نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

نبرد فرانسه و فاجعه سدان

 

 جنگ فرانسه : ( 10 ماه می 1940 - 25 ژوئن 1940 )

 جنگ فرانسه بدون شک حاصل اوج قدرت و نبوغ نظامی رایش سوم بود. در این جنگ پنج کشور فرانسه - انگلیس - لوکزامبورگ - بلژیک و هلند در طی مدتی کمتر از 40 روز به معنی واقعی مات حرکات سریع و حساب شده و استراتژی قدرتمند ارتش آلمان شدند . اگر چه آمارهای متفاوتی از استعداد نیروهای طرفین در جنگ عنوان می شود ، اما بررسی تمام آمارها نشان دهنده برتری نسبی نیروهای ارتش متفقین می باشد .

 تلفات این جنگ به تفکیک عبارت است از :

 قوای متفقین در مجموع : 360/000 کشته و زخمی ، 1/900/000  اسیر .

 قوای آلمان : 27/047 کشته ، 110/034 زخمی ، 18/384 مفقود .

 قوای ایتالیا : 1/247 کشته و مفقود ، 2/631 زخمی .

 علت تلفات اندک ارتش آلمان در مقایسه با ارتش متفقین را باید تحرک سریع و حملات غافلگیرانه و حساب شده ارتش آلمان که منجر به درهم شکستن سازمان ارتش متفقین شد ، دانست . این عملیات غرور پایمال شده ملت آلمان را باز سازی نمود .

 مقدمات جنگ در فرانسه :

 جنگ جهانی اول در جبهه فرانسه و آلمان شاهد خونبار ترین حملات و جنگهای طرفین بود . ارتش فرانسه در این نبردها فقط از لحاظ تعداد کشته شدگان بالغ بر 5/1 میلیون نفر را از دست داد . ( باید تعداد مفقودین ، مجروحین و از کار افتادگان و بیماران روانی ناشی از جنگ را نیز به این آمار اضافه کرد) . این تلفات انبوه جمعیت فعال و جوان فرانسه را به شکلی قابل ملاحظه کاهش داد و این کاهش جمعیت ، در کاهش تولید ناخالص داخلی کاملا نمایان شد .

 بار اصلی جنگ بر دوش فرانسه قرار داشت و فرانسویان یکی از دلایل تلفات بالای انسانی خود را دست زدن فرماندهان عالی این کشور به عملیات تهاجمی می دانستند. یکی از سیاستمداران معروف فرانسوی به نام " آندره ماژینو " که نماینده مجلس و وزیر دفاع آن کشور نیز بود طرحی را به تصویب رساند که به موجب آن تمام خطوط مرزی میان فرانسه و آلمان با استحکامات دفاعی بتونی مجهز به توپهای دور برد و مدرن و شبکه های زیر زمینی که تا به امروز نیز یکی از قابل ترین خطوط دفاعی جهان می باشد ، محافظت می گردید . این خطوط دفاعی به نام آندره ماژینو که قبل از بهره برداری از آن فوت نمود ، خط دفاعی ماژینو نام گرفت . فرانسویان اکنون فقط به دفاع میاندیشیدند و تصور آنها از جنگ با آلمان چیزی جز یک نبرد فرسایشی پر تلفات در پشت خطوط دفاعی ماژینو برای آلمان چیز دیگری نبود .

خط ماژینو استحکاماتی بود که از طریق شبکه های زیرزمینی به هم ارتباط داشتند

 

 

یکی از استحکامات دیوار دفاعی ماژینو مستقر در روی زمین

 

 مقدمات جنگ :

 بر خلاف فرانسویان که هیچ اشتیاقی برای جنگ نداشتند ، آلمانهای غرور جریحه دار شده ، به چیزی جز تلافی شکست 1918 نمی اندیشیدند . ارتش آلمان در سایه توجهات هیتلر و اقدامات و نظارت افسران لایقی مانند " روندشتت " ، " گودریان " ، " کاناریس " و " دونتیز " به سرعت نسبت به تجدید تسلیح خود اقدام نمود . آنان تمام تلاش خود را بکار بردند تا در جنگ جدید بر خلاف جنگ اول که دچار یک جنگ فرسایشی شده بودند ، به یک فتح سریع و قاطعانه دست یابند . آنان اینبار با اطلاع از قابلیت های بالای دیوار دفاعی ماژینو هیچ تصمیمی برای حمله مستقیم به آنرا مورد تایید قرار ندادند . ژنرالهای آلمانی با ابداع تاکتیک جنگ برق آسا ( بلیتز کریگ ) و تربیت خلبانان و افسران لایق و آشنایی آنها به تاکتیک های نوین و نیز تولید انبوه تانک و توپ و هواپیما و زیر دریایی و با بسیج تمام امکانات ، خود را برای رویارویی نظامی آماده می کردند . آنان جنگ لهستان را بهترین صحنه برای آزمون تاکتیکهای جدید رزمی و برنامه ها و تجهیزات نظامی محسوب میکردند . در این جنگ نقاط ضعف و قدرت ارتش آلمان مورد کارشناسی قرار گرفت و نسبت به رفع عیب آن اقدام شد.

 پیش در آمد جنگ :

 وقتی آلمان برای الحاق پروس شرقی از طریق دالان دانتزیک ، به لهستان حمله برد ، فرانسه و انگلیس به آن کشور اعلان جنگ دادند هیتلر می دانست بدون سرکوبی فرانسه عملیات توسعه طلبانه آلمان در اروپا با اشکالات اساسی مواجه خواهد شد . پس مصمم شد بعد از اتمام جنگ در لهستان در بهار سال بعد به سوی غرب حرکت کند و فرانسه رانیز از پیش روی خود بردارد . مطمئنأ هیتلر در این عملیات در پی تلافی شکست 1918 نیز بود .

 جنگ :

 جنگ می 1940 با حمله ارتش آلمان به بلژیک و لوکزامبورگ و هلند آغاز شد . بلافاصله ارتش مشترک نیروهای متفقین به داخل بلژیک گسیل شدند . علت این امر جلوگیری از سقوط بلژیک بود . آنان وقتی هیتلر به جای حمله مستقیم به فرانسه و خط ماژینو ، با حمله به بلژیک و دور زدن خط دفاعی ماژینو مواجه شدند ، عمق خطر را احساس کردند .

 نیرو های طرفین به شرح ذیل بود :

 نیرو های متفقین : 144 لشگر ، 13974 توپ ، 3384 تانک ، 2935 هواپیما .

 نیرو های آلمانی : 141 لشگر ، 7378 توپ ، 2445 تانک ، 5638 هواپیما .

 قوای آلمان مرکب از سه ارتش شامل :

 ارتش A به فرماندهی مارشال فن روندشتت ، ارتش B به فرماندهی مارشال فن بوک ، ارتش C به فرماندهی مارشال فن لب .

 قوای فرانسه تحت فرماندهی مارشال موریس گاملن که در اواسط نبردها فرماندهی به ماکسیم ویگان انتقال یافت ، قرار داشت. و فرماندهی عملیاتی ارتش برعهده مارشال ژرژ بود ( هر سه تن بی لیاقتی خود را در نبردها به نمایش گذاشتند ) .

 جنگ با حملات ویرانگر هوایی و گلوله باران وسیع جبهه نبرد توسط توپخانه و حملات سریع قوای زرهی به همراه قوای موتوریزه و پیاده نظام آلمان آغاز شد و جبهه فرانسه را در جنگل سدان شکافت . از این شکاف انبوه تانک ها و قوای موتوریزه و تدارکات نظامی مانند سیلی به داخل فرانسه سرازیر شد و در دو جهت شمال و جنوب به حرکت خود ادامه داد . تمام کارشناسان نظامی شکافته شدن جبهه در سدان را پایان کار ارتش فرانسه به حساب می آورند زیرا بعد از این دیگر هیچ نیرویی برای ایستادگی در مقابل ارتش آلمان وجود نداشت .

 هلند در روز سوم نبرد و پس از بمب باران شدید شهر روتردام و بلژیک در فردای آن روز تسلیم شد. ارتش مشترک فرانسه و انگلیس در بندر دانکرک در خطر ریخته شدن به دریا بودند اما هیتلر در حساسترین لحظه جنگ تصمیم گرفت اجازه دهد آنان سوار کشتی های خود شوند و به انگلستان بازگردند. اشتباهی که دیگر هرگز جبران نشد . ارتش بازگشته انگلیس هسته یک ارتش نیرومند را ایجاد کرد که بعدها در العلمین ، سیسیل ، آنزیو ، نرماندی و ...... هیتلر را از اتخاذ تصمیم اشتباهش سخت به پشیمانی واداشت. پس از تخلیه دانکرک ، ارتش فرانسه بکلی فرو پاشید و پس از گاملن یک ژنرال نا لایق دیگر به نام ماکسیم ویگان با تصمیمات ناشاست خود صرفا به کوتاه شدن زمان جنگ بسیار کمک کرد .

 ایتالیاییها که فروپاشی کامل ارتش فرانسه را نظاره می کردند در هفته پایانی جنگ ، به فرانسه اعلان جنگ دادند . موسولینی تصور می کرد ارتش فروپاشیده  شده فرانسه یک حریف دست و پا بسته بیشتر نخواهد بود . اما پس از حمله ایتالیا به خطوط دفاعی فرانسه در جبهه آلپ ایتالیا علیرغم برتری 6 به 1 نسبت به ارتش فرانسه ، حتی موفق نشد یک گام پیشروی کند . متعاقب شرح وقایع ذکر شده فرانسویان در جنگل کمپین پیمان متارکه را امضا و برای مدت 4 سال تحت اشغال قوای آلمان قرار گرفتند . سرانجام با حمله قوای متفقین در 6 ژوئن 1944 که به روز D-DAY  معروف شد و منجر به رهائی فرانسویان گردید ، فرانسه یکبار دیگر به آزادی لبخندی تلخ زد .

 

تسخیر پاریس توسط قوای آلمان 14 ژوئن 1940

 

                                                                                   نوشته شده در تاریخ : 21/12/87

                                                                                                               نظر بدهید

 

 

نبرد لهستان  
نبرد فرانسه و فاجعه سدان  
نبرد بریتانیا  
بارباروسا و حمله به شوروی  
نبرد مسکو  
العلمین  
استالینگراد  
لنینگراد  
کورسک  
دی دی  
نبرد مونت کاسینو  
آردن  
مارکت گاردن  
برلین  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.