نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

جنگ جهانی اول

قسمت دوم

 

سال 1917 - تير باران اسرای صرب توسط نظاميان اتریشی

 

 جنگ در بالکان:

 به دلیل رویاروئی احتمالی با روسیه ارتش اتریش - مجارستان فقط با یک سوم توان نظامی خود به صربستان حمله کرد و این امر منجر به تحمل تلفات و لطمات زیاد توسط ارتش اتریش برای تصرف بلگراد پایتخت صربستان شد. اما در پایان سال 1914 ضد حمله متقابل ارتش صربستان در نبرد کولوبارا منجر به عقب نشینی ارتش اتریش - مجارستان و بازپس گیری پایتخت توسط ارتش صرب گردید.

 

ارتش صربستان در نبرد کولوبارا موفق به بازپس گیری بلگراد پایتخت صربستان از ارتش اتریش - مجارستان گردید. در عکس عبور ارتش صربستان از رودخانه کولوبارا را مشاهده می کنید

 

 در ده ماهه اول سال 1915 ارتش اتریش - مجارستان قسمت عمده قوای نظامی خود را برای جنگ با ایتالیا اختصاص داد. این مسئله منجر به تحرکات دیپلماتیک توسط دیپلمات های اتریشی و آلمانی برای متقاعد کردن مخالفان دولت بلغارستان برای کودتا و شرکت در حمله به صربستان شد. همچنین امپراطوری اتریش - مجارستان از ایالت های بوسنی، کرواسی و اسلونی خواستار تشکیل ارتش به منظور جنگ با صربستان شد تا خود امکان ورود به جنگ با ایتالیا و روسیه را بیابد. ایالت مونته نگرو نیز در این زمان با صربستان متحد شد. همه طرفین برای آغاز مجدد نبرد آماده میشدند.

 در ماه اکتبر جنگ با حمله قوای آلمان و اتریش - مجارستان از سمت شمال شروع شد و چهار روز بعد ارتش بلغارستان از سمت شرق به صربستان حمله کرد. ارتش صربستان که در دو جبهه میجنگید با شکست قطعی مواجه شد و به آلبانی عقب نشینی نمود. ارتش این کشور در جریان این عقب نشینی ها فقط یک بار دستور یافت در برابر ارتش بلغارستان مقاومت نماید بنابراین در نزدیکی شهر گنجلان در نبرد کوزوو به حمله بر ضد بلغارستان دست زد که با شکست قطعی مواجه شد. مونته نگرو با حمله به سواحل آدریاتیک در نبرد موجکاواک در روز ششم و هفتم ژانویه با شکست ارتش اتریش، شکست صربستان را جبران نمود اما اتریش نهایتا مونته نگرو را نیز شکست داد. ارتش صربستان پس از شکست در کوزوو به وسیله کشتی به یونان نقل مکان نمود و عقب نشست.

 در اواخر سال 1915 یک ارتش مرکب از قوای انگلستان و فرانسه در یونان پیاده شدند و خواهان کمک یونان به به متفقین و صربستان گردیدند. اما بدبختانه پادشاه یونان قبل از اینکه قوای متفقین وارد یونان شوند، نخست وزیرخود الفتریوس ونیزلوس که طرفدار اتحاد با متفقین بود را از کار برکنار نمود. از دیگر سو، پس از پیروزی بر یونان این کشور بین قوای اشغالگر اتریش، آلمان و بلغارستان تقسیم شد. بلغارستان شروع به بلغاریزه نمودن مناطق تحت اشغال خود و زدودن فرهنگ صرب نمود.ارتش بلغارستان و همچنین اتریش - مجارستان در رفتار با مردم صرب بسیار بیرحمانه و ظالمانه عمل کردند و در طول مدت اشغال آن کشور تعداد زیادی از نظامیان و غیر نظامیان آن کشور را اعدام کردند.

 

یک زن رزمنده صرب توسط ارتش اتریش - مجارستان اعدام می شود

 

ارتش بلغارستان در مناطق تحت اشغال خود در صربستان بسیار بیرحمانه عمل نمود. در عکس کشتار دسته جمعی مردم صرب توسط ارتش بلغارستان و باقی مانده جنازه آنان را مشاهده می کنید

 

 آنان خط سیرلیک و کلیسای ارتودکس صرب را غیر قانونی اعلام کردند. زمانی که خدمت نظامی مردم صرب در مناطق تحت اشغال بلغارستان و زیر پرچم ارتش بلغارستان اجباری گردید شورش موسوم به تاپ لیکا در سال 1917 به وقوع پیوستشورشیان صرب مناطق بین کوهستان کوپا اونیک و رودخانه جنوبی موراوا را برای مدتی کوتاه تصرف کردند اما شورش صربها در مارس سال 1917 با سرکوبی ارتشهای متحد اتریش و بلغارستان در هم شکست. در قسمت های زیادی از جبهه مقدونیه جنگ به حالت سکون در آمد و ارتش صرب مجددا شهر بیتولا را در نوامبر 1916 متصرف شد. اما ارتش مشترک آلمان، اتریش و بلغارستان موفق به شکست ارتش صرب گردید. از دیگر سو ارتش بلغارستان در طول جنگ فقط یک بار و در نبرد دوبرو پل متحمل شکست شد ولی روز بعد موفق به تحمیل شکست قطعی ارتش انگلستان و یونان در نبرد دوریان گردید و متعاقب آن این مناطق را نیز به دیگر مناطق تحت سلطه خود ضمیمه نمودسرانجام بلغارستان در 29 سپتامبر 1918 قرار داد متارکه جنگ را امضا نمود.

 امپراطوری عثمانی:

 

قوای دریائی مشترک انگلستان و فرانسه در سال 1915 با همراهی ارتش های نیوزیلند و استرالیا با هدف تصرف استانبول در شبه جزیره گالیپولی پیاده شدند اما آنان تقریبا در آخرین لحظات کسب پیروزی آنرا با شکست عوض کردند و از ارتش عثمانی شکست خوردند

 

 پیمان سری اتحاد دو کشور آلمان و عثمانی در آگوست 1914 به امضا رسید این پیمان موجب تهدید روسیه در قفقاز و انگلستان در سوئز میشد قوای ماوراء بحارنیروی دریائی انگلستان و فرانسه جبهه های جدیدی در گالیپولی و بین النهرین ایجاد نمودند. در گالیپولی قوای عثمانی موفق به شکست ارتش نیروهای انگلیسی و فرانسوی و استرالیائی و نیوزلندی شد اما در بین النهرین ارتش انگلستان پس از فاجعه کوت که در جریان آن مجبور به تسلیم به ارتش عثمانی گردید، در مارس 1917 موفق به فتح بغداد گردید. همچنین ارتش انگلستان در دسامبر 1917 موفق به فتح اورشلیم شدارتش انگلستان در مصر با فرماندهی فیلد مارشال آلنبی در سپتامبر 1918 ارتش عثمانی را در مجدون شکست داد و وارد شهر اورشلیم شد. معروف است که او پس از ورود به اورشلیم گفته بود امروز جنگهای صلیبی به پایان رسید.

 

ارتش انگلستان و شورشیان عرب در نبرد مجدون موفق به شکست ارتش عثمانی گردیدند

 

ژنرال آلنبی فرمانده ارتش انگلستان در مصر پس از فتح اورشلیم و به احترام آن شهر مقدس با پای پیاده به همراه نفراتش به آن شهر وارد شد و معروف است که او پس از  ورود  به این  شهر  گفته است اینک جنگ صلیبی به پایان رسید

 

 از دیگر سو ارتش روسیه در قفقاز بسیار قوی بود و انور پاشا فرمانده نالایق عثمانی رویای سیطره بر آسیای میانه را در سر میپروراند. او در دسامبر 1914 با ارتشی متشکل از 100 هزار نفر به قفقاز حمله کرد. اصرار او در کوههای قفقاز برای تصرف مواضع ارتش روسیه در کوهستان و در زمستان 1914 در نبرد ساری قمیش موجب شد 86 در صد نفرات خود را از دست دهد. فرمانده ارتش روسیه از 1915 الی 1916 ژنرال یونیچ بود که ارتش عثمانی را در یک رشته عملیات پی در پی از منطقه قفقاز بیرون نمود.

 در سال 1917 گراندوک نیکلاس پسر عموی تزار نیکلای دوم فرماندهی ارتش روسیه در قفقاز را به دست گرفت. او تصمیم داشت با استفاده از خط آهن گرجستان، نیرو و تدارکات لازم برای جنگ با عثمانی را فراهم نموده و یک تهاجم جدید را بر علیه آن کشور تدارک ببیند. اما در مارس 1917 حکومت تزار سرنگون شد و انقلاب روسیه موسوم به انقلاب فوریه 1917 موجب گسترش عقاید متفاوت و از بین رفتن انگیزه جنگ در میان نفراتش شد. او ارتشی مرکب از داوطلبان ارمنی را با فرماندهی ژنرال توماس نازار بکیان تشکیل داد اما این ارتش موفقیتی کسب نکرد. شورش اعراب تحت هدایت یک جاسوس انگلیسی به نام توماس ادوارد لورنس به مهمترین مشکل امپراطوری عثمانی تبدیل شده بود. این شورش با نبرد مکه و با هدایت شریف حسین و با کمک انگلستان در ژوئن 1916 آغازشد و باشکست و اضمحلال امپراطوری عثمانی در دمشق به فرجام رسید.

 

سر توماس ادوارد لورنس معروف به لورنس عربستان جاسوس معروف و مشهور انگلیسی موفق شد با شورش در مناطق عربی عثمانی عملأ ارتش این کشور را از صحنه عملیات در جنگ جهانی اول خارج سازد و آنرا به فرونشاندن شورش اعراب مشغول کند

 

 فخری پاشا فرمانده ارتش عثمانی در مدینه در طی 2 سال و نیم محاصره مدینه از خود پایداری و سماجت فراوان نشان داد. همچنین در طول مرز مصر و لیبی که اولی مستعمره انگلستان و دومی مستعمره ایتالیا و هر دو کشور از کشور های متفقین بودند، اقوام سنوسی به تحریک عثمانی ها به جنگ با متفقین پرداختند. انگلستان ارتشی مرکب از 12 هزار نفر برای سرکوب آنان اعزام نمود وسرانجام آنان را در میانه سال 1916 شکست داد.

 جنگ در ایتالیا:

 ایتالیا از سال 1882 به عنوان یکی از اجزای اتحادیه سه گانه با کشورهای آلمان و اتریش متحد شده بود. در سال 1902 با تلاشهای دلسکه وزیر امور خارجه فرانسه، ایتالیا یک توافقنامه سری را امضا نمود که به موجب آن در صورت بروز بحران بین فرانسه و آلمان ایتالیا بی طرف باقی می ماند. با آغاز جنگ ایتالیا از بسیج قوای خود بر ضد فرانسه امتناع نمود و اعلام کرد قرار داد اتحادیه سه گانه یک قرار داد تدافعی است و امپراطوری اتریش - مجارستان آغازگر جنگ میباشد.

 امپراطوری اتریش - مجارستان شروع به یک دیپلماسی فعال برای بی طرف نگهداشتن ایتالیا نمود و وعده داد در صورت بی طرفی ایتالیا تونس مستعمره فرانسه در پایان جنگ به ایتالیا واگذار خواهد شد. در مقابل متفقین متقابلا به ایتالیا پیشنهاد دادند که در صورت ورود به جنگ به نفع متفقین میتواند ایالت تیرول جنوبی در اتریش و دالماسی در کرواسی را دریافت نماید. زمانی که متفقین در 1915 به عثمانی حمله کردند ایتالیا به دول متفق پیوست و به امپراطوری اتریش - مجارستان در 23 ماه می 1915 اعلان جنگ داد. ایتالیا از لحاظ تعداد نفرات نسبت به ارتش اتریش - مجارستان برتری داشت اما نظر به اینکه صحنه عملیات در مناطق کوهستانی واقع شده بود این برتری عددی عملا فایده ای برای آن کشور نداشت. از دیگر سو ژنرال کادورنا تصمیم داشت با حمله به اسلونی از آنجا به دشت پهناور اروپای مرکزی راه یافته و سپس به سوی وین ادامه مسیر دهد اما این نقشه ناپلئونی او در زمان استفاده از سیم خاردار و مسلسل و ارتش های کوهستانی ناکارآمد بود.

 

جنگ در جبهه ایتالیا و اتریش بدلیل کوهستانی بودن منطقه تبدیل به یکی از سخت ترین عملیات نظامی گردیده بود

 

 در جبهه ترنتینو ارتش اتریش - مجارستان از نفرات ارتش کوهستانی استفاده میکرد. در این حمله پس از عقب نشینی استراتژیک ایتالیا وضعیت جبهه برای مدتی طولانی بدون تغییر باقی ماند. در تابستان در جبهه آلپ ارتش ایتالیا و اتریش - مجارستان به جنگ تن به تن پرداختند. ارتش اتریش - مجارستان در بهار سال 1916 در جبهه آسیاگو شروع به حمله کرد. هدف این حمله تصرف ورونا بود اما این نبرد دستاوردهای کمی برای اتریش داشت.

 در آغاز جنگ در سال 1915 ژنرال کادورنا به 11 حمله در جبهه ایسونزو بر ضد جبهه اتریش دست زد که هر 11 حمله با ضد حملات اتریش پاسخ داده شد زیرا ارتش اتریش در ارتفاعات اسقرار یافته بود. در تابستان سال 1916 ارتش ایتالیا شهر گروزیو درمرزبا اسلونی را تصرف نمود و پس از این پیروزی جبهه برای مدتی بیش از یک سال دچار سکون شد. در پائیز سال 1917 به دلیل وقوع انقلاب در روسیه توان نظامی این کشور در جبهه شرق دچار افت شدید شد و ارتش اتریش موفق به انتقال سربازان رها شده خود از جبهه شرق به جبهه ایتالیا شد.

 قوای دول مرکز در 26 اکتبر 1917 با فرماندهی آلمان دست به یک ضد حمله وسیع زد. آنها به یک پیروزی قاطع در کاپارتو دست یافتند. ارتش ایتالیا دچار بی نظمی شد و 100 کیلومتر عقب نشینی نمود تا در کنار رودخانه پیاوه به تشکیل یک جبهه جدید اقدام نماید. در این عملیات ارتش ایتالیا تلفات زیادی داد. بنابراین تمام پسران بالای 18 سال به خدمت فراخوانده شدند و ژنرال کادورنا از سمت خود برکنار و ژنرال آرماندو دیاز جایگزین او شد. در سال 1918 ارتش اتریش - مجارستان در یک سلسله عملیات که به جنگ آسیا گوپلاته آ مشهور شد شکست خورد و سرانجام در اکتبر 1918 در نبرد ویتوریو ونتو با شکست نهائی مواجه شد و در اوایل نوامبر همان سال تسلیم شد.

 

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 27/06/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

جنگ جهانی اول  
  قسمت اول  
  قسمت دوم  
  قسمت سوم  
  قسمت چهارم
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.