کورت اشتودنت

 

 

 کورت اشتودنت

 متولد 12 ماه می 1890 - مرگ 1 جولای 1978

 کورت اشتودنت در 12 ماه می 1890 در شهر بیرخولز (BIRKHOLZ) که امروزه بوروو خوانده میشود متولد شد. بیرخولز یک روستا از توابع لندکریز (LANDKREIS) میباشد و امروزه در کشور لهستان واقع است.

 او در سال 1910 به عنوان دانشجوی افسری به ارتش امپراطوری آلمان پیوست و در سال 1911 با  درجه ستوانی فارغ التحصیل شد. او ابتدا در یک گردان پیاده نظام سبک به خدمت پرداخت و سپس در سال 1913 تحت آموزش خلبانی قرار گرفت. اشتودنت از ابتدای جنگ اول جهانی تا فوریه 1916 در جبهه گالیسیان در شرق خدمت نمود و در ژوئن 1916 به فرماندهی یک واحد هوائی منصوب شد. او در سال 1914 موفق به کسب مدال صلیب آهن درجه 2 و در سال 1915 موفق به کسب مدال صلیب آهن درجه یک گردید. در 5 جولای او در تیمی که با هواپیماهای فوکر اسکورج خود موفق به وادار کردن یک نیوپورت 11 به فرود در پشت خطوط آلمان ها شد، عضویت داشت و این نخستین پیروزی هوائی او بود. او یک هواپیمای فرانسوی را به مسلسل مجهز نموده بود و با این هواپیما در نبردهای هوائی شرکت می کرد.

 او سپس به جبهه غرب منتقل شد و به عنوان بخشی از نیروی هوائی ارتش سوم آلمان در جبهه غرب خدمت نمود و از سال 1916 تا 1917 فرماندهی واحد هوائی ارتش سوم آلمان را برعهده داشت. او در طول این مدت موفق به کسب 6 پیروزی هوائی بر خلبانان فرانسوی شد و در آخرین نبرد هوائی خود مجروح گردید.

 با پایان جنگ و شکست آلمان از آنجائی که براساس قرارداد ورسای آلمان از داشتن نیروی هوائی منع شده بود، اشتودنت تلاش کرد تا خلبانان آلمانی را از گرفتار شدن در دام تکنولوژی کهنه و منسوخ نظامی آلمان دور کند. او بلافاصله پس از جنگ برای جستحو و توسعه نظامی منصوب شد و شروع به توسعه آموزش پرواز با گلایدر نمود زیرا پرواز با گلایدر در قرارداد ورسای ممنوع نگردیده بود. او همچنین در مانورهای نیروی هوائی ارتش سرخ شرکت کرد و برای اولین بار با ایده عملیات چتربازان در اتحاد شوروی آشنا شد.

 با صعود آدولف هیتلر به قدرت لوفت وافه به طور سری تشکیل شد و اشتودنت از ارتش به لوفت وافه منتقل گردید. در این زمان اشتودنت توسط هرمان گورینگ به ریاست مدرسه آموزشی لوفت وافه منصوب گردید و در سال 1935 قرارداد ورسای توسط آدولف هیتلر ملغی اعلام شد و در جولای 1938 اشتودنت به ریاست نیروهای چترباز آلمان منصوب شد و در سپتامبر همان سال به درجه ژنرالی ارتقا و به فرماندهی لشگر هفتم هوابرد آلمان که در واقع اولین لشگر هوابرد آن کشور بود منصوب شد.

 با آغاز جنگ دوم جهانی و حمله آلمان نازی به لهستان نیروهای تحت امر اشتودنت هیچ نقشی در این نبرد نداشتند. با حمله آلمان نازی به غرب، نیروهای هوابرد او در اولین نبردشان در جریان نبرد لاهه در تاریخ 10 ماه می 1940 از دستیابی به اهدافشان ناکام شدند و در اولین روز نبرد 3 فرودگاه خود را از دست دادند و همچنین نیروهای هوابرد تحت امر او متحمل تلفات سنگینی گردیدند. در جریان نبرد روتردام اشتودنت با شلیک یک گلوله توسط یک تک تیرانداز دشمن از ناحیه سر مجروح شد و به اسارت نیروهای هلندی درآمد.

 در تاریخ 14 ماه می، روتردام توسط بمب افکن های آلمانی به شدت بمب باران شد و این امر موجب تسلیم شهر و رهائی اشتودنت گردید. نیروهای او همچین با حمله به یکی از غیر قابل نفوذترین دژهای اروپا به نام دژ بن امائل (EBEN- EMAEL) در بلژیک شرکت نمودند و تنها در این زمان بود که ارزش و کارائی خود را نشان دادند. در این نبرد تعداد کمتر از 100 نفر از نیروهای هوابرد اشتودنت موفق شدند این دژ را که دارای نیروئی معادل 1200 نفر بود وادار به تسلیم کنند و آنجا را تصرف نمایند. با تسخیر این دژ ژوزف گوبلز دست به تبلیغات وسیعی در خصوص تصرف آن زد. اشتودنت به دلیل شجاعت و رهبری عالی خود در جریان این نبرد به دریافت نشان صلیب شوالیه مفتخر گردید اما نیروهای او در جریان نبرد غرب دچار تلفات سهمگینی شدند و یک سال تمام طول کشید تا مجددا احیا شوند و این امر موجب شد تا امکان تهاجم به انگلستان ممکن نگردد.

 در ژانویه 1941 اشتودنت به فرماندهی سپاه یازدهم هوابرد آلمان منصوب شد که به تازگی با توسعه نیروهای هوابرد آلمان تشکیل یافته بود. در ژانویه 1941 او با نقشه کاتلین که براساس آن مقرر بود نیروهای چترباز آلمانی در جزیره ایرلند شمالی فرود آیند مخالفت نمود و در همین زمان بود که مارشال گورینگ به او گفت بر روی عملیات فیلیکس، تمرکز نماید. هدف از عملیات فیلیکس این بود که چتربازان آلمانی در تنگه جبل الطارق پیاده شده و کنترل تنگه جبل الطارق را از دست نیروهای انگلیسی خارج کنند.

 

 

 در ماه می 1941 نیروهای تحت امر او به جزیره کرت حمله کردند و موفق شدند جزیره کرت را که نیروهای انگلیسی از آن دفاع می کردند شکست دهند و جزیره را تصرف کنند. اگرچه در جریان حمله به کرت آلمان توانست تنها با استفاده از نیروهای چترباز این جزیره را تسخیر کند اما متحمل تلفات سنگینی شد و این امر موجب شد تا هیتلر هرگونه عملیات دیگر هوابرد را ممنوع نماید. با تصرف جزیره کرت در تاریخ 31 ماه می 1941 اشتودنت به عنوان فرمانده موقت نیروهای اشغالگر آلمانی در کرت منصوب شد و در این زمان گورینگ دستوری صادر نمود که براساس آن یک موج از خشونت تلافی جویانه برضد مردم محلی اعمال گردید. در جریان این خشونت ها، کشتار کوندوماری (MASSACRE KONDOMARI) و تخریب کاندانوس (RAZING OF KANDANOS) را باید نام برد.

 در سال 1942 اشتودنت به عنوان فرمانده عملیات هرکولس که براساس آن قرار بود به جزیره مالت حمله شود منصوب شد اما این نقشه هرگز اجرا نشد.

 در سال 1943 اشتودنت به سرگرد هارالد مورس ((HARALD MORS دستورداد تا عملیات برگ بلوط را اجرا کند. هدف از عملیات برگ بلوط رهاسازی موسولینی از دست نیروهای ایتالیائی طرفدار مذاکره با متفقین بود. این عملیات توسط اتو اسکورزنی که یکی از مشهورترین و قابل ترین کاماندوهای جنگ دوم جهانی بود اجرا شد و در جریان آن نیروهای تحت امر اسکورزنی با گلایدر و هواپیمای استورش در بالاترین نقطه یک کوه به نام گران ساسو پیاده شدند و موفق به رهائی موسولینی گردیدند. ژنرال اشتودنت به دلیل نقشش در این عملیات به دریافت نشان برگ بلوط مفتخر گردید.

 در سال 1944 ژنرال اشتودنت به ایتالیا و سپس به فرانسه اعزام شد و در جریان نبرد نرماندی شرکت نمود. او در همان سال به فرماندهی ارتش یکم هوابرد منصوب گردید و در عملیات مارکت گاردن در نزدیکی آرنهم هلند نقش مهمی در شکست نیروهای متفقین ایفا نمود. او در سال 1945 برای مدت کوتاهی به جبهه شرق در مکلنبورگ منتقل شد و قبل از آنکه موفق شود فرماندهی گروه ارتش ویستولا را به دست بگیرد در آوریل همان سال در نزدیکی شلسویگ - هلشتاین توسط نیروهای انگلیسی به اسارت گرفته شد.

 اشتودنت در ماه می 1947 در یک دادگاه نظامی حضور یافت و به سوالاتی در خصوص اتهامش مبنی بر کشتار اسرای جنگی توسط نیروهایش پاسخ داد. کشور یونان خواهان تحویل او به دلیل جنایات نیروهایش در کرت شد اما این درخواست آنان رد شد. او که به 8 مورد جنایت جنگی متهم شده بود در 3 مورد گناهکار شناخته شد و به 5 سال زندان محکوم شد اما به دلیل مشکلات پزشکی در سال 1948 از زندان آزاد شد. او هرگز به دلیل کشتار غیرنظامیان محاکمه نگردید.

 ژنرال اشتودنت در تاریخ 1 جولای 1978 در سن 78 سالگی در شهر لمو در ایالت وستفالیا در آلمان غربی درگذشت.   

        

  

                                                                         نوشته شده در تاریخ : 27/11/90

                                                                                                     نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.