اریش هوپنر

 

 

 اریش هوپنر

 متولد 14 سپتامبر 1886 - مرگ 8 آگوست 1944

 اریش هوپنر در تاریخ 14 سپتامبر 1886 در شهر فرانکفورت در براندنبورگ متولد شد. او در سال 1905 به ارتش امپراطوری آلمان پیوست و در سال 1906 به درجه ستوانی نائل گردید. با آغاز جنگ جهانی اول او در رسته سواره نظام به خدمت پرداخت و به درجه کاپیتانی رسید. با پایان جنگ اول جهانی او در ارتش تازه تاسیس آلمان موسوم به رایشسوهر باقی ماند و در سال 1936 به درجه ژنرالی ارتقا یافت. زمانی که هیتلر به قدرت رسید هوپنر تلاش نمود تا به کمک او بندهائی از مفاد قرارداد ورسای که ارتش آلمان را محدود می کرد لغو کند اما زمانی که هیتلر تصمیم گرفت تا سودتلند چکسلواکی را اشغال کند او ماموریت یافت تا پس از بازداشت هیتلر در صورت نیاز نیروهای اس اس را سرکوب کند اما چمبرلین نخست وزیر انگلستان با موافقت با کنفرانس مونیخ این طرح را ناکام گذاشت. او ابتدا به عنوان مشاور در زمینه تسلیحات زرهی خدمت نمود و در سال 1938 به فرماندهی سپاه شانزدهم زرهی پانزر منصوب گردید. او اغلب با لقب کهنه سوار نامیده می شد.

 

هوپنر در حال دست دادن با هیتلر و نفر بغل دستی اریش مانشتاین

 

 با حمله ارتش آلمان نازی به لهستان او در این نبرد شرکت نمود و در جریان حمله به فرانسه نیز در جنگ حضور داشت و به دریافت نشان صلیب شوالیه نائل گردید.

 با حمله ارتش آلمان نازی به اتحاد شوروی هوپنر به فرماندهی گروه چهارم پانزر منصوب شد. این گروه زرهی یکی از واحدهای زرهی در قالب گروه ارتش شمالی تحت فرماندهی فون لیب بود.

 در جریان نبرد مسکو نیروهای ارتش شوروی در ژانویه 1942 دست به یک ضد حمله سهمگین برضد نیروهای تحت فرماندهی هوپنر زدند و در نتیجه هوپنر مجبور به صدور دستور عقب نشینی به افرادش شد. این عقب نشینی موجب شد هیتلر او را از فرماندهی و از ورماخت اخراج نمود و تمام نشان های او را نیز از وی گرفت و حقوق بازنشستگی او را لغو نمود اما او موفق شد برضد دولت اقدام نموده و حقوق بازنشستگی خود را احیا کند.

 

هوپنر در سمت راست و والتر کروگر در سمت چپ

 

 هوپنر در نهضت مقاومت برضد هیتلر که به ارکستر سیاه معروف بود مشارکت فعال داشت و اعتقاد داشت که تصمیمات هیتلر آلمان را به سوی نابودی رهنمون خواهد نمود بنابراین او در گروه ارکستر سیاه که یک گروه زیرزمینی برضد هیتلر بود به فعالیت برای براندازی رژیم نازی مشغول شد و زمانی که در سپتامبر 1938 هیتلر برای انضمام چکسلواکی به خاک آلمان آماده می شد، هوپنر و اعضای گروه ارکستر سیاه تصمیم به دستگیری هیتلر گرفتند اما در آخرین لحظه چمبرلین با ارسال یک پیغام قبول کرد که در کنفرانس موسوم به کنفرانس مونیخ شرکت نماید و این مسئله موجب شد تا عملیات دستگیری هیتلر برای اجتناب از جنگ ناکام بماند. همچنین در اکتبر 1939 هوپنر در قالب یک نقشه از قبل آماده شده دستور یافته بود تا با استفاده از نیروی زرهی خود اقدام به خلع سلاح گارد اس اس محافظ هیتلر موسوم به لایب استاندارد نماید اما این توطئه نیز با شکست مواجه شد. این توطئه در سطح بالائی از فرماندهی ابوهر و سرفرماندهی ارتش آلمان مطرح شد و در آن ژنرالهای تراز اول آلمانی نگرانی خود را از سیاست های توسعه طلبانه هیتلر اعلام کردند اما تا زمان حمله به فرانسه ژنرالها از انتقاد از هیتلر خودداری می کردند. تنها زمانی که ارتش آلمان در جریان نبرد مسکو در دروازه های مسکو متوفق شد و هوپنر به شکلی تحقیر آمیز از پست خود برکنار شد دوباره به فعالیت برضد هیتلر مشغول شد. او فردی بود که در جریان حمله به اتحاد شوروی دستور سیاست زمینهای سوخته را صادر نمود. او به عنوان فرمانده ارتش چهارم در تاریخ 2 ماه می 1941 این چنین نوشت:

 جنگ برضد اتحاد شوروی یک نبرد قدیمی میان اسلاوها و نژاد ژرمن است. این نبرد با بلشویسم یهودی است. هیچ تشکری که نشان دهد ما حاضر به  پذیرش سیستم بلشویسم روسی هستیم نباید نشان داده شود.

 دکتر فرانز اشتالکر فرمانده جوخه های سیار مرگ واحد A از هوپنر به عنوان یکی از دوستان نزدیک خود یاد می کرد. هوپنر در خصوص عملیات بارباروسا نوشته بود:

 بارباروسا عملیاتی بود که موجب دفاع از فرهنگ اروپائی در برابر آسیائی - مسکو گردید. عملیات تخریب روسیه برای ریشه کنی بلشویسم مستلزم سختی بسیار است.

 در تاریخ 5 دسامبر 1941 هوپنر با دستور هیتلر مبنی بر ایستادگی کامل در برابر حملات ارتش سرخ شوروی مخالفت نمود و به نیروهایش دستور عقب نشینی داد و این مسئله موجب عزل او در ژانویه 1942 گردید.

 هوپنر در کودتای 20 ژوئن 1944 برضد هیتلر مشارکت فعال داشت و به همراه ژنرال فردریش اولبریخت و کنت کلاوس فون اشتاوفنبرگ اقدام به تصرف بندلر بلاک (سرفرماندهی ارتش) نمود.

 با شکست کودتا به دلیل خیانت فردریش فروم، هوپنر برخلاف کنت اشتاوفنبرگ توسط جوخه آتش اعدام نگردید بلکه در اختیار گشتاپو قرار داده شد و ابتدا شکنجه و بازجوئی گردید و سپس از ارتش اخراج و به دادگاه خلق تحت ریاست قاضی فرایسلر تحویل گردید. فرایسلر پس از یک محاکمه مختصر که در آن به هیچ کدام از متهمین اجازه دفاع داده نشد، محکوم به اعدام گردید. او مانند فیلد مارشال ویتسلبن برای تحقیر لباس مخصوص بیماران را پوشیده بود.

 

هوپنر در داگاه به جرم توطئه برضد هیتلر

 

 ژنرال اریش هوپنر در تاریخ 8 اوت 1944 در زندان پلوتزنسی (PLOTZENSEE) در برلین با استفاده از سیم پیانو به دار آویخته شد.

 پس از جنگ یک مدرسه در برلین به نام او نامگذاری گردید اما پس از آنکه نقش او در اقدمات خشن در مناطق اشغالی شوروی روشن شد، نام این مدرسه مجددا تغییر یافت.    

        

  

                                                                         نوشته شده در تاریخ : 27/10/90

                                                                                                     نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.