نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

جان کانینگهام

 

 جان کانینگهام

 متولد 27 جولای 1917 ، مرگ 21 جولای 2002

 او یکی از خلبانان آس شکاری شب پرواز نیروی هوائی سلطنتی انگلستان (RAF) در طول جنگ دوم جهانی بود که موفق شد 20 پیروزی هوائی به دست آورد. از این تعداد پیروزی 19 پیروزی در شب بدست آمده بود. کانینگهام در بین دوستانش به (CATS EYES) چشم گربه ای شهرت داشت.

 زندگینامه

 کانینگهام در سال 1938 به واحد هوائی هاویلاند پیوست و تا سال 1939 که جنگ آغاز شد به عنوان یک خلبان تست هواپیماهای تازه تولید به کار پرداخت. با شروع جنگ او به RAF پیوست و در ابتدا با هواپیمای بلنهایم و سپس با هواپیماهای بریستول در اسکادران شماره 604 به پروازهای عملیاتی پرداخت. در پایان نبرد بریتانیا (که به موجب آن نیروی هوائی آلمان نازی تهاجم گسترده ای را به شهرهای انگلستان تدارک دید) او تبدیل به یکی از مشهورترین خلبانان شب پرواز نیروی هوائی سلطنتی انگلستان شده بود. او موفق شده بود با کمک رادار که به تازگی توسط انگلیسی ها مورد استفاده قرار میگرفت به 14 پیروزی هوائی دست یابد. انگلیسی ها برای اینکه موفقیت او به کمک رادار را پنهان نمایند او را با لقب چشم گربه ای ملقب نمودند. کانینگهام خودش از این لقب متنفر بود.

 در سالهای 1943 و 1944 کانینگهام فرمانده اسکادران شماره 85 در RAF بود و با هواپیماهای موسکیتو پرواز میکرد. او در پایان جنگ در حالی که موفق به کسب 20 پیروزی شده بود به درجه کاپیتانی نیز نائل شده بود. او پس از جنگ به هاویلند بازگشت و خلبان آزمایش هواپیماهای تازه تولید بود. در سال 1946 کانینگهام به ریاست خلبانان آزمایش هواپیماهای تازه تولید نائل شد.

 در 20 نوامبر 1975 زمانی که کانینگهام در حال پرواز با یک هواپیمای تازه تولید بود یک گله از پرندگان به سمت هواپیمای او پرواز کردند و به داخل موتور هواپیمای جت کشیده شدند. در نتیجه این رخ داد، کانینگهام سقوط کرد اما جان سالم به در برد.

 کانینگهام در سال 2002 درگذشت و به یاد او یک خیابان به نام او نامیده شد.

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 06/11/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.