نيروی هوائی پيوست و برای دو سال به آموزش خلبانی مشغول شد. او در همين زمان داوطلب خدمت در نيروی هوائی كانادا و انگلستان شد و در RAF به خدمت مشغول شد. جنتيله در سال 1942 به اسكادران عقاب كه متشكل از افراد دلاور نيروی هوائی انگلستان بود پيوست. و در 1 آگوست 1942 در جريان عمليات روز آزادی موفق شد اولين و دومين پيروزی خود را با سرنگون نمودن يك هواپيمای يونكرس 88 و يك هواپيمای فوك وولف آلمانی به دست آورد در سپتامبر 1942 اسكادران عقاب به آمريكا منتقل شد و در آنجا به هواپيماهای P-47 مجهز شد و جنتيله به فرماندهی عملياتی اين واحد برگزيده شد. اين واحد عملياتی اينك به نام گروه 4 شكاری تغيير نام يافته بود. خلبانان اين گروه كه سابقا با هواپيمای اسپيت فاير پرواز ميكردند از هواپيمای جديد ناراضی بودند و فرمانده كل آنان به نام سرهنگ دون بلاکسلی نيروی هوائی را برای تعويض اين هواپيما را با هواپيمای P-51 موستانگ تحت فشار قرار داد. با تغيير نوع هواپيما جنتيله موفق شد تعداد پيروزيهای خود را از 3 ماه مارس تا 8 آوریل 1944 به رقم بيش از 15 پيروزی برساند. او فقط در روز 8 آوريل موفق شده بود 3 هواپيمای آلمانی را سرنگون نمايد. او در اين زمان به هشتمين خلبان آس نيروی هوائی تبديل شده بود.

 

 

 در 13 آوريل همان سال او با هواپيمائی كه نام آن را بهشت خيالی گذاشته بود در جريان يك نمايش هوائی در حضور مردم تماشاگر و دوربين های گزارشگران سقوط نمود اما آسیبی نديد. آخرين ركورد پيروزيهای او عبارت بود از بيش از 19 پيروزی و آسيب رساندن به 3 هواپيمای ديگر و 6 هدف برروی زمين. او اين تعداد را در جريان 350 ماموريت به دست آورده بود. او به دليل اين سقوط توسط فرمانده خود سرهنگ دون بلاکسلی به آمريكا بازگردانده شد. او پس از جنگ سعی نمود تا در فرودگاه رايت فيلد در آمريكا به عنوان خلبان آزمايش هواپيماهای تازه توليد و نيز افسر آموزش به خدمت مشغول شود.

 در ژوئن 1949 او در دانشكده افسری مريلند به عنوان دانشجوی دوره ليسانس ثبت نام كرد. در ژانويه سال 1951 و پس از آنكه همسرش ايزابلا ماسدئا به همراه دو پسرش به نامهای ژوزف و پاسكواله او را ترك كردند او در حين آموزش پرواز در پايگاه فورستويل در مريلند سقوط نمود و درگذشت. در سال 1962 پايگاهی در كتيرينگ اوهايو به نام او نامگذاری شد چرچيل نخست وزير مشهور انگلستان جنتيله و وينگمن او به نام جان گودفری را با نام دامون و فتيان (كه نام دو شخصيت افسانه ای در يونان باستان ميباشند) ناميد.

 

لباس های جنتیله در موزه نیروی هوائی

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 14/10/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.