گونتر فون کلوگه

 

 

 گونتر فون کلوگه

 متولد 30 اکتبر 1882 - مرگ 17 آگوست 1944

 گونتر آدولف فردیناند هانس فون کلوگه در تاریخ 30 اکتبر 1882 در شهر پوزن و در یک خانواده میلیتاریست متولد شد. وی در 22 مارس 1901 به درجه ستوانی و در 2 آگوست 1914 به درجه سروانی ارتقا یافت.

 او در جنگ اول جهانی شرکت نمود و در نبرد وردن حضور داشت. وی در سال 1914  و در جنگ جهانی اول موفق به دریافت هر 2 نشان صلیب آهن درجه 2 و 1 گردید. پس از پایان جنگ او در ارتش تازه تاسیس جمهوری وایمار موسوم به رایشسوهر حضور یافت و در سال 1936 به درجه ژنرالی ارتقا یافت. در سال 1937 او به فرماندهی گروه ارتش ششم منصوب گردید.

 در سال 1939 و اندکی قبل از حمله آلمان نازی به لهستان گروه ارتش ششم تبدیل به ارتش چهارم آلمان شد و تحت فرماندهی کلوگه در 6 نبرد در لهستان شرکت نمود. او اساسا با نقشه آلمان برای حمله به فرانسه مخالف بود اما در جریان حمله آلمان نازی به غرب، او فرماندهی ارتش چهارم را برعهده داشت. در جریان این نبرد ارتش چهارم در منطقه آردن دست به حمله زد و این حمله موجب فروپاشی ارتش فرانسه گردید. او به دلیل عملکرد عالی خود در جریان نبرد فرانسه توسط هیتلر در 19 جولای 1940  به درجه فیلد مارشالی ارتقا یافت.

 در تاریخ 22 ژوئن حمله آلمان نازی به اتحاد شوروی آغاز شد. در جریان این عملیات که با نام رمز بارباروسا مشهور شد گونتر فون کلوگه فرماندهی ارتش چهارم در قالب گروه ارتش مرکز را برعهده داشت و فرماندهی کل گروه ارتش مرکز نیز با فیلد مارشال فدور فون بوک بود. او در تاریخ 29 جولای فرمانی صادر نمود که به موجب آن زنان یونیفورم پوش روس بایستی اعدام گردند.

 

گونتر فون کلوگه در حال سان دیدن از داوطلبان فرانسوی در عملیات بارباروسا - نوامبر 1941

 

 او در سمت فرماندهی با هاینز گودریان همیشه در خصوص مسائل تاکتیکی دچار اختلاف بود و به طور متوالی گودریان را به عدم اطاعت از دستور متهم نمود. سرانجام پس از ناکامی آلمان ها در نبرد مسکو گودریان توسط هیتلر برکنار شد و گودریان اعتقاد داشت که بدگوئی های کلوگه موجب برکناری وی شده است. همچنین زمانی که نیروهای آلمانی از مسکو به عقب رانده شدند هیتلر فیلد مارشال فون بوک را برکنار نمود و کلوگه را جایگزین او کرد. او تا سال 1943 که زخمی شد در این سمت باقی ماند. کلوگه اغلب با استفاده از یک هواپیما به لشگرهایش سرکشی می کرد و بعضی مواقع برای رفع خستگی با هواپیما به شکار روباه می رفت (البته این مطلب  بطور قطعی تائید نگردیده است).

 در تاریخ 30 اکتبر 1942 و در سالروز تولد کلوگه، هیتلر با ارسال یک هدیه که بیشتر به رشوه می مانست سعی نمود که کلوگه را نمک گیر خود نماید. هیتلر یک نامه با بهترین آرزوها به انضمام یک چک که دارای مبلغی بسیار زیاد بود برای او فرستاد و قول داد در صورتی که وضع خزانه بهتر شود بیشتر به او پرداخت خواهد نمود. کلوگه پول را قبول نمود اما پس از آنکه رئیس ستادش به نام هنینگ فون ترشکو او را به دلیل فسادش مورد انتقاد قرار داد، پذیرفت که با یکی از رهبران مخالف هیتلر به نام کارل فریدریش گوردلر در ماه نوامبر ملاقات نماید. در این ملاقات کلوگه به گوردلر قول داد چنانچه هیتلر در آینده از جبهه شرق بازدید نماید او را دستگیر خواهد نمود اما مدتی بعد یک هدیه دیگر از جانب هیتلر برای او رسید و تصمیم او را تغییر داد و او تصمیم گرفت تا به هیتلر وفادار بماند. هیتلر که می شنید کلوگه از رهبری او ناراضی است با افزایش مبلغ اهدائی، این مبلغ را حق او می نامید و به این ترتیب وفاداری کامل او را تضمین می کرد. در 27 اکتبر 1943 اتومبیل کلوگه در مسیر جاده مینسک به اسمولنسک از جاده منحرف شد و واژگون گردید و در این حادثه کلوگه مجروح شد. او تا پایان جولای 1944 نتوانست به خدمت بازگردد. او پس از بهبودی به جای گرد فون روندشتت به فرماندهی نیروهای آلمانی در غرب منصوب شد.

 

کلوگه پس از ترخیص از بیمارستان در سال 1944

 

 بین تاریخ ژوئن و جولای 1944 حمله به نرماندی توسط نیروهای متفقین اجرا شد. در زمان تهاجم متفقین به نرماندی مارشال رومل فرماندهی گروه ارتش B و فیلد مارشال روندشتت فرماندهی گروه ارتش A و فرماندهی کل جبهه غرب را برعهده داشتند. قبل از آغاز تهاجم، رومل اعتقاد داشت که هر حمله ای باید بلافاصله با یک ضد حمله سریع توسط واحدهای زرهی سرکوب شده و نیروهای دشمن به دریا ریخته شوند. در تاریخ 2 جولای روندشتت به دلیل حمایت از صلح با متفقین از فرماندهی برکنار شد و گونتر فون کلوگه جایگزین او شد. 2 هفته قبل از این نیز مارشال رومل در جریان یک حمله هوائی مجروح شد و کلوگه مجبور شد فرماندهی گروه ارتش B  را نیز خود برعهده بگیرد. گونتر کلوگه متوجه شد که هر تلاشی از سوی نیروهای آلمانی برای حمل و نقل نفرات به سوی نرماندی، با حملات شدید هوائی متفقین سرکوب می شود (این امری بود که رومل به دلیل آن می خواست تا واحدهای زرهی در نزدیکی ساحل مستقر شوند). اوج این حملات در جریان محاصره فلایس (FLAISE) رخ داد که نیروهای انگلیسی و آمریکائی و کانادائی و لهستانی پس از احاطه نیروهای تحت امر کلوگه در فلایس، به یکدیگر رسیدند و نیروهای آلمانی در فلایس در دام افتادند. کلوگه در یک مکالمه تلفنی با ژنرال وارلیمونت (WARLIMONT) نماینده شخص هیتلر در جبهه غرب به او چنین گفت:

 برتری هوائی متفین بسیار مهیب بود و هر تلاشی را از جانب آلمان ها خفه می کرد و هر حرکت دشمن با حمایت نیروی هوائی محافظت و پشتیبانی می شد تلفات انسانی و تجهیزات غیرعادی بود.

 حتی خود کلوگه نیز در امان نبود و در خطر قرار داشت. یک اسکادران از  P-38 های آمریکائی از گروه 370 جنگنده تحت فرماندهی سرهنگ هووارد اف نیکلولز (COL. HOWARD F. NICHOLS)، سرفرماندهی گونتر فون کلوگه را هدف بمب های خود قرار داد و حتی خود ِ سرهنگ نیکولز با پرتاب یک بمب درست در جلوی درِ ستاد فرماندهی کلوگه موجب کشته شدن تعدادی از افراد حاضر در ستاد شد اما در این زمان کلوگه در سرفرماندهی خود حضور نداشت.

 با ناکام ماندن  توطئه 20 ژوئن برای ترور هیتلر، ارتباط کلوگه با توطئه گران اثبات گردید و هیتلر او را به برلین فراخواند و فیلد مارشال مدل را جایگزین او نمود.

 زمانی که گروه مقاومت برضد هیتلر در ارتش شکل گرفت رئیس ستاد فون کلوگه به نام هنینگ فون ترشکو نیز در آن عضو شد. ترشکو تصمیم به ترور هیتلر در زمان بازدید از جبهه شرق گرفت اما در آخرین لحظه کلوگه از تصمیم ترشکو مطلع شد و آن را عقیم گذاشت. ترور هیتلر قرار بود توسط گئورگ فون بوسلاگر (GEORG VON BOESELAGER) که یکی از زیردستان ترشکو بود انجام شود. بوسلاگر بعدها تصور نمود علت عدم موافقت کلوگه با این طرح عدم حمایت هاینریش هیملر از آن بود و این می توانست به معنای بروز جنگ داخلی بین اس اس و ارتش باشد.

 زمانی که طرح ترور هیتلر توسط سرهنگ کلاوس فون اشتاوفنبرگ در 20 جولای 1944 اجرا شد، کلوگه در ستاد فرماندهی خود در لاروشه گویان قرار داشت و ژنرال کارل هاینریش اشتولپناگل فرمانده نیروهای آلمانی در مناطق اشغالی بود. در این زمان سرهنگ سزار فون هوفاکر که پسر عموی اشتاوفنبرگ بود به ملاقات کلوگه رفت و به او اطلاع داد که اشتولپناگل دستور دستگیری افراد اس اس در پاریس را داده است. کلوگه به هاوفاکر اطلاع داد که توطئه با شکست مواجه شده است و از همکاری با آنان خودداری نمود. او به هوفاکر گفته بود: اگر خوک مرده بود خوب می شد (منظور او از خوک هیتلر بود).

 در تاریخ 17 آگوست 1944 هیتلر، کلوگه را از پست خود برکنار نمود و فیلد مارشال مدل را جایگزین او نمود. کلوگه به برلین احضار شد و او که می دانست نقشش در توطئه ترور هیتلر افشا شده است و مسلما توسط گشتاپو شکنجه و سپس با سیم پیانو اعدام خواهد شد، نامه ای برای هیتلر نوشت و در آن به هیتلر توصیه کرد با متفقین صلح کند و وقتی به آن نیاز است پایان امیدوار کننده ای ایجاد کند. او سپس در نزدیکی شهر متز با کپسول سیانور خودکشی نمود. هیتلر وقتی نامه کلوگه را مشاهده کرد آن را در اختیار ژنرال یودل قرار داد و به او گفت اگر کلوگه خودکشی نمی کرد این نامه دلیل قانع کننده ای برای دستگیری او بود.

 گونتر فون کلوگه در بین افرادش با لقب هانس باهوش شناخته می شد.  

  

جنازه فون کلوگه با مراسم نظامی تشیع میشود

 

باتوم مارشالی فیلد مارشال فون کلوگه که اینک در موزه پانزر آلمان نگهداری میشود

        

  

                                                                         نوشته شده در تاریخ : 25/10/90

                                                                                                     نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.