نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

هانس یواخیم والتر رودولف زیگفرید مارسیلیه

 

 هانس يواخيم والتر رودولف زيگفريد مارسيليه

 متولد 13 دسامبر 1919 ، مرگ 30 سپتامبر 1942

 او در سال 1919 در برلين در يك خانواده نظامی به دنيا آمد. پدرش زيگفريد گئورگ مارتين در 29 ‍ژانويه سال 1944 در پتروكای روسيه بدست پارتيزانها كشته شد. مارسل در كودکی به دليل ابتلا به آنفولانزا بسيار ضعيف بود و جدائی پدر و مادرش از يك سو و مرگ خواهرش از ديگر سو موجب بروز رفتارهای نابهنجار در او گرديده بود بگونه ای كه در مدرسه به عنوان يك شاگرد تنبل با شوخی های خود موجب ايجاد دردسر ميشد اما پس از مدتی تحصيل را جدی تلقی نموده و در سن 17 سالگی از مدرسه فارغ التحصيل گرديد.

 از آنجائيكه به خلبانی علاقه وافری داشت ولی فيزيك مناسبی نداشت، در يك دوره كاری كه تحت نظارت سرويس كار ايالتی انجام ميشد شركت نمود و گزارش مثبت منتشر شده توسط اين واحد يك امتياز مثبت برای پذيرش او در لوفت وافه گرديد. او در 7 نوامبر 1938 به لوفت وافه پيوست و به عنوان افسر ذخيره دوره های آموزشی را در مدرسه هوائی شماره 4 در نزدیکی فورشتن فلد بورگ طی كرد. او در اين دوران اغلب ديسيپلين نظامی را نقض ميكرد و به عنوان تنبيه تعطيلات آخر هفته را در پادگان ميگذراند اما در اين زمانها تمرينات هوائی را با جديت انجام می داد.

 در جريان نبرد بريتانيا و در سومين ماموريت او موفق شد يك جنگنده انگلیسی را هدف قرار دهد و اولين پيروزی هوائی خود را به دست آورد اما وقتی به وطن بازگشت از اين موفقيت احساس خوبی نداشت چون معتقد بود با اين كار خود يك مادر را سوگوار نموده است. او تا پايان نبرد بريتانيا جمعا 7 پيروزی بدست آورد ولی در چهار مورد هواپيمای خود را از دست داد. او به دليل علاقه وافر به زندگی شبانه اغلب به دليل خستگی نميتوانست پرواز كند از ديگر سو علاقه او به موسیقی جاز كه يك موسیقی مخصوص سياهان بود و با تعصبات ن‍ژادی نازيها همخوانی نداشت نيز باعث ميشد تا او يك عنصر نامطلوب به نظر آيد. سرانجام او به دليل عدم انطباق با ديسيپلين نظامی به آفريقا فرستاده شد و مامور به خدمت در واحد JG27 گرديد.

 مارسيليه در اولين ماموريت خود ناموفق بود و هدف يك خلبان ورزيده فرانسوی قرار گرفت و سقوط نمود. اما در دو پرواز بعدی موفق شد 2 پيروزی كسب نمايد و در اين زمان بود كه شروع به انجام تمرينات سخت به منظور افزايش قابليت های خويش نمود. او يك برنامه خود آموز برای تمرين ديد، توانائی شليك دقيق و تاكتيك اجرا نمود كه اين مسئله منجر به ايجاد قابليت ساقط نمودن هواپيمای دشمن فقط با شلیک 15 گلوله در او گرديد. اكنون او به يك اََبَر خلبان تبديل شده بود.

 

نفر سمت راست مارسيليه و نفر سمت چپ مارشال اروین رومل فرمانده ارتش آلمان

 در شمال آفریقا.

در این دیدار مارشال رومل از شجاعت و تلاشهای مارسیله تقدیر می کند

 

مارسل پس از يك آسييب ديدگی

 

 در روز 24 سپتامبر او موفق شد ابتدا يك بمب افكن انگلیسی را شكار كند و در دومين ماموريت خود موفق شد از يك دسته 18 تائی از جنگنده های هاريكن انگلیسی 4 فروند را منهدم نمايد. اين آغاز درخشش مارسيليه بود. او در بعد از ظهر روز 6 ژوئن 1942 یکی از كلاسيك ترين رزمهای هوائی جهان را به اجرا گذارد. او در اين روز ماموريت داشت تا بمب افكنهای آلمانی را اسكورت نمايد اما در مسير خود متوجه 16 هواپيمای P40 شد. اگر چه او ابتدا به مسير خود ادامه داد اما 10 دقيقه بعد مسير خود را عوض كرد و به سمت موقعیتی كه آنان را ديده بود رفت. او در اين نبرد 6 هواپيمای دشمن را ساقط نمود كه فاصله زمانی بين سقوط هواپيمای سوم و چهارم فقط 15 ثانيه بود.

 در روز اول سپتامبر 1942 و در سومين سال آغاز جنگ دوم جهانی مارسيليه موفق شد در سه سورتی پرواز 17 هواپيمای دشمن را نابود نمايد. در 6 سپتامبر او 158 مين و آخرين پيروزی را بدست آورد. مرگ مارسيليه در واقع نتيجه يك اشتباه در صدور دستور فرماندهی بود. مارسيليه كه يك هواپيمای ME109 مستر اشميت قدیمی را در اختيار داشت، يك هواپيمای جديد مستر اشمیت ME109 كه بصورت اختصاصی برای او ساخته شده بود را دريافت نمود اما از پذيرفتن آن امتناع نمود. سه روز بعد مارسل با دستور مستقيم فرمانده مشهور نيروی هوائی آلمان مارشال كسلرينگ مجبور به استفاده از اين هواپيما شد او در روز 30 سپتامبر هنگام گشت زنی و بازگشت به پايگاه خود متوجه نقص فنی در هواپيما شد و هنگام پريدن به بيرون به دليل عملكرد بد صندلی پرتاب، سينه اش به سكان عقبی هواپيما خورد و بیهوش گرديد و به همين دليل نتوانست از چتر نجات خود استفاده كند و سقوط نمود و درگذشت.

 او قبل از مرگ بالاترين خلبان نشان دار لوفت وافه بود كه مفتخر به دريافت نشان صليب شواليه همراه با برگ بلوط و نشان شمشير و الماس شد فرمانده اش بر سنگ مزار او يك جمله نوشت و آن اين بود:

 شكست ناپذير

 

سيد عبد الرحمن - مكانی كه مارسيليه در آنجا سقوط نمود

 

سایتی که هواپیمای مارسيليه در آن سقوط نمود

 

 (اين مطلب برگرفته شده از سايت علمی دانشجويان ايران می باشد)

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 02/09/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.