ماریکا روک

 

 

 ماریکا روک

 متولد 3 نوامبر 1913 - مرگ 16 می 2004

 ماریکا روک در تاریخ 3 نوامبر 1913 در شهر قاهره تحت حکومت خدیو مصر متولد شد. پدرش ادوارد روک آرشیتکت بود و مادرش ماریا کارولی نام داشت. ماریکا اوایل کودکی خود را در شهر بوداپست گذراند. در سال 1921 خانواده وی به شهر پاریس منقل مکان نمود. در آن شهر ماریکا به فراگیری رقص با گروه دختران هوفمان در سالن مولین مشغول شد. ماریکا پس از یک مسافرت به آمریکا و انجام نمایش در برادوی به انگلستان رفت و در سال 1930 در  آن کشور در اولین فیلم خود به نام چرا ملوانان خانه خود را ترک می کنند حضور یافت.

 ماریکا در سال 1934 با کمپانی UFA در آلمان قراردادی را امضا نمود و در این کمپانی تبدیل به یکی از مشهورترین چهره های سینمای آلمان گردید. در سال 1940 او در فیلمی  به نام  کورا تری شرکت نمود. او در این فیلم دو نقش را برعهده داشت و جورج جاکوبی که بعدها با وی ازدواج کرد کارگردانی این فیلم را برعهده داشت. او در همان سال در یک فیلم تبلیغاتی به نام زنان بهترین دیپلمات هستند شرکت کرد که نخستین فیلم رنگی شرکت UFA بود. با پایان جنگ او ابتدا به دلیل وجود قانون پروفسیون بان (که از کار هنرمندانی که به تبلیغ رژیم نازی می پرداختند جلوگیری میکرد) از اشتغال به امور هنری منع شد اما در سال 1948 موفق شد به حرفه هنری خود ادامه دهد. او جزو اولین کسانی بود که موفق به دریافت جایزه بامبی برای فعالیت های رسانه ای خود شد. او تا سال 1966 یکی از مشهورترین خوانندگان اوپرا در اروپا بود.

 او از سال 1940 تا سال 1964 که جورج جاکوبی درگذشت با او زندگی کرد و درسال 1966 با یک هنرپیشه مجارستانی به نام فرد رائول ازدواج کرد که تا مرگ رائول در سال 1985 این زندگی دوام یافت. ماریکا از همسر اول خود صاحب یک پسر به نام گابریل جاکوبی شد که بعدها تبدیل به یک هنرپیشه مشهور گردید.

 ماریکا روک در تاریخ 16 ماه می 2004 براثر حمله قلبی در شهر بادن بی وین در اتریش درگذشت.

 

  

                                                                           نوشته شده در تاریخ : 11/11/90

                                                                                                       نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.