نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

اریش هارتمن

 

 اريش هارتمن

 متولد 19 آوریل 1922 ، مرگ 20 سپتامبر 1993

 او در سال 1922 و در شهر ويسچ در ايالت بادن ورتمبرگ متولد شد. پدرش در جنگ اول به عنوان پزشك حضور داشت. او  در  اکتبر 1940 و در سن 18 سالگی  به نيروی هوائی آلمان ملحق  شد و  در اکتبر 1942 به عنوان خلبان شكاری فارغ التحصيل شد و به واحد JG52 پيوست و تا آخر جنگ در اين واحد باقی ماند.

 او در اولين ماموريت خود به همراه ليدر گروه خود موسوم به راسمن وقتی با هواپيمای دشمن مواجه شد، بدون اينكه به فاصله مجاز برای شليك (صد متری هواپيمای دشمن) برسد اقدام به شليك نمود و تمام گلوله های خود را مصرف نمود و با خوش شانسی زنده ماند اما هنگام بازگشت سوخت هواپيمای او تمام شد و به عنوان مجازات مجبور شد سه روز با كارگران مكانيك كارگری نمايد اما در دومين ماموريت خود موفق به كسب اولين پيروزی شد و يك هواپيمای استورموويك روسی را سرنگون نمود.

 در شش ماه اول سال 1943 او 17 پيروزی بدست آورد و موفق شد در جولای 1943 ، 23 پيروزی كسب نمايد. همچنين در آگوست 1943 ، 48 پيروزی هوائی و در اكتبر همان سال 32 پيروزی هوائی بدست آورد. در پايان سپتامبر هارتمن موفق شد صدمين پيروزی هوائی را كسب نمايد. مهارت او موجب شد خلبانان روسی به او لقب هيولای سياه را بدهند. روش او در نبردهای هوائی نزديك شدن بيش از اندازه به هواپيمای دشمن بود بگونه ای كه تمام شيشه هواپيمای او را هواپيمای دشمن می پوشاند. اين موضوع موفقيت او را در شليك تضمين می كرد. او كمتر ريسك ميكرد و در بسياری از مواقع از صحنه نبرد ميگريخت زيرا اعتقاد داشت كسب پيروزی نبايد منجر به از دست دادن زندگی شود.

 

اريش هارتمن

 

 وی تا پايان جنگ ويژگی تهاجمی و خونسردی خود را حفظ كرد. او در طول جنگ 14 بار فرود اضطراری نمود اما در هيچ يك از آنها آسيب نديد. وی موفق شد درجه كاپيتانی و سپس بالاترين نشان آلمان یعنی صليب شواليه را از دست شخص پيشوای آلمان، یعنی هيتلر دريافت نمايد. او در آخرين روز جنگ در 8 ماه می پس از آنكه موفق شد يك شكاری روس را سرنگون كند پس از فرود در فرودگاهی در كشور چكسلواکی متوجه شد كه فرودگاه توسط نيروهای لشگر 90 پياده نظام ارتش آمريكا محاصره شده است او پس از دستگيری توسط آمريكائيها بر اساس معاهده يالتا به روسها تحويل گرديد و در حالی که 23 سال بيشتر نداشت به اسارت روسها در آمد او در مورد کشتن 780 شهروند روس در شهر بريانسك و نيز بمب باران كارخانه نان در 23 ماه می 1943 جنايتكار جنگی شناخته شد و محكوم به تحمل 25 سال حبس با اعمال شاقه شد اما اين رای را نپذيرفت و به آن اعتراض كرد.

 او در دوران اسارت هرگز به كارهای خود اعتراف نكرد و هيچگونه اطلاعاتی درباره افسران مافوق خود به روسها نداد و به همين دليل بارها مورد بازجوئی و شكنجه قرار گرفت. همچنين هارتمن در دوران اسارت رفتار ناشایستی از خود نشان می داد و اين مسئله منجر به حبس انفرادی او ميشد. اين قبيل امور از او يك زندانی عصبی و فاقد تعادل روحی ساخته بود. اين وضعيت باعث شورش اسرای آلمانی برای آزادی وی گرديد كه اين شورش با شكست مواجه گرديد مدتی بعد هارتمن يك شكايت نامه تنظيم نمود و در آن خواستار يك وكيل و امكان دادگاهی مجدد را نمود اما اين خواسته او رد شد و او به اردوگاهی ديگر به نام نووچركاسك منتقل شد.

 او 5 ماه در اين اردوگاه در زندان انفرادی بسر برد اما توانست موافقت مسئولين روسيه را با انجام يك دادگاهی ديگر جلب نمايد ولی اين دادگاه نيز با توجه به سابقه جنگی هارتمن او را جنايتكار جنگی تشخيص داد. يكبار ديگر روسها برای درهم شكستن روحيه هارتمن، او را به زندان دياتراكا در كوه های اورال منتقل نمودند. در سال 1955 مادر هارتمن نامه ای برای كنراد ادنائر صدر اعظم آلمان غربی نوشت و از او خواست كه راهی برای آزادی فرزندش بيابد. مدتی بعد توافقی بين دو كشور صورت گرفت كه بر اساس آن 16 هزار اسير آلمانی آزاد ميشدند و هارتمن نيز در ميان آخرين گروه از اين زندانيان بود و در سال 1955 آزاد شد.

 او در حالی آزاد شد كه پسر او به نام اريش پيتر در سال 1945 و پس از اسارت پدرش بدنيا آمد و سه سال بعد بر اثر بيماری درگذشت بدون اينكه هارتمن موفق به ديدن او شود. هارتمن در سال 1956 به نيروی هوائی آلمان غربی پيوست. او هميشه می گفت كه در طول 1.400 ماموريت و 352 پيروزی، بزرگترين افتخار من اين است كه حتی يك قطعه از هواپيمای من به دست دشمن نيفتاده است. او پر افتخار ترين خلبان جنگ دوم جهانی و صاحب بالاترين ركورد در تاريخ هوانوردی جهان است. اريش هارتمن در سن 73 سالگی در 20 سپتامبر سال 1993 پس از آنكه شاهد اتحاد مجدد دو آلمان شد (كه رويای هر آلمانی ميهن پرستی بود)، درگذشت.

 

یک تصویر دیگر از اريش هارتمن

 

 (اين مطلب برگرفته شده از ویکی پديا می باشد)

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 02/09/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.