نقشه سایت

معرفی کتاب

تاریخچه جاسوسی

جنگ جهانی دوم

جنگ جهانی اول

صفحه اصلی

 
       کتاب های نویسنده سایت  درباره ما  نظرات و پیشنهادات

 لغات سرخپوستی

تاریخ سرخپوستان

 نام آوران تاریخ

 


 

WikiArya همان Special-History است

 

 

 

جنگ جهانی اول  
  قسمت اول  
  قسمت دوم  
  قسمت سوم  
  قسمت چهارم
 
 
شخصیت های جنگ  
خاطرات منتشر نشده یک سمور آبی از جنگ مارن ( لطفا این مطلب را حتما بخوانید)  
   
   
   
   
   
   
   

 

 

 

   شرح عکس بالا:

 

 با اعلام آغاز جنگ اول، در آگوست سال 1914 مردم فرانسه سواره نظام سنگين اسلحه كشور خود را بسوی جبهه ها بدرقه ميكنند. بسياری از اين سربازان هرگز به خانه برنگشتند.

 

 جنگ اول جهانی اولين جنگ گسترده ميان دو نيروی متحد متشكل از چندين كشور نبود، اما بدون شك یکی از خونبار ترين (تلفات اين جنگ تقريبا به بيش از 50 ميليون نفر تخمين زده شد) و ويرانگرترين آنها بود. در آغاز اين جنگ سه امپراطوری بزرگ آلمان، اتريش - مجارستان، و عثمانی (در يك اتحاديه تحت نام متحدين) در مقابل كشورهای انگلستان، فرانسه، روسيه (در يك اتحاديه تحت نام متفقين) كه بعدها ايتاليا و ژاپن و آمريكا نيز به آنها پيوستند، صف آرایی كردند.

 در پايان اين جنگ سه امپراطوری بزرگ اتريش، مجارستان، روسيه و عثمانی مانند جامی مينا كه از دست كودکی برزمين افتد، متلاشی شد و به چندين كشور مستقل تقسيم شدند. در پايان اين جنگ و براساس تصميمات كنفرانس ورسای كه بر مبنای اراده (ژرژ کلمانسو) صادر شد كشورهای نو ظهوری مانند لهستان، يوگسلاوی، عراق، عربستان، اردن و تركيه و.......  شكل گرفتند  كه بسياری از آنها مانند لباسی كه آن را از جمع آوری  تكه های غير همرنگ دوخته باشند، غيرهمگن، ناموزون و همراه با مشكلات اجتماعی و سياسی فراوانی بودند. مانند يوگسلاوی كه از تركيب جمعيت آلبانی تبارها در كوزوو، صربها در صربستان و مونته نگرو، كرواتها در كرواسی، اسلاوها در اسلواکی، و مسلمانان در بوسنی تشكيل شده  بود و بعضی مانند لهستان در درون خاك خود قسمتی از خاك كشور  ديگر (پروس شرقی كه متعلق به آلمان بود) را در محاصره داشتند و اين مسئله اصلی ترين عامل شروع جنگ دوم بود.

در اين جنگ برای اولين بار استفاده از گازهای شيميایی، بمب باران هوایی، استفاده از تانك و زير دريایی تجربه شد. سرآغاز اين جنگ نيز در كانون يك منطقه بحران خيز قرار داشت.

 يك تروريست صرب افراطی به نام گاوريلو پرنسيپ در دومين تلاش خود در يك روز با شليك چند گلوله شاهزاده آرشيدوك فرانسيس فرديناند وليعهد اتريش و همسر او را ترور كرد و متعاقب آن اتريش به صربستان اعلان جنگ داد. روسيه هم پيمان صربستان نيز به اتريش اعلان جنگ داد و آلمان و عثمانی كه هم پيمان اتريش بودند به روسيه و فرانسه و انگليس اعلان جنگ دادند. يك سال بعد ايتاليا و ژاپن و سه سال پس از شروع جنگ آمريكا به نفع متفقين وارد جنگ شدند. و يك بار ديگر بشر موفق شد ساده ترين و راحت ترين و پر هزينه ترين راه ممكن برای حل مشكلات سياسی، یعنی جنگ را برای حل مشكل ترور يك وليعهد انتخاب نمايد و پس از جنگ از يافتن حتی يك راه حل جهت حل صدها مشكل اقتصادی و سياسی و اجتماعی ناشی از همان جنگ عاجز بماند.

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.