نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

نبرد برلین

 

 تاريخ : 15 آوريل الی 2 ماه می 1945

 مكان : برلين پايتخت آلمان نازی

 طرفين درگير : اتحاد شوروی ، آلمان نازی

 فرماندهان طرفين :

 اتحاد شوروی : گئورگی ژوكف ، كنستانتين روكوسوسکی ، ايوان كونيف

 آلمان نازی : گوتارد هاينریسی ، كورت فون تيپلس ، فردينان شوئرنر ، هلموت ريمن ، هلموت ودينگ

 قوای طرفين :

 اتحاد شوروی : 2.500.000 سرباز ، 6.250 تانك ، 7.500 هواپيما ، 41.600 توپ

 آلمان نازی : 766.750 سرباز ، 2.224 تانك ، 9.303 توپ

 تلفات طرفين :

 اتحاد شوروی : 81.116 كشته و مفقود ، 280.251 نفر زخمی ، 1.997 تانك ، 2.108 توپ ، 917 هواپيما

 آلمان نازی : 880 هزار كشته ، 479.298 اسير ، 22 هزار غير نظامی

 نبرد برلين با حمله ارتش سرخ شوروی به خط دفاعی برلين آغاز شد . به دليل تلفات ارتش آلمان در طی 6 سال جنگ مداوم در اروپا ، ارتش آلمان به شکلی جدی با كمبود مردان بالای 18 سال مواجه گرديد و پسران و دختران عضو جوانان هيتلری به خدمت زير پرچم فراخوانده شدند . بيشتر قوای مدافع برلين را اين جوانان و نوجوانان فاقد آموزش تشكيل می دادند . علاوه بر اين عده يك لژيون از افراد اس اس فرانسوی مهمترين قوای شاخص مدافع برلين به حساب می آمد .

 

نوجوانان آلمانی برای دفاع از برلين به خدمت زیر پرچم فراخوانده  شدند ، بسیاری از این نو جوانان هرگز به خانه باز نگشتند

 

 با شروع جنگ هيتلر به همراه مارتين بورمن ، ژزف گوبلز و خانواده هاشان ونيز اوا براون معشوقه هيتلر به پناهگاه مستحكم زيرزمینی خود رفتند . جنگ شديد مدافعان و قوای مهاجم اتحاد شوروی باعث خرابی و توقف مترو و تراموا و از كار افتادن خدمات شهری مانند تلفن ، آب ، برق و شبكه توزيع مواد غذائی گرديد . بسياری از مادران از سرنوشت فرزندان جوان و نوجوان خود حتی پس از پايان جنگ بی اطلاع ماندند .

 بمب باران و گلوله باران توپخانه ای ارتش سرخ برلين را به تلی از آوار و خاكستر و آتش تبديل نموده بود با نزديك شدن قوای ارتش سرخ به پناهگاه و پس از رسيدن خبر فتح مجلس ملی آلمان موسوم به رايشستاگ هيتلر  و  اوا براون  در حالی  كه  فقط   يك  روز از ازدواج   رسمی  آنان  می گذشت  در  روز 30 آوریل 1945 پس از كشتن سگ خود موسوم به بلوندی اقدام به خودکشی نمودند .

 يك ‍ژنرال آلمانی موسوم به بورگدوف سم سانيد ( موسوم به سيانور ) را برای هيتلر تهيه نموده بود . اوا براون با سم و آدولف هيتلر با شليك گلوله به زندگی خود پايان دادند . هيتلر در وصيت نامه خود دريا دار دونتيز فرمانده قوای زير سطحی آلمان را به جانشینی خود و رهبری آلمان برگزيد . پس از مرگ هيتلر دكتر ژزف گوبلز و همسرش پس از كشتن تمام فرزندانشان با سم سيانور با شليك گلوله بطور همزمان خودکشی كردند با سقوط رايشستاگ و افراشته شدن پرچم شوروی بر فراز گنبد آن آخرين قوای مدافع برلين به سرعت فروپاشيد .

 

سربازان روسی پرچم شوروی را بر فراز رايشستاك نصب می كنند

 

 دريادار دونتيز رهبر و جانشين هيتلر با اعزام نمايندگانی به ستاد فرماندهی آيزنهاور رسما در 8 ماه می 1945 ترك مخاصمه را قبول نمود و به نشانه پيروزی و پايان جنگ در اروپا ( درحالی كه جنگ در شرق دور همچنان ادامه داشت و ژاپن به مقاومت بی ثمر خود ادامه می داد ) ناقوس كليساها به صدا در آمد و روز پيروزی اعلام شد . با اعلام پيروزی و پايان جنگ در كشورهای متفقين مانند انگلستان و فرانسه و آمريكا مردم به خيابانها ريختند و به جشن و پايكوبی برای پيروزی در جنگی خانمان سوز كه تلفاتی معادل 62 ميلون نفر داشت پرداختند درحاليكه در برلين و آلمان حاكميت سقوط كرده بود نظام سياسی واداری و اقتصادی فرو پاشيده بود و فقر ، محروميت و بيماری و نيز مبهم بودن سرنوشت بسياری از افراد برای اعضای خانوادهشان و نيز سرافكندگی ناشی از يك شكست ديگر برای ايشان به يادگار مانده بود .

 به دليل تلفات بالای نفوس و علی الخصوص مردان بسياری از خانواده ها سرپرست خود را از دست دادند و بعضی از خانواده ها و تيره ها كاملا منقرض گرديدند . در جريان بمب باران شهرهائی مانند برلين و هامبورگ و درسدن بعضاً تمام اعضای يك خانواده از بين رفتند . پس از پايان جنگ زنان آلمانی حتی برای تامين آب آشاميدنی خود با مشكل مواجه بودند و بيماريهای روانی و عصبی بسيار شايع شد و سرانجام نظام اجتماعی آلمان بگونه ای از هم فرو پاشيد كه ديدن زنان خود فروش در برلين امری عادی و تقريبا روزمره محسوب می شد .

 

پس از پايان جنگ ابتدائی ترين خدمات شهری مانند آب نيز در برلين از بين رفت

 

                                                                                   نوشته شده در تاریخ : 02/01/88

                                                                                                              نظر بدهید

 

 

نبرد لهستان  
نبرد فرانسه و فاجعه سدان  
نبرد بریتانیا  
بارباروسا و حمله به شوروی  
نبرد مسکو  
العلمین  
استالینگراد  
لنینگراد  
کورسک  
دی دی  
نبرد مونت کاسینو  
آردن  
مارکت گاردن  
برلین  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.