پل هاوسر

 

 

 پل هاوسر

 متولد 7 اکتبر 1880 - مرگ 21 دسامبر 1972

 پل هاوسر در تاریخ 7 اکتبر 1880 (در شهر براندنبورگ در هاول) در یک خانواده نظامی متولد شد. پدرش کورت هاوسر یک سرگرد ارتش امپراطوری آلمان بود. پل هاوسر در سال 1892 وارد ارتش شد و از سال 1892 تا 1896 در مدرسه نظامی در کوسلین حضور یافت و از سال 1896 نیز در آکادمی نظامی لیخترفیلد برلین به عنوان دانشجوی افسری به تحصیل پرداخت. او در سال 1899 از این مدرسه فارغ التحصیل شد. در تاریخ 20 مارس 1899 او با درجه ستوانی مامور به خدمت در هنگ 155 پیاده در اوستروو در ایالت پوزن شد. در 1 اکتبر 1903 او به عنوان آجودان گردان دوم هنگ منصوب شد و تا سال 1908 برای 5 سال این سمت را برعهده داشت.

 او در آگوست 1908 با دختری به نام الیزابت جرارد ازدواج کرد. او به دلیل استعداد نظامیش از اکتبر همان سال در آکادمی نظامی پروس در برلین حضور یافت. در سال 1909 پل هاوسر و الیزابت صاحب دختری بنام فریدا شدند  و در 21 جولای 1911 پل هاوسر از موسسه آکادمی نظامی پروس فارغ التحصیل گردید. از سال 1912 و همچنین در طول جنگ اول جهانی او در ستاد فرماندهی چندین ژنرال به خدمت پرداخت و در سال 1914 به دلیل شجاعت در صحنه نبرد موفق به دریافت صلیب آهن درجه دو و یک گرید. او پس از پایان جنگ نیز در رایشسوهر باقی ماند و در سال 1927 به درجه سرهنگی نائل شد.

 در تاریخ 31 ژانویه 1932 هاوسر از رایشسوهر با درجه ژنرالی دومی بازنشست گردید و به تشکیلات دست راستی کهنه سربازان جنگ اول جهانی موسوم به اشتالهلم ((STAHLHELM پیوست و در سال 1933 به ریاست بخش براندنبورگ - برلین  این سازمان منصوب شد. اشتالهلم به زودی در سازمان شبه نظامی SA که بازوی شبه نظامی حزب نازی بود ادغام شد و پس از کشته شدن ارنست روهم در شب خنجرهای بلند در سازمان اس اس ادغام گردید. پل هاوسر در سال 1935 به عنوان بازرس در سازمان اس اس منصوب گردید و در سال 1936 به درجه سرتیپی در این سازمان ارتقا یافت.

 با حمله آلمان نازی به لهستان در تاریخ 1 سپتامبر 1939، پل هاوسر به عنوان یک ناظر در یک لشگر زرهی که مرکب از واحدهای ارتش و اس اس بود خدمت نمود. در اکتبر 1939 یک لشگر موتوریزه پیاده جدید به نام SS-VT   تشکیل شد و هاوسر به فرماندهی آن برگزیده شد. این لشگر که بعدها به نام لشگر دوم اس رایش ((SS DIVISION DAS REICH تغییر نام یافت، در نبرد فرانسه و عملیات بارباروسا شرکت نمود. هاوسر در جریان عملیات بارباروسا به دلیل فرماندهی عالی نیروهایش در سال 1941 به دریافت صلیب شوالیه، و در سال 1943 به دریافت نشان برگ بلوط و در سال 1944 و در جریان نبرد نرماندی به دریافت نشان شمشیر طلا مفتخر گردید. او چندین بار زخمی شد و در جبهه روسیه یکی از چشمهایش را از دست داد.

 

پل هاوسر در جببه و در میان سربازانش

 

 او در ژوئن 1943 به فرماندهی سپاه دوم زرهی پانزر اس اس که به تازگی تشکیل شده بود منصوب شد و هیتلر مستقیما به او دستورداد تا در ماه مارس 1943 نیروهایش را به شهر خارکف که به تازگی توسط ارتش شوروی آزاد شده بود رانده و شهر را مجددا به تصرف درآورد. هاوسر این دستور هیتلر را با موفقیت به اجرا گذاشت و نبرد سوم خارکف آخرین پیروزی قطعی ارتش آلمان در جبهه شرق بود. در جریان نبرد کورسک پل هاوسر فرماندهی لشگرهای یکم و دوم و سوم زرهی اس اس را برعهده داشت و پس از شکست آلمان ها در نبرد کورسک لشگرهای یکم و دوم و سوم زرهی پانزر با لشگرهای نهم و دهم اس اس تعویض شده و به ایتالیا و سپس فرانسه فرستاده شدند.

 با شروع عملیات پیاده شدن نیروهای متفقین در نرماندی در روز دی - دی پل هاوسر در این نبرد شرکت نمود و پس از کشته شدن فریدریش دولمن ((FRIEDRICH DOLLMANN فرمانده ارتش هفتم، پل هاوسر به عنوان فرمانده ارتش هفتم منصوب شد. در جریان محاصره نیروهای آلمانی در فلایس، هاوسر آنقدر با نیروهایش در این منطقه به جنگیدن ادامه داد تا این که از ناحیه فک زخمی شد و در آگوست 1944 به درجه ژنرال تمامی در وافن اس اس ترفیع یافت. او از 28 ژانویه تا 3 آوریل 1945 به فرماندهی گروه ارتش G منصوب شد و زمانی که جنگ به پایان رسید او در ستاد فرماندهی مارشال آلبرت کسلرینگ خدمت می کرد. او در جریان دادگاه نورمبرگ به شدت از نقش نظامی وافن اس اس دفاع نمود و شرکت وافن اس اس را در جنایات جنگی انکار نمود.

 فریدا دختر پل هاوسر در سال 1954 با گوستاو آدولف ویمن ازدواج کرد و به استرالیا مهاجرت نمود.

 پل هاوسر دو کتاب نوشت که اولین آنها در سال 1953 تحت عنوان وافن اس اس در جنگ و دومین کتابش در سال 1966 تحت عنوان سربازانی مانند دیگر سربازان منتشر گردید.

 پل هاوسر در تاریخ 21 دسامبر 1972 در سن 92 سالگی در شهر لودویگسبورگ درگذشت.

 

  مقبره پل هاوسر

        

  

                                                                         نوشته شده در تاریخ : 27/11/90

                                                                                                     نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.