نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

کاترینا بودانووا

 

 کاترینا بودانووا

 متولد 7 دسامبر 1916 ، مرگ 19 جولای 1943

 او یکی از دو زن خلبان آس جنگ دوم جهانی بود که به همراه لیدیا لیتویاک موفق شدند به تنهائی این عنوان را به دست آورند.

 زندگینامه

 کاترینا در 7 دسامبر 1916 در یک خانواده روستائی در روستای کونوپلانکا در ایالت اسمولنسک متولد شد. او در یک کارخانه ساخت هواپیما در مسکو کار میکرد که حرفه خلبانی برایش بسیار جالب به نظر آمد و به همین دلیل در باشگاه آموزش خلبانی ثبت نام کرد و در سال 1937 به عنوان آموزگار خلبانی به کار پرداخت و در چندین نمایش هوائی با هواپیمای تک سرنشین یاکوو لوف شرکت نمود. با آغاز جنگ و حمله آلمان نازی به اتحاد شوروی او در نیروی هوائی ثبت نام نمود و مامور به خدمت در هنگ 586 هوائی که توسط ماریانا راسکووا ایجاد شده بود، گردید. این واحد تماما از زنان خلبان تشکیل شده بود.

 نخستین ماموریت نظامی او در آوریل 1942 برفراز ساراتوف رخ داد. در ماه سپتامبر همان سال او به همراه یک زن خلبان دیگر به نام  لیدیا لیتویاک به هنگ 437 که  در استالینگراد می جنگید هوائی اعزام شد. او به زودی به عنوان یک خلبان ماهر  و جسور  در حمله  شناخته  شد. او  که  با هواپیمای  شکاری یاک 1 (YAK-1) می جنگید در روز 6 اکتبر به تنهائی به 13 هواپیمای بمب افکن یونکرس JU87 حمله کرد و موفق شد اولین پیروزی خود را با ساقط نمودن یکی از این هواپیماها به دست آورد.

 

 

 در ماه نوامبر اوموفق شد 2 هواپیمای شکاری مستر اشمیت و یک هواپیمای بمب افکن یونکرس 87 را نیز هدف قرار دهد. در ماه بعد او به چند پیروزی دیگر نیز دست یافت. در ژانویه 1943 او به همراه دوستش لیتویاک به هنگ شکاری 73 وابسته به ارتش هشتم منتقل شدند و او به زودی به لقب شکارچی تنها نامیده شد. در 23 فوریه 1943 بودانووا به نشان ستاره سرخ دست یافت. در 19 جولای 1943 و در طول یک جدال هوائی تک نفره برفراز شهر آنتراسیت در ایالت لوهانسک واقع در شرق اکرائین،او که با سه هواپیمای مستر اشمیت آلمانی مواجه شده بود اگر چه ابتدا موفق شد یکی از هواپیماهای دشمن را هدف قرار دهد اما خود وی نیز هدف یکی دیگر از هواپیماهای آلمانی قرار گرفت و ساقط شد. در این حادثه کاترینا جان خود را از دست داد.

 آمارهای مختلفی از تعداد پیروزیهای کاترینا بودانووا منتشر شده است که هیچ کدام رسمی نیست اما به احتمال زیاد او موفق به کسب 11 پیروزی گردیده باشد. او علاوه بر نشان ستاره سرخ، 2 بار موفق دریافت نشان میهن پرستی در جنگ نیز گردید. او در طول جنگ هرگز موفق به دریافت عنوان قهرمان اتحاد شوروی نگردید اما پس از مرگ و در 1 اکتبر 1993 عنوان قهرمان اتحاد شوروی توسط فدراسیون روسیه به وی اعطا گردید.

 

 

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 06/11/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.