ویلهلم فون لیست

 

 

 ویلهلم فون لیست

 متولد 14 می 1880 - مرگ 17 آگوست 1971

 ویلهلم لیست در تاریخ 14 ماه می 1880 در شهر اوبرکیربرگ در نزدیکی اولم متولد شد و در سال 1898 وارد دانشکده افسری گردید. او در سال 1900 به درجه ستوانی ارتقا یافت و در سال 1913 با درجه سروانی به ستاد ارتش پیوست و با آغاز جنگ جهانی اول در سال 1914 او به عنوان افسر ستاد خدمت نمود.

 با پایان جنگ لیست در ارتش باقی ماند و به ارتش جدید آلمان موسوم به رایشسوهر پیوست. و بیشتر موارد به عنوان مشاور خدمت می کرد. او در سال 1927 به درجه سرهنگ دومی و در سال 1930 به درجه سرتیپی و در سال 1932 به درجه ژنرال دومی ارتقا یافت.

 پس از انضمام اتریش به آلمان لیست مسئول ادغام ارتش اتریش در ورماخت گردید. با حمله آلمان نازی به لهستان لیست به فرماندهی ارتش چهاردهم آلمان منصوب گردید. این ارتش یکی از ارتش هائی بود که گروه ارتش جنوب را تشکیل می داد و تحت فرماندهی کل گرد فون روندشتت قرار داشت و حلقه جنوبی خط محاصره ارتش لهستان را تشکیل می داد. این گروه ارتش سرانجام به ورشو رسید و آن شهر را نیز پس از یک محاصره به تصرف خود درآورد.

 با اشغال شرق لهستان توسط نیروهای اتحاد شوروی و سقوط لهستان، ارتش چهاردهم تحت فرماندهی ژنرال لیست به عنوان یک نیروی اشغالگر در مناطق اشغالی لهستان باقی ماند.

 در تاریخ 9 جولای 1940 لیست به درجه فیلد مارشالی ارتقا یافت و در سال 1941 زمانی که ضرورت حمله به اتحاد شوروی اجتناب ناپذیر به نظر می رسید، سرفرماندهی آلمان نازی موسوم به OKW اشغال نظامی یونان را در دستور کار خود قرار داد. حمله به یونان براساس طرحی که با نام رمز ماریتا نامیده می شد برنامه ریزی شد. براساس این طرح نیروهای مشترک بلغارستان و آلمان پس از عبور ارتش آلمان از خاک بلغارستان از خاک آن کشور به یونان حمله می کردند. در شب های 28 و 29 فوریه 1941 نیروهای آلمانی ارتش دوازدهم تحت فرمان فیلد مارشال فون لیست در بلغارستان موضع گرفتند و در تاریخ 6 آوریل 1941 آلمان به یونان و یوگسلاوی حمله کرد. در حمله به یونان ارتش دوازدهم تحت فرمان فون لیست مرکب از 4 لشگر زرهی و 11 لشگر موتوریزه و پیاده در این حمله شرکت نمودند. نیروهای آلمانی در تاریخ 13 آوریل موفق به تصرف بلگراد پایتخت یوگسلاوی شدند و در تاریخ 27 آوریل آتن پایتخت یونان نیز به تصرف نیروهای آلمانی درآمد و در تاریخ 28 آوریل نیروهای اعزامی انگلیسی مجبور به تخلیه یونان شدند.

 

 

 در جولای 1942 لیست به فرماندهی گروه ارتش A که از تقسیم گروه ارتش جنوب به تازگی شکل گرفته بود منصوب شد. گروه ارتش A در عملیاتی به نام عملیات آبی (CASE BLUE) برای تصرف حوزه رودخانه دون شرکت نمود. لیست دستور داشت تا ضمن پیشروی شهر روستوف را تصرف نموده و سپس به سوی باکو حرکت کرده و حوزه نفت خیز باکو را که مرکز نفتی اتحاد شوروی بود متصرف شود. نیروهای آلمانی ابتدا به خوبی پیشروی نموده و به فاصله 650 کیلومتری روستوف رسید اما در ماه آگوست پیشروی آلمان ها به کندی و سپس به توقف انجامید. علت این توقف طولانی شدن خطوط مواصلاتی و نیز کمبود سوخت و مهمات ناشی از این مسئله بود. همچنین پایداری روسها به طرز چشمگیری افزایش یافت همچنین لوفت وافه برای حمایت از حمله ارتش ششم در نبرد استالینگرد به آن سو عزیمت نمود و نیروهای عازم روستوف از حمایت لوفت وافه محروم شدند. هیتلر از کندی حرکت نیروهای آلمانی به شدت خشمگین شد و زمانی که لیست با دستورات هیتلر در خصوص جابجائی نیروها مخالفت نمود هیتلر در تاریخ 9 سپتامبر او را برکنار کرد و خودش شخصا به جای لیست فرماندهی گروه ارتش A را برعهده گرفت. لیست تا پایان جنگ در خانه ماند و دیگر به خدمت بازنگشت.

 با پایان جنگ لیست توسط متفقین به اسارت گرفته شد. در سال 1947 لیست و 12 تن از فرماندهان آلمانی توسط دادگاه نظامی آمریکائی به جرم جنایات جنگی و جنایت برعلیه بشریت مورد اتهام واقع شد. او به جرم کشتار پارتیزانها در فوریه 1948 به حبس ابد محکوم شد اما در دسامبر 1952 به دلیل بیماری آزاد شد. او تا 19 سال دیگر به زندگی ادامه داد و در تاریخ 17 آگوست 1971 درگذشت. 

 

ویلهلم فون لیست در زندان متفقین

        

  

                                                                         نوشته شده در تاریخ : 30/10/90

                                                                                                     نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.