نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

نبرد لهستان

 

 

 نبرد لهستان : ( 1 سپتامبر 1939- 6 اکتبر 1939 )

 دلایل آغاز جنگ :

 پس از  پایان جنگ اول کشورهای فاتح ( انگلیس- فرانسه- آمریکا- ایتالیا ) به موجب قرارداد ورسای استقلال کشور لهستان را اعلام نمودند و برای دسترسی این کشور به آبهای آزاد از میان خاک آلمان یک دالان موسوم به دانتزیک را به دریای بالتیک ایجاد نمودند که دسترسی لهستان را به آبهای آزاد امکان پذیر می کرد اما عملا خاک کشور آلمان را به دو بخش تقسیم می کرد که شامل دو بخش بود :

 1- خاک اصلی آلمان .

 2- پروس شرقی که خارج از خاک آلمان و آنسوی دالان دانتزیک واقع شده بود .

 این جداسازی موجب شده بود که آلمانها برای ارتباط با پروس شرقی نیازمند عبور از خاک لهستان و دالان دانتزیک باشند. برای آلمانها الحاق پروس شرقی به خاک این کشور یک آرزوی سیاسی محسوب شود . پس از به قدرت رسیدن نازیها و تصرف راینلند و الحاق اتریش به آلمان و انتزاع سودتلند از چکسلواکی ، هدف بعدی الحاق دانتزیک به آلمان بود . بنابراین به منظور جلوگیری از اتحاد احتمالی بین شوروی و فرانسه و انگلیس در جریان حمله به لهستان ، یک توافق سری بین دو کشور شوروی و آلمان موسوم به توافق مولوتوف - ریبن تروپ ( اولی وزیر امور خارجه شوروی و دومی وزیر امور خارجه آلمان ) منعقد شد . و به موجب آن کشور لهستان بین دو کشور تقسیم شد .

 توطئه :

 به منظور ایجاد بهانه برای حمله به لهستان  ،  به دستور راینهارد هایدریش  و تحت نظارت هاینریش مولر ( هر دو از اعضای اس اس و گشتاپو بودند ) یک گروه از افراد اس اس با یونیفرم ارتش لهستان به یک ایستگاه رادیوئی مرزی واقع در خاک آلمان موسوم به گلاویتز ، حمله نمودند و پس از حمله از این رادیو با لهجه آلمانی و به زبان لهستانی اقدام به پخش اعلامیه هایی بر ضد آلمان نمودند . متعاقب آن هیتلر اعلام کرد :

  روز گذشته تعدادی از سربازان عادی لهستانی به خاک آلمان حمله کرده اند . من دستور داده ام از ساعت 4 صبح امروز گلوله را با گلوله پاسخ دهند . و جنگ آغاز شد .

 عملیات جنگی :

 جنگ  با حمله  ویرانگرانه  و شدید ارتش آلمان  و  با  تاکتیکی  که  جدیدأ  توسط  این  کشور ابداع  شده  بود ( موسوم به بلیتز كریگ یا حملات برق آسا ) شروع شد . حملات نیروهای زرهی با سرعت و شدت و عبور آنها از موانع طبیعی و مصنوعی ، همراه با پشتیبانی نیروی هوایی و بمب باران وسیع ، امکان هر نوع مقاومتی را از لهستان سلب می نمود . نسبت نیروهای دو طرف به هیچ وجه قابل مقایسه نبود . ارتش آلمان متشکل از نیروهای زمینی - دریایی - هوایی ، در تمام سطوح بسیار مجهز  و مدرن محسوب می شد ( در آن تاریخ بدون شک ارتش آلمان مدرن ترین و بهترین ارتش جهان بود ) و از حیث تعداد نفرات نیز بر نیروهای لهستانی برتری داشت .

 نام رمز عملیات قضیه سفید و تاریخ شروع آن 1 سپتامبر 1939 و تاریخ خاتمه آن 6 اکتبر 1939 بود . ارتش آلمان شامل 2 گروه ارتش ، مرکب از گروه ارتش های شمال به فرماندهی مارشال فدور فن بوک و گروه ارتش های جنوبی به فرماندهی مارشال گرد فن روندشتت بود .

 عملیات با حمله همزمان ارتش آلمان از  شمال  و غرب آغاز شد و در 17 سپتامبر 1939 ارتش شوروی نیز از سمت شرق به این کشور حمله کرد . ارتش لهستان در گاز انبر نیروهای آلمانی بشدت فشرده شد و حمله نیروها سواره نظام لهستان موسوم به نیروهای پومرانی و ارتش پزنان در عملیات بزورا به تانکهای آلمانی به یک کشتار فاجعه بار منجر شد .

حمله سواره نظام لهستان به تانکهای آلمانی

 

با  فرار باقی مانده ارتش لهستان به شوروی که به دستور استالین در جنگل کاتین به شکلی بیرحمانه و تا آخرین نفر کشته شدند جنگ لهستان به پایان رسید .  در سال 1942 با توافق و اصرار چرچیل و روزولت و موافقت استالین  یک ارتش مرکب از نیروهای لهستانی مستقر در اردوگاه های روسیه از اردوگاه ها آزاد ودر قالب یک لشکر تجدید سازمان شد . این لشکر به همراه آوارگان لهستانی که از سوی دولت شوروی عناصر نامطلوب شناخته شده بودند از دو سوی دریای خزر و یا بندر انزلی به ایران و از آنجا لشگر لهستانی به سوی فلسطین و مهاجران لهستانی برای تجدید اسکان به دیگر نقاط گسیل شدند ( يكی از دوستان خانوادگی ما از جمله لهستانی های تبعيدی به ايران بودند كه در انزلی با نام ماكسيم شناخته ميشدند و انسانهای بسيار شريف و دوست داشتنی می باشند ) . این آوارگان از وطن پس از رسیدن به ایران در سایه امنیت وآرامش و نیز آفتاب تابان این مملکت که برای مردم اروپا یک نعمت محسوب می شد به آسایش رسیدند .

قبرستان لهستانیها در بندر انزلی

 

پس از کشتار کاتین توسط روسها و سرانجام پس از اشغال مجدد ورشو توسط ارتش سرخ ، لهستان تا سال 1992 استقلال خود را از دست داد .

 

                                                                                   نوشته شده در تاریخ : 25/12/87

                                                                                                               نظر بدهید

 

 

نبرد لهستان  
نبرد فرانسه و فاجعه سدان  
نبرد بریتانیا  
بارباروسا و حمله به شوروی  
نبرد مسکو  
العلمین  
استالینگراد  
لنینگراد  
کورسک  
دی دی  
نبرد مونت کاسینو  
آردن  
مارکت گاردن  
برلین  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.