نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

مارمادوک توماس سنت جان پاتل

 

 مارمادوک توماس سنت جان پاتل

 متولد 3 جولای 1914 ، مرگ 20 آوریل 1941

 او مشهورترین و بلند آوازه ترین خلبان آس نیروی هوائی سلطنتی انگلستان در جریان جنگ دوم جهانی بود که موفق به کسب 50 پیروزی گردید.

 زندگینامه

 پاتل در 3 جولای 1914 در شهر بوترورس واقع در ایالت کیپ در آفریقای جنوبی متولد شد. پدرش یک انگلیسی بود که به آفریقای جنوبی مهاجرت کرده بود. او دوره دبیرستان را در دبیرستان پسرانه ویکتوریا تحصیل نمود. او ابتدا به نیروی هوائی آفریقای  جنوبی  و  سپس در سال 1936 به RAF پیوست در 24 آگوست 1936 او یک دوره فشرده افسر خلبان را پشت سر گذاشت و در 27 جولای 1937 دوره آموزشی افسری خود را در انگلستان به اتمام رساند و به اسکادران 80 که فقط یه هواپیماهای دو باله گلوستر گلادیاتور مجهز بود پیوست.

 

محل تولد سنت جان پاتل

 

 در سال 1938 او به همراه واحد نظامی خود به مصر اعزام شد و در آن کشور به فرماندهی خلبانان منصوب شد. با آغاز جنگ در اروپا واحد تحت فرمان پاتل به مرز مصر و لیبی اعزام شد و پس از مدتی در آگوست 1940 مارمادوک پاتل به اولین ماموریت نظامی خود اعزام شد. اسکادران شماره 80 دستوری دریافت نمود که براساس آن یکی از واحدهای آن به رهبری پاتل به سیدی بارانی اعزام میشد. در 4 آگوست 1940 او به همراه یک خلبان دیگر زمانیکه در حال اسکورت یک هواپیمای لیساندر بودند با هواپیماهای نیروی هوائی ایتالیا مواجه شدند و اگر چه پاتل اداعا کرد توانسته بود دو هواپیمای ایتالیائی را سرنگون کند اما خودش نیز احتمالا توسط یک خلبان مشهور ایتالیائی به نام فرانکو لوچینی ساقط شد اما پس از دو روز پیاده روی موفق به بازگشت به فرودگاه نیروهای خودی شد.

 در 3 سپتامبر 1940 او به درجه ستوان تمامی رسید. در ماه نوامبر همان سال اسکادران او به بالکان منتقل شد تا به نیروهای یونانی در برابر حمله قوای ایتالیا که از جبهه آلبانی به آن کشور حمله کرده بودند کمک نماید. در آنجا بود که مارمادوک به پیروزیهای مهم خود دست یافت. در 19 نوامبر 1940 او به همراه 8 خلبان دیگر از اسکادران شماره 80 به هواپیماهای ایتالیا واقع در فرودگاه کورتیزا حمله کردند. 4 هواپیما نابود و 4 خلبان کشته شدند. پاتل ادعا نمود که 2 هواپیما توسط او هدف قرار گرفته اند. در 2 دسامبر او یک هواپیمای دیگر را در نزدیکی آرگیروکاسترون ساقط نمود. در این حمله خلبان ایتالیائی به نام لوئیجی دل مانو و کمک خلبان او به نام میشله میلانو کشته شدند. در بعد از ظهر همان روز یک هواپیمای دیگر ایتالیائی در نزدیکی پرمت توسط وی هدف قرار گرفت و هردو سرنشین آن کشته شدند.

 در روز 11 فوریه 1941 او به دریافت نشان خدمت برجسته (DFC) نائل شد. در روز 27 فوریه (بنا بر بعضی منابع در 28 فوریه) خلبانان انگلیسی در یونان بزرگترین پیروزی خود را جشن گرفتند. براساس گزارش مارشال آبیاک فرمانده نیروی هوائی انگلستان در یونان گزارش کرد که در این روز اسکادران شماره 80 بدون دادن هیچ گونه تلفاتی موفق شد در عرض 90 دقیقه 27 هواپیمای ایتالیائی را سرنگون نماید (اگرچه بعضی منابع ادعا نموده اند که در این روز یک هواپیمای گلادیاتور انگلیسی نیز سرنگون شد). پاتل ادعا کرد در این روز 3 هواپیمای ایتالیائی را در عرض کمتر از 3 دقیقه سرنگون نموده است. اما در خاطرات کاپیتان کورادو ریسی، یکی از خلبانان ایتالیائی چنین نوشته شده است:

 ما در این روز یک هواپیما را از دست دادیم و خلبانان ما موفق شدند 4 گلادیاتور و 1 هریکن انگلیسی را سرنگون نمایند.

 زمانیکه در 6 آوریل واحدهای لوفت وافه وارد جنگ با نیروی هوائی انگلستان در یونان شدند اسکادرانهای انگلیسی ها به سرعت به هواپیماهای جدید هریکن مجهز شدند. در 6 آوریل 1941 و در نخستین رویاروئی با لوفت وافه او ادعا نمود موفق به سرنگونی 2 هواپیمای مستراشمیت از JG27 گردیده است. مدتی بعد پاتل ماموریت یافت به عنوان افسر فرمانده اسکادران شماره 33 برگزیده شد و در طول ماه های مارس و آوریل در این واحد به خدمت مشغول بود. او در چند روز موفق شد تعدادی از نیروهای دشمن را از پای درآورد و 5 هواپیما را ساقط نماید. اولین بار در 14 آوریل و دومین بار در 20 آوریل او موفق شد 5 هواپیمای دشمن را ساقط نماید (در هر روز 5 هواپیما).

 در روز 19 آوریل او موفق به سرنگونی 6 هواپیمای دشمن گردید. در روز 20 آوریل 1941 آخرین ماموریت جنگی او برفراز آتن بود. او که از روان رنجوری ِ ناشی از جنگ و آنفولانزا رنج می برد و تبی 39 درجه داشت، سعی نمود یکی از خلبانان خود را از دست یک مستراشمیت نجات دهد اما با 2 هواپیمای دیگر مستراشمیت آلمانی مواجه شد که یکی آنان به نام تئودور روسیوال و دیگری سوفوس باگو نام داشت. آنها موفق شدند او را هدف قرار دهند که منجر به سقوط هواپیمایش در 5 مایلی جنوب غربی آتن شد و خود وی نیز در این حادثه درگذشت.

 

تئودور روسیوال کسی که پاتل را سرنگون نمود

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 07/11/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.