پل لودویگ اوالد فون کلایست

 

 

 پل لودویگ اوالد فون کلایست

 متولد 8 آگوست 1881 - مرگ 13 نوامبر 1954

 اوالد کلایست در تاریخ 8 آگوست 1881 در شهر برانفلس در خانواده ای اشراف زاده متولد شد. او در سال 1900 وارد مدرسه نظام آلمان شد و با آغاز جنگ جهانی اول به عنوان افسر سواره نظام و سپس فرمانده هنگ خدمت نمود. او در سال اول جنگ اول جهانی موفق به دریافت هر 2 مدال صلیب آهن درجه 2 و 1 گردید و با پایان جنگ او در ارتش تازه تاسیس جمهوری وایمار موسوم به رایشسوهر باقی ماند. او در فاصله سالهای 1932 تا 1935 به عنوان فرمانده یک لشگر سواره نظام منصوب گردید.

 در آگوست 1939 او که بازنشسته شده بود مجددا در سن 58 سالگی به خدمت فراخوانده شد و با حمله آلمان نازی به لهستان کلایست فرماندهی سپاه 22 زرهی پانزر را برعهده داشت. با حمله آلمان نازی به غرب کلایست به فرماندهی یک گروه زرهی که به سپاه زرهی کلایست معروف شد منصوب گردید. این سپاه زرهی به همراه سپاه زرهی 19 تحت فرماندهی هاینز گودریان در جنوبی ترین نقطه از جبهه ارتش آلمان برای ریختن نیروهای متفقین به دریا قرار داشت. زمانی که در این زمان به او و گودریان دستور داده شد تا پیشروی را متوقف نمایند کلایست درخواست نمود تا گودریان را که از دستور سرپیچی نموده بود برکنار کند اما گرد فون روندشتت فرمانده گروه ارتش A با این درخواست کلایست مخالفت نمود.

 

اوالد فون کلایست در حال بازدید از جبهه فرانسه در سال 1940

 

 در آوریل 1941 کلایست به فرماندهی گروه زرهی پانزر که شامل سپاه سوم و چهاردهم و هجدهم زرهی و سپاه بیست و نهم پیاده نظام بود منصوب شد و این گروه پانزر در جریان تهاجم به یونان و یوگسلاوی مشارکت فعال داشت. این عملیات در واقع یک بخش فرعی از عملیات بارباروسا و به منظور حفاظت از بخش جنوبی گروه ارتش جنوب بود.

 

کلایست و افسران رومانیائی در عملیات بارباروسا

 

 در سال 1942 کلایست به فرماندهی نیروهای آلمانی در قفقاز منصوب شد. این نیروها دستور داشتند تا خود را به مناطق نفت خیز قفقاز رسانده و چاه های نفت این منطقه را متصرف شوند. او در 22 نوامبر 1942 به فرماندهی گروه ارتش A منصوب شد و در سال 1943 به درجه فیلد مارشالی ارتقا یافت.

 

سال 1942، رودخانه روستوف - دون مارشال فون کلایست در وسط

 

 زمانی که در مارس سال 1944 او برخلاف دستور هیتلر به ارتش هشتم دستور داد تا به منظور جلوگیری از نابودی توسط ارتش سرخ شوروی عقب نشینی کند، از پست خود برکنار شد.

 کلایست در سال 1945 توسط نیروهای آمریکائی دستگیر شد و توسط آنان در سال 1946 در اختیار نیروهای کمونیست یوگسلاوی قرار گرفت زیرا کشور یوگسلاوی او را متهم به جنایات جنگی نموده بود. یوگسلاوی نیز متقابلا در سال 1948 کلایست را به اتحاد شوروی تحویل داد و اتحاد شوروی در سال 1952 کلایست را به اتهام جنایات جنگی به 10 سال زندان محکوم نمود. فیلد مارشال پل لودویگ فون کلایست در تاریخ 13 نوامبر 1954 در زندان ولادیمیر در 100 مایلی شمال شرقی مسکو درگذشت.

 

زندان ولادیمیر در مسکو

 

 او عالی رتبه ترین افسر آلمانی بود که در اسارت اتحاد شوروی درگذشت. یکی از اتهامات عجیب او در میان انبوه اتهاماتش که توسط مقامات روس به او وارد شده بود این بود که با دوستی و بخشش به مردم اتحاد شوروی تلاش می کرد تا آنان را از خود بیگانه کند و این مسئله در کتاب ژنرالهای هیتلر که توسط ساموئل دبلیو میشام که در سال 2003 منتشر شد به خوبی شرح داده شده است.    

        

  

                                                                         نوشته شده در تاریخ : 01/11/90

                                                                                                     نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.