نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

جنگ جهانی اول

قسمت سوم

 

یک عکس از نمای باز از صحنه عملیات ژنرال بوروسیلف در جبهه شرق

 

 جنگ در جبهه شرق:

 زمانی که جنگ در جبهه غرب با توقف و انسداد مواجه شد، جنگ در شرق مورد توجه قرار گرفت. نقشه جنگی روسیه در جنگ به دلیل حمله همزمان اتریش به گالیسیا، به نقشه گالیسیا معروف شد. روسها موفق شدند تا این حمله را دفع کنند و اتریش را شکست دهند. اما با حمله ارتش آلمان تحت فرماندهی لودندورف و هیندنبورگ دو ژنرال برجسته آلمانی، روسیه در جنگ تاننبرگ و نبرد دریاچه ماسوریان شکست سختی خورد. علت این شکست ها را باید ضعف فرماندهی و عدم توسعه صنایع نظامی روسیه دانست. شوربختی های روسیه در جنگ در بهار سال 1915 با عقب نشینی از گالیسیا و تصرف مناطق جنوبی لهستان توسط دول اتحاد مرکز ادامه یافت. در 5 آگوست همان سال ورشو به تصرف آلمان در آمد.

 انقلاب روسیه

 با شکست های متوالی ارتش روسیه در جنگ، نارضایتی عمومی از حکومت تزار افزایش یافت و حتی پیروزی روسیه در حمله ژنرال بوروسیلف که منجر به تصرف دوباره گالیسیا توسط روسیه شد نیز نتوانست از نارضایتی عمومی بکاهد.

 

یک عکس دیگر از عملیات ژنرال بوروسیلف در جبهه شرق. در این عملیات ارتش روسیه به یک پیروزی بزرگ و شگفت انگیز دست یافت

 

 زمانی که در 27 آگوست 1916 رومانی وارد جنگ به نفع متفقین شد، امید روسیه برای ادامه جنگ افزایش یافت. متعاقب آن آلمانها به کمک اتریشی ها آمدند و به صف آرائی در برابر رومانی پرداختند. در 6 دسامبر همان سال بوخارست پایتخت رومانی سقوط کرد. همزمان شورش و ناآرامی در روسیه به شکلی فزاینده ادامه یافت و این زمانی بود که تزار به دلیل حضور در جبهه برای فرماندهی جنگ، اداره امور را به ملکه الکساندرا که جانشین خود اعلام کرده بود سپرده بود. الکساندرا با بی کفایتی تمام، فقط تابع نظرات یک کشیش منفور به نام راسپوتین شده بود و این مسئله خود منجر به افزایش نارضایتی عمومی شد.

 

راسپوتین کشیش معروف و فاسد دربار تزار که با راهنمایی های اشتباه خود سقوط تزار را تسریع نمود

 

 در مارس 1917 تظاهر کنندگان در پتروگراد خواستار استعفای تزار و تعیین یک دولت موقت شدند. مدتی بعد این شهر به تصرف کمیته سوسیالیست های موسوم به بلشویک در آمد و هسته یک انقلاب را تشکیل داد. اداره این شهر توسط سوسیالیستها منجر به بروز تفرقه در میان مردم شد و این دو دستگی در خط مقدم و در میان سربازان جبهه نیز قابل مشاهده بود. ارتش هر روز بیش از روز گذشته توانائی رزمی خود را از دست می داد. دولت و جنگ دو چیزی بودند که در میان مردم مشروعیت نداشتند.

 در ماه فوریه انقلابیون سوسیال دموکرات موفق شدند اداره شهر مسکو و سپس چند شهر دیگ روسیه را به عهده بگیرند و تزار نیکلای دوم را که در حال بازگشت به پایتخت بود مجبور به استعفا نمودند. در چنین اوضاعی ولادیمیر ایلیچ لنین رهبر بلشویک های روسیه با هدایت یک یهودی روس موسوم به بوریس پارواس موفق شد با یک قطار از خاک آلمان به روسیه باز گردد.

 

ولادیمیر ایلیچ لنین رهبر بلشویک های انقلابی روسیه با وعده اتمام جنگ موفق به سرنگونی حکومت روسیه گردید. او میدانست مردم از جنگ و حکومت متنفرند

 

 او و بلشویک ها بلافاصله وارد جریان مبارزه انقلابی شدند و با شعار خاتمه جنگ مردم و افکار عمومی را به سوی خود جلب نمودند. حزب بلشویک پس از انقلاب اکتبر 1917 قدرت را به دست گرفت و شروع به آغاز مذاکرات با آلمان ها نمود اما در ابتدا شرایط سخت آلمان ها موجب رد یشنهادات آنها توسط بلشویک ها گردید. ارتش آلمان به منظور تحت فشار قرار دادن بلشویک ها شروع به پیش روی به داخل خاک روسیه نمود و این بار بلشویک ها شرایط آلمان ها را پذیرفتند و قرار داد صلح موسوم به برست لیتوفسک را در 3 مارس 1918 امضا نمودند. با امضا این متارکه روسیه از جنگ با آلمان خارج شد و مناطق غربی خود را از دست داد.

 

3 مارس 1918 امضاء قرارداد برست - لیتوفسک بین نمایندگان حکومت سوسیالیستی روسیه و نمایندگان امپراطوری آلمان

 

 این مناطق شامل لهستان و قسمتی از اکرائین و فنلاند و کشورهای حوزه بالتیک بود. هدف آلمان از صلح با روسیه انتقال قوای خود از جبهه شرق به جبهه غرب بود اما با عنایت به اینکه مناطق جدا شده از روسیه در اشغال آلمان بود قوای آلمان برای حاکمیت بر این مناطق میبایست در خاک کشور های اشغالی باقی میماند و این مسئله موجب شد آلمان نتواند از ارتش خود در جبهه شرق استفاده مطلوب نماید.

 رویدادهای سال 1917 - 1918

 موجب خاتمه جنگ در سال بعد گردید. اگر چه اثرات آن فقط در سال بعد نمود یافت. ناوگان نیروی دریائی انگلستان آلمان را تحت فشار ناشی از محاصره دریائی قرار داده بود و در مقابل فرمانده ستاد ارتش آلمان و نیزتئوبالد فون بتمن هالویج صدر اعظم آلمان تصمیم به استفاده نامحدود از زیر دریائی برای قطع خط ارتباطی کشتیرانی انگلستان گرفت تا مانع ارسال تدارکات به انگلستان شود. از ماه فوریه تا جولای 1917 زیردریائیهای آلمانی 500 هزار تن از ظرفیت کشتیرانی انگلستان را غرق نمودند. تا ماه آوریل این مقدار به 860 هزار تن رسید. پس از ماه جولای انگلستان از سیستم حمل و نقل کاروانی برای مقابله با زیر دریائی استفاده کرد. در این شرایط انگلستان گرسنه و آلمان فاقد تولیدات صنعتی بود.

 در 3 ماه می 1917 و در جریان حمله ژنرال نویل، افراد 2 لشگر مستعمراتی فرانسه در جبهه وردن، که از جنگ خسته شده بودند، سر به شورش بر داشتند و از اجرای دستورات سرپیچی نمودند. آنان اسلحه را بر زمین گذاشته و شروع به خوردن مشروب و مستی کردند. آنها تعداد 20 هزار سرباز افریقائی بودند که قبل از اینکه توسط فرماندهان مورد تنبیه قرار بگیرند موجب گسترش شورش در سایر واحد های رزمی فرانسه شدند. همزمان لشگر کمکی روسیه که به جبهه غرب اعزام شده بود نیز سر به شورش برداشت که با حمله نفرات ارتش فرانسه به کمپ آنان، فرماندهان شورشی دستگیر و محاکمه و 17 تن از آنان به اعدام محکوم شدند. ارتش های متفقین به دیگر شورشیان حمله کردند و تلفات زیادی به طرفین وارد آمد. دستگیر شدگان بصورت دسته جمعی به جرم عدم وطن پرستی و عدم انجام وظیفه محاکمه و تعدادی از آنان به اعدام محکوم شدند.

 

سربازان فرانسوی شورشی در جبهه وردن پس از دادگاهی به جرم عدم انجام وظیفه در زمان جنگ محاکمه و بسیاری از آنان اعدام گردیدند. این عکس اعدام یکی از سربازان متمرد فرانسوی در جبهه وردن توسط جوخه اعدام در سال 1916 را نشان می دهد

 

 سربازان فرانسوی از بازگشت به خط مقدم اجتناب نمودند بنابراین روبرت نویل، فرمانده جبهه وردن که بیشتر شورشها در آنجا رخ داده بود، از کار برکنار و ژنرال پتن جایگزین او شد پتن بلافاصله حمله تمام عیار در جبهه وردن را لغو نمود و اعلام کرد تا زمانی که ارتش فرانسه در این جبهه از آتش پشتیبانی بسیار قوی توپخانه برخوردار نباشد دست به حمله نخواهد زد.

 او دستور داد تا ارتش فرانسه بلافاصله آرایش دفاعی در این جبهه بگیرد و این آرایش دفاعی برای مدت یکسال ادامه داشت تا اینکه ایالات متحده آمریکا وارد جنگ شد. سپس پیروزی ارتش ایتالیا بر ارتش اتریش - مجارستان در نبرد کاپورتو منجر به برگزاری کنفرانس صلح راپالو و متارکه جنگ با اتریش و خروج این کشور از جنگ شد. با عقد قرار داد صلح با روسیه اگر چه این کشور از جنگ خارج شد ولی با ورود ایالات متحده به جنگ آلمانها که دیگر اتریش را در کنار خود نمیدیدند متوجه شدند که امکان پیروزی در یک جنگ طولانی مدت را ندارند اما آنان امیدوار بودند که در یک جنگ سریع به پیروزی دست یابند. همچنین ترس از بروز شورش داخلی و همچنین شورش سربازان در میان فرماندهان و اولیای امور در متفقین و آلمان ها به شکلی فزاینده شکل گرفت. بنابراین هر دو طرف به یک پیروزی سریع نیاز داشت.

 ایالات متحده و بهانه جنگ

 در 7 ماه می 1915 کشتی مسافربری آر. اچ. اس لوسیتانیا (RHS. LUSITANIA) که در خط لیورپول - نیویورک خدمت میکرد توسط زیر دریائی آلمانی U-20 به فرماندهی والتر شوایگر مورد حمله قرار گرفت و موجب کشته شدن تعدادی از شهروندان آمریکائی گردید. این امر منجر به گسترش تنفر افکار عمومی بر ضد آلمان و موج جنگ طلبی بر علیه آن کشور شد.

 

 

 

 

حمله زیردریائی U-20 نیروی دریائی آلمان به کشتی لوسیتانیا موجب انعکاس وسیع آن در روزنامه ها و مطبوعات آمریکایی گردید و افکار عمومی آن کشور را برای جنگ با آلمان آماده نمود

 

 همچنین حملات زیردریائی های آلمانی به کشتی های مسافربری و بازرگانی دیگر ملل در اقیانوس آتلانتیک نیز به این موج ضد آلمانی دامن زد. اما آنچه موجب ورود ایالات متحده آمریکا به جنگ شد تلگرامی موسوم به تلگرام زیمرمن بود. زیمرمن وزیر امور خارجه آلمان در 16 ژانویه سال 1917 با ارسال یک تلگرام رمز که با سرویس رمز دیپلماتیک به سفارت آلمان درآمریکا ارسال شده بود، موجب ورود آمریکا به جنگ شد. اتاق شماره 40 گروه کشف رمز سرویس مخفی نیروی دریائی انگلستان موفق به شکستن رمز این پیام گردید که در آن آلمان دولت مکزیک را به دخالت در جنگ به نفع اتحاد دول مرکز و حمله به آمریکا در ازای باز پس گیری ایالات تگزاس و نیومکزیکو تشویق مینمود. انگلیسی ها این پیام را در اختیار آمریکا قرار دادند و بازتاب آن در رسانه ها و افکار عمومی منجر به خشم آمریکائیها از دولت آلمان و اعلام جنگ برضد آن کشور در 6 آوریل گردید.

 

دو تصویر از تلگرام رمز شده و تلگرام رمز شکسته موسوم به تلگرام زیمرمن. واحد رمزگشایی سرویس مخفی نیروی دریائی انگلستان در سال 1917 موفق شد تلگرام زیمرمن را کشف رمز نموده و آنرا در اختیار دولت آمریکا قرار داد. این تلگرام موجب اتخاذ تصمیم نهایی برای اعلان جنگ به آلمان شد

 

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 07/07/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

جنگ جهانی اول  
  قسمت اول  
  قسمت دوم  
  قسمت سوم  
  قسمت چهارم
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.