هرمان هوت

 

 

 هرمان هوت

 متولد 12 آوریل 1885 - مرگ 25 ژانویه 1971

 هرمان هوت در تاریخ  12 آوریل 1885 در شهر نوروپین (NEURUPPIN) در آلمان متولد شد. پدرش پزشک ارتش بود و هرمان هوت نیز در سال 1903  به ارتش پیوست و با آغاز جنگ جهانی اول، او به درجه سروانی ارتقا یافت و موفق شد در طول جنگ اول جهانی هر 2 مدال صلیب آهن درجه دو و درجه یک را دریافت نماید. با پایان جنگ او در ارتش جدید جمهوری آلمان موسوم به رایشسوهر باقی ماند. در سال 1933 نازیها به قدرت رسیدند و در سال 1935 اقدام به تجدید سازماندهی ارتش جدید آلمان موسوم به ورماخت نمودند. در جریان تجدید سازماندهی ارتش نوین آلمان هرمان هوت نیز به مقام سرتیپ دومی ارتقا یافت و به فرماندهی لشگر 18 پیاده نظام برگزیده شد.

 

هوت در وسط دو تن از افسرانش

 

 در تاریخ 10 نوامبر 1938 هرمان هوت به درجه سرتیپ تمامی ارتقا یافت و به فرماندهی سپاه پانزدهم موتوریزه آلمان منصوب شد و در سال بعد در قالب فرمانده همین سپاه در جنگ لهستان شرکت کرد. در بهار سال 1940 و در جریان حمله به فرانسه او بسیار موفقیت آمیز عمل کرد و در تاریخ 19 جولای 1940 به درجه ژنرال تمام ارتقا یافت.  با حمله آلمان نازی به اتحاد شوروی در تاریخ 22 ژوئن 1941 تحت نام عملیات بارباروسا، هوت فرماندهی گروه سوم پانزر در جبهه مرکزی را برعهده گرفت و موفق به تصرف شهرهای مینسک و ویتبسک شد.

 

هوت و گودریان در 21 ژوئن 1941 یک روز قبل از حمله به شوروی

 

 در اکتبر همان سال او به جای ژنرال هاینریش فون اشتولپناگل فرمانده ارتش هفدهم در اکرائین شد. او در این زمان به عنوان فرمانده به افرادش گفته بود که آنان باید ضرورت نیاز به تنبیهات سخت در خصوص یهودیان را درک کنند. در اوایل سال 1942 و در جریان نبرد دوم خارکف نیروهای او با ضدحمله نیروهای ارتش سرخ شوروی به عقب رانده شدند و شهر خارکف توسط نیروهای اتحاد شوروی آزاد شد.

 در ژوئن 1942 او به جای ژنرال اریش هوپنر به فرماندهی ارتش چهارم پانزر برگزیده شد و در جریان عملیات آبی نیروهای آلمان در جبهه جنوبی روسیه شرکت نمود. در این عملیات نیروهای آلمان موفق شدند خود را به رودخانه دون رسانده و ورونژ را تصرف کنند. هوت سپس دستور یافت تا با یک چرخش ِ نیروهایش، به حمایت از ارتش اول زرهی پانزر که از دون دست به پیشروی زده بود و ارتش ششم که تلاش می کرد تا استالینگراد را تصرف کند بپردازد.

 

هوت در حال بازدید از سپاهیانش

 

 در نوامبر 1942 روسها دست به یک ضد حمله زمستانی زدند و تمام ارتش ششم را به فرماندهی مارشال فون پاولوس به محاصره افکنده و آن را در منگنه قرار دادند. هیتلر نیز در مقابل فیلد مارشال اریش فون مانشتاین را مامور رها سازی ارتش ششم از حلقه محاصره نمود و ارتش زرهی پانزر، تحت فرماندهی هوت در مرکز این عملیات قرار گرفت و نقشی مهم در آن ایفا نمود.

 این عملیات که به عملیات طوفان زمستانی (OPERATION WINTER STORM) معروف شد به دلیل پایداری شدید ارتش سرخ شوروی و نیز بدی آب و هوا و گِل آلود بودن مسیر با عدم موفقیت به پایان رسید و در 25 دسامبر نیروهای اتحاد شوروی آلمان ها را مجبور به عقب نشینی نمودند و بدین ترتیب ارتش ششم آلمان در محاصره باقی ماند و سرانجام تسلیم شد.

 در جولای 1943 هوت فرماندهی ارتش چهارم زرهی پانزر در نبرد کورسک را برعهده گرفت. نیروهای او توسط سپاه دوم زرهی اس اس تقویت شد و او ابتدا موفق شد در جریان نبرد کورسک یک   شکاف  مهم  در  خط   دفاعی  روسها  ایجاد  نماید   اما  نیروهای   او   در  منطقه  پروخرووکا (PROKHOROVKA) با دفاع شدید روسها متوقف شد. فیلد مارشال اریش فون مانشتاین اصرار داشت که هوت به نبرد ادامه دهد اما حرکت کند ارتش نهم در جبهه شمالی کورسک و تلفات زیاد آلمان ها از یک سو و حمله متفقین به جزیره سیسیل ایتالیا از دیگر سو موجب شد تا عملیات متوقف شود. با پایان گرفتن نبرد کورسک نیروهای ارتش شوروی دست به یک سلسله عملیات موفقیت آمیز زدند و موفق شدند از رودخانه دنیپر عبور کرده  و کیف را آزاد نمایند و نیروهای آلمانی را از شرق اکرائین بیرون کنند. هوت که در این زمان به درجه زنرال ارشد ارتقا یافته بود به دلیل این شکست ها توسط هیتلر مقصر شناخته شد و مورد ملامت قرار گرفت و از فرماندهی خلع شد و در ماه نوامبر 1943 به عنوان افسر ذخیره تعیین گردید.

 در ماه آوریل هرمان هوت به خدمت فراخوانده شد و به عنوان فرمانده موظف گردید تا از کوهستان هارز (HARZ) در برابر تهاجم متفقین دفاع نماید و او این موقعیت (کوهستان هارز) را تا پایان جنگ حفظ نمود.

 با پایان جنگ هوت در دادگاه نورمبرگ به دلیل جنایات جنگی در دادگاه فرماندهان عالی ارتش محاکمه و در 27 اکتبر 1948 به 15 سال حبس محکوم شد اما در سال 1954 آزاد شد و باقی مانده عمرش را در به نوشتن خاطرات خود گذراند.

 ژنرال هرمان هوت در تاریخ 25 ژانویه 1971 در شهر گوسلار (GOSLAR) درگذشت و در همان شهر به خاک سپرده شد.    

        

  

                                                                         نوشته شده در تاریخ : 25/10/90

                                                                                                     نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.