لیدا بارووا

 

 

 لیدا بارووا

 متولد 7 سپتامبر 1914 - مرگ 27 اکتبر 2000

 لیدا بارووا در تاریخ 7 سپتامبر 1914 در شهر لودمیلا بابکووا در جمهوری چک متولد شد. مادرش بازیگر تئاتر بود و لیدا از سنین پائین به تحصیل در رشته هنر در هنرستان شهر پراگ مشغول شد و اولین نقش خود را در یک فیلم تولید جمهوری چک اسلواکی در سن 17 سالگی به انجام رساند. خواهر او ژورکا ژانو نیز بازیگر سینما بود. اندکی بعد او توسط تالنت اسکوتز به عنوان یک هنرمند با استعداد کشف گردید و به یک استودیو در  برلین  دعوت بکار شد و  در  برلین  با  گوستاو  فروهلیش (GUSTAV FROHLISH) که یکی از مشهورترین آرتیست های سینمای آلمان بود ملاقات نمود و با او در چند فیلم نیز به ایفای نقش پرداخت. او پس از آنکه در فیلم موفقی به نام BARCAROLE  خوش درخشید از چند استدیو در هالیوود پیشنهاداتی دریافت کرد اما تمام آنها را رد نمود و بعدها به نویسنده بیوگرافی خود به نام ژوزف اسکوورسکی (JOSEF SKVORECKY) گفت من میتوانستم یک هنرپیشه مشهوری به مانند مرلین دیتریش گردم.

 او پس از نامزدی با فروهلیش به همراه او به خارج از شهر برلین نقل مکان نمود. خانه آنها در جائی واقع شد که بعدها خیابان کارل مارکس نام گرفت و آنها در پلاک 8 این خیابان سکونت نمودند. آنها در این جا در همسایگی  ژوزف گوبلز وزیر تبلیغات آلمان نازی قرار داشتند و بارووا زمانی که برای کمپانی فیلم سازی UFA کار می کرد با ژوزف گوبلز ملاقات نمود. پس از این ملاقات بین گوبلز و بارووا ارتباطاتی شکل گرفت که منجر به جدائی میان فروهلیش و بارووا گردید.  زمانی که ماگدا گوبلز همسر ژوزف گوبلز بانوی دوم رایش سوم از ارتباط بین همسرش و لیدا اطلاع یافت به هیتلر که پدر خوانده فرزندانش بود شکایت کرد. هیتلر که علاقه زیادی به ماگدا داشت از گوبلز درخواست کرد که به ارتباطات عاشقانه خود با لیدا پایان دهد و در مقابل گوبلز درخواست نمود تا ماگدا را طلاق دهد و با لیدا بارووا ازدواج کند و به عنوان صفیر آلمان به ژاپن نقل مکان نماید اما هیتلر این درخواست او را نپذیرفت.

 

ماگدا گوبلز پس از اطلاع از روابط ژوزف گوبلز و لیدا بارووا به هیتلر شکایت کرد و هیتلر به گوبلز دستور داد که به ارتباط خود با لیدا بارووا پایان دهد

 

 اندکی بعد لیدا بارووا یک نامه از پلیس آلمان دریافت نمود که براساس آن او فردی ناشایست تلقی شده و میبایست خاک آلمان را ترک نماید. لیدا بارووا ابتدا به پراگ و در سال 1941 به ایتالیا رفت و در ایتالیا در چند فیلم مانند (GRAZIA -1943) و (LA FORNARINA-1944) و (VIVERE ANCORA- 1945) به ایفای نقش پرداخت. پس از اشغال ایتالیا توسط نیروهای متفقین لیدا بارووا به پراگ بازگشت و در آنجا هانس آلبرس یکی دیگر از آرتیست های مشهور آلمانی را ملاقات نمود آن دو با یکدیگر نامزد شدند و در آوریل 1945 پراگ را به مقصد آلمان ترک کردند. آنها تصمیم داشتند تا به ملک ییلاقی البرس در ساحل دریاچه اشتامبرگ (STAMBERG) بروند اما در مسیر خود توسط نیروهای آمریکائی بازداشت شدند و در مونیخ زندانی شده و سپس به چکسلواکی تحویل داده شدند.

 

دریاچه اشتامبرگ

 

 لیدا بارووا در چکسلواکی به دلیل همکاری با دولت آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم به اعدام محکوم شد اما او موفق شد اثبات نماید که قبل از آغاز جنگ در آلمان مشغول کار بوده است و فقط به زندان محکوم شد. لیدا بارووا در زندان غالبا توسط جان کوپکی مورد ملاقات قرار میگرفت. جان کوپکی با یکی از افراد برجسته پلیس دولت بعد از جنگ چکسلواکی دوستی نزدیکی داشت و توسط این فرد موفق به آزادی لیدا بارووا از زندان گردید. جان کوپکی و لیدا بارووا در سال 1949 و قبل از فرار به استرالیا با یکدیگر ازدواج کردند. در استرالیا بارووا تلاش نمود تا به حرفه خود بازگردد اما آنتون والبروک فیلمی در خصوص لیدا بارووا تهیه نمود و لیدا  بارووا برای فرار از عواقب منفی این فیلم به آرژانتین مهاجرت نمود.

 

 

 او در آرژانتین در نهایت فقر و تهیدستی زندگی می کرد و تصمیم گرفت به ایتالیا باز گردد اما همسرش در آرژانتین باقی ماند. بارووا پس از مهاجرت به ایتالیا در فیلمی از فیلینی به نام به نام VITELLONI به ایفای نقش همسر یک بازرگان ثروتمند پرداخت. در سال 1956 بارووا و همسرش که در آرژانتین بود از یکدیگر جدا شدند. در سال 1958 لیدا به شهر سالزبورگ در اتریش نقل مکان نمود و دست به تاسیس یک تئاتر زد و در همان سال با یک فیزیکدان سوئدی به نام کورت لوندوال ازدواج کرد.

 درسال 1980 همسر بارووا درگذشت و در اوایل دهه 1990 با ایجاد تغییرات سیاسی در کشور کمونیستی چکسلواکی لیدا به کشور چکسلواکی بازگشت. او اقدام به انتشار بیوگرافی خود نمود که فیلمی نیز از روی آن ساخته شد این فیلم در فستیوال فیلم اسلواکی در سال 1995 برنده جوایزی گردید.

 لیدا بارووا مدتی بعد به بیماری پارکینسون مبتلا شد و در سال 2000 در شهر سالزبورگ درگذشت و در مقبره خانوادگیش در پراگ در کنار آرامگاه پدر و مادر و خواهرش ژورکا ژانو مدفون شد. 

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 14/07/90

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.