گرترود شولتز کلینک

 

 

 گرترود شولتز کلینک

 متولد 9 فوریه 1902 - مرگ 24 مارس 1999

 نویسنده از ابتدای زندگی او اطلاعی در دست ندارد. او در سن 18 سالگی با یک کارگر کارخانه ازدواج کرد. در سال 1929 او به حزب نازی پیوست و به عنوان رئیس بخش زنان در برلین منصوب گردید. وی برای بار دوم در سال 1932 با یک دکتر به نام دکتر گونتر شولتز ازدواج کرد اما این ازدواج در سال 1938 به طلاق انجامید. زمانی که در سال 1933 آدولف هیتلر به قدرت رسید گرترود شولتز کلینک را به عنوان رهبر تشکیلات زنان منصوب نمود. او در سخنرانی های خود بر ارشدیت مردان و اهمیت تربیت کودکان تاکید می کرد. او در یکی از سخنرانی هایش گفته بود: ماموریت زنان خدمت در خانه و دانش آنان برآوردن نیازهای جسمی از اولین تا آخرین لحظه از زندگی همسران آنان است.

 او اغلب با شرکت زنان در سیاست مخالفت می کرد و از حضور زنان در عرصه سیاست در زمان جمهوری وایمار به عنوان یک نمونه بد یاد می کرد. او می گفت: هر کسی که زنان کمونیست و سوسیال دموکرات را در حال جیغ زدن در خیابان و یا پارلمان دیده است تائید میکند که آنان مانند یک زن حقیقی نبودند. او می گفت که به عنوان یک زن درگیر در سیاست بیشتر مانند مردان شده است که از جنسیت خود شرم دارد و مانند مردان رفتار می کند. در جولای 1936 گرترود به عنوان رئیس دفتر زنان در آلمان منصوب شد او وظیفه داشت تا زنان را به انجام آنچه از نظر نازیها خوب بود ترغیب بنماید. در سال 1938 او خواستار کار زنان بصورت فیزیکی و ذهنی شد و به صورت ضمنی با تجمل گرائی و خوش گذرانی مخالفت نمود. او اغلب جلساتی را که در آن مردان رایش سوم نفوذ خود را دیکته می کردند ترک می کرد و این مسئله بیانگر آن بود که او یک رئیس پوشالی است اما او بر زنان حزب مانند هیتلر نفوذ زیادی داشت. در سال 1940 او برای بار سوم ازدواج کرد. شوهر او یک افسر اس اس به نام آگوست هایز مایر بود که امکان بازدید مکرر گرترود را از بازداشتگاه های زندانیان زن سیاسی فراهم می کرد.

 با پایان جنگ گرترود در تابستان 1945 توسط ارتش سرخ شوروی بازداشت شد و به کمپ اسرا منتقل گردید اما اندکی بعد موفق به فرار شد و بطور مخفیانه در ببنهاوزن در نزدیکی توبینگن به زندگی پرداخت. او و همسر سومش برای مدت سه سال بطور مخفیانه و با نام های جعلی هاینریش و ماریا استوکبروک به زندگی خود در منطقه زیر نفوذ کشورهای غربی ادامه دادند اما در 28 فوریه 1948 شناسائی و دستگیر شدند. یک دادگاه فرانسوی گرترود را به 18 ماه زندان برای فعالیت های خارج از مرزهایش محکوم نمود. در ماه می 1950 او در یک محاکمه دیگر به 30 ماه زندان اضافه محکوم شد علاوه بر آن دادگاه او را برای مدت 10 سال از هرگونه فعالیت های سیاسی و تجاری و روزنامه نگاری و آموزشی منع نمود.

 او پس از آزادی از زندان در سال 1953 به بیبنهاوزن بازگشت و در آن شهر سکونت نمود. در سال 1978 او کتابی به نام زنان در رایش سوم را نگاشت که در آن با ذکر دلیل از ایدئولوژی حزب نازی حمایت کرده بود. در اوایل دهه 1980 او در یک مصاحبه با یک مورخ به نام کلودیا کونز یکبار دیگر از دیدگاه خود دفاع نمود. او دارای شش فرزند بود.

 گرترود شولتز کلینک در سال 1992 شاهد اتحاد مجدد دو آلمان بود و در تاریخ 24 مارس 1999 در شهر بیبنهاوزن در آلمان درگذشت.

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 14/07/90

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.