نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

ادموند ماریان لامسلیه

 

 ادموند ماریان لامسلیه

 متولد 5 فوریه 1912 ، مرگ 4 فوریه 1945

 او پنجمین خلبان مشهور فرانسوی در جنگ دوم جهانی بود که موفق به کسب 16 پیروزی گردید.

 زندگینامه

 ادموند لامسلیه در سال 1912 در شهر والنسیه واقع در شمال فرانسه و نزدیک مرز بلژیک متولد شد. او پس از تحصیل در رشته حقوق توسط دولت فرانسه برای فراگیری پرواز بورسیه شد و در مدرسه عالی هوانوردی موران تحصیل نمود و در سال 1931 از آن فارغ التحصیل گردید و در سن 19 سالگی به نیروی هوائی ارتش فرانسه پیوست. ادموند لامسلیه در واحد هوائی شهر استراسبورگ به خدمت مشغول شد. او پس از اتمام مدت قرار داد دوساله خود با نیروی هوائی ارتش فرانسه، مدت خدمت خود را برای دو سال دیگر تمدید نمود و به دلیل خدمت موقت در ارتش فرانسه، در سطوح پائین مراتب نظامی خدمت میکرد.

 در اکتبر سال 1937 لامسلیه پذیرفت که در آکادمی نیروی هوائی ارتش فرانسه و با درجه ستوان دومی به خدمت دائم بپردازد. او سپس به اسکادران یکم گروه اسکادران 5 شکاری ریمس (GC 1/5) منتقل شد که این گروه اسکادران مجهز به هواپیماهای شکاری کورتیس مدل H-75 بود. او در این واحد تحت آموزش جان اکارت قرار گرفت و اکارت به او گفت که دارای استعداد خوبی در فن خلبانی هواپیماهای شکاری می باشد. با آغاز جنگ فرانسه در سال 1940، ادموند لامسلیه با سرنگونی تعداد 16 فروند هواپیمای آلمانی موفق شد چهره ای شاخص از خود به نمایش بگذارد.

 در 1 ژوئن 1940 فرمانده اسکادران وی زخمی شد و ماریان به جانشینی او برگزیده شد. با تسلیم فرانسه گروه اسکادران GC 1/5 ابتدا به سنت دنیس دو سیگ و سپس به رباط در مراکش که مستعمره فرانسه بود منتقل گردید. اما دیگر به هیچ ماموریتی اعزام نشد. در سال 1942 عملیات مشعل توسط متفقین برای اشغال سواحل جنوبی مدیترانه و شمال آفریقا به اجرا گذاشته شد و به حضور نظامی آلمان در این حوزه جغرافیائی پایان داد و مراکش که مستعمره دولت ویشی محسوب میشد به حاکمیت دولت فرانسه آزاد به رهبری مارشال دوگل درآمد. لامسلیه که در مراکش حضور داشت به قوای فرانسه آزاد ملحق شد.

 واحدی که ماریان در آن خدمت می کرد

 در سال 1943 به هواپیماهای P-39 آمریکائی مجهز شد و در 9 ژانویه 1944 با نام جدید GC 1/5 شامپانی نامگذاری شد. ادموند لامسلیه نیز به درجه سرهنگی ترفیع یافت. این واحد در عملیات سالون دی پروانس که در 30 سپتامبر 1944 در ایالت پروانس واقع در مناطق جنوبی فرانسه انجام شد شرکت فعال نمود. در این عملیات واحد هوائی لامسلیه ماموریت داشت تا از پیشروی واحدهای زمینی پشتیبانی هوائی انجام دهد (واحتمالا هیچ نبرد هوائی اتفاق نیفتاده است).

 در 4 فوریه سال 1945 و نزدیک شهر کولمار در غرب فرانسه و نزدیک مرز با آلمان هواپیمای لامسلیه هدف آتش ضد هوائی توپ های 40 میلی متری آلمانی قرار گرفت و سقوط نمود و پس از برخورد با زمین منفجر شد اما بدن او سالم باقی مانده بود و توسط ارتش آلمان بیرون کشیده شد. آلمان ها پس ازمشاهده اصابت یک ترکش به سر وی احتمال دادند که او حتی قبل از برخورد با زمین کشته شده باشد.

 در 14 فوریه 1953 گروه اسکادران GC 1/5 که با نام شامپانی نامیده میشد به نام او تغییر نام یافت.

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 03/10/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.