هاینز گودریان

 

 

 هاینز گودریان

 متولد 17 ژوئن 1888 - مرگ 14 می 1954

 هاینز گودریان در تاریخ 17 ژوئن 1954 در شهر کولم در پروس خاوری که امروزه خلمنو نامیده می شود و در کشور لهستان واقع است متولد شد. از سال 1901 تا سال 1907 گودریان در چند مدرسه نظامی حضور یافت و در سال 1907 در هانوور وارد ارتش شد. او در گردان 10 JAGER که فرماندهی آن را پدرش برعهده داشت به خدمت مشغول شد و در سال 1908 پس از حضور در دانشکده جنگ شهرِ متز به درجه ستوان تمامی رسید.

 

هاینز گودریان در سالهای اولیه خدمت نظامی

 

 در سال 1911 گودریان به گردان سوم مخابرات در سپاه ارتباطات پروس ملحق شد. در سال 19013 او با ماگریت گوئرن ازدواج کرد که از او صاحب 2 فرزند پسر گردید که اولین آنها هاینز نام داشت و در سال 1914 متولد شد و در سال 2004 درگذشت و دومین آنها کورت نام داشت و در سال 1918 متولد شد و در سال 1984 درگذشت. هاینز گونتر و کورت هر دو درجریان جنگ دوم جهانی از افسران عالی رتبه ورماخت بودند و هاینز گونتر حتی پس از جنگ نیز در ارتش آلمان غربی موسوم به بوندس وهر خدمت نمود.

 با آغاز جنگ جهانی اول و در طول مدت آن، هاینز گودریان به عنوان یک افسر مخابراتی و سپس افسر ستاد به خدمت پرداخت. این مسئله به او امکان داد تا بتواند شرایط مختلف صحنه های جنگ را درک کند. او اغلب با فرماندهانش مخالفت می کرد و این مسئله موجب می شد تا او را به بخش مخابرات منتقل کنند و او تا پایان جنگ در آن بخش به خدمت مشغول شد.

 با پایان جنگ گودریان در ارتش تقلیل یافته ِ آلمان که به موجب پیمان صلح ورسای میبایست حداکثر 100 هزار نفر می شد، باقی ماند. گودریان در رایشسوهر به عنوان فرمانده یکی از گروهان های  گردان 10 JAGER   به خدمت ادامه داد. او سپس به اداره سپاهیان منتقل شد که به دلیل ممنوعیت کار اداره ستاد ارتش براساس قرار داد ورسای، به این نام خوانده می شد و گودریان به عنوان افسر ذخیره ستاد فرماندهی در آن به خدمت مشغول شد. در سال 1927 گودریان به درجه سرگردی ارتقا یافت و به واحد تاکتیکی حمل و نقل و موتوریزه ارتش در برلین منتقل شد. این مسئله موجب شد تا او در مرکز توسعه نیروی زرهی ارتش آلمان قرار بگیرد. گودریان کسی بود که به هر دو زبان فرانسه و انگلیسی تسلط داشت اقدام به خواندن منابع تئوریهای انگلیسی نوشته شده در خصوص جنگ توسط دو نظریه پرداز انگلیسی به نام های جی  اف  سی  فولر (J.F.C. FULLER ) و بی اچ لیدل هارت (B.H. LIDDEL HART) نمود. او همچنین نوشته های یک افسر فرانسوی به نام شارل دوگل را نیز بسیار جالب دید و این آثار را به زبان آلمانی ترجمه کرد.

 در سال 1931 گودریان به درجه سرهنگ دومی ارتقا یافت و به عنوان رئیس ستاد بازرسی سپاه موتوریزه تحت ریاست اسوالد لوتز منصوب شد. در سال 1933 او به درجه سرهنگ تمامی ارتقا یافت. در طول این دوره او چندین مقاله در خصوص جنگ افزارهای موتوریزه نوشت که این مسئله موجب شد تا نظر مقامات به او جلب شود. متن این مقالات بر مبنای ایجاد لشگرهای زرهی و ماشین آلات زرهپوش بنا نهاده شده بود. در این زمان  یک  ژنرال  ارتش  انگلستان  به  نام  ژنرال هوبارت (GENERAL HOBART) دست به رزمایش با تانک زده بود و گودریان نیز همزمان با او و پهلو به پهلوی وی در حال تجربه و نگارش آزمایش های خود بود. تمام نوشته های گودریان در انگلستان ترجمه و منتشر شد.

 در اکتبر 1935 گودریان به فرماندهی لشگر دوم پانزر منصوب شد و این درحالی بود که تنها 3 لشگر زرهی پانزر در آلمان تشکیل یافته بود. در 1 آگوست 1936 گودریان به درجه ژنرال دومی، و در 4 فوریه 1938 به درجه ژنرال تمام ارتقا یافت و به فرماندهی گروه ارتش شانزدهم منصوب شد. در طول این دوره (بین سالهای 1936 الی 1937) گودریان اقدام به نگارش مهمترین اثر خود به نام آماده باش پانزر (ACHTUNG PANZER!) نمود. در این اثر تئوری گودریان به طرزی کامل و مجاب کننده بیان شده است و به بیان جنگ افزارهای زرهی و ایده نبردهای زرهی و ترکیب حملات هوائی با حملات تانک ها در نبردهای آینده زمینی پرداخت و نیروی زرهی آلمان براساس تئوری های نگارش یافته در کتاب گودریان در سطحی وسیع شکل گرفت.

 اساس تئوری گودریان این بود که بر خلاف جنگ اول که از تانک به عنوان یک وسیله برای پشتیبانی پیاده نظام استفاده می شد و آن را در لشگرهای پیاده ادغام می کردند، از تانک به عنوان یک لشگر مستقل استفاده شود تا حملات سریع و برق آسای نیروهای زرهی و ایجاد شکاف در خط جبهه نیروهای دشمن و سپس ورود انبوه نیروهای پیاده و موتوریزه به داخل این شکاف امکان پذیر گردد. این حملات میبایست با حملات هوائی همراه باشد تا موثر و مهیب عمل نماید. همچنین در سال 1933 گودریان که سابقه کار در واحد مخابرات را نیز در سابقه خود داشت پیشنهاد کرد تا هر تانک تولیدی توسط آلمان میبایست مجهز به رادیو و تجهیزات دیداری گردد تا از طریق ارتباط رادیوئی میان تانک های خودی بتوان در هر لحظه یک آرایش جنگی را طراحی نمود و هماهنگی لازم را میان تک تک تانک ها ایجاد کرد. تئوری حمله سریع واحدهای زرهی به منظور احاطه نیروهای دشمن که به بلیتز کریگ (BELITZKRIEG) یا جنگ برق آسا معروف شد، پس از جنگ دوم جهانی توسط دیگر ملل و کشورها بکار رفت و حتی ایالات متحده آمریکا در جریان فتح 21 روزه عراق از این تاکتیک استفاده کرد.

 این ایده زمانی به گودریان الحام شد که در جریان حمله بهاری در سال 1918 در جنگ جهانی اول او فهمید که می توان یک خط دفاعی استاتیک و ثابت را با ترکیب نیروی زرهی و هواپیما درهم شکست (ویلیام شایرر در کتاب سقوط جمهوری سوم مینویسد که ارتش متفقین در جریان حمله بهاری در سال 1918 همزمان از هواپیما و تانک استفاده کرد که این حملات ویرانگر موجب شکست ارتش آلمان شد و گودریان از این تجربه بعدها استفاده نمود. نویسنده).

 با حمله آلمان نازی به لهستان و آغاز جنگ دوم جهانی هاینز گودریان به عنوان فرمانده سپاه 21 ارتش آلمان منصوب شد. او شخصا در جریان نبردهای ویزنا WIZNA)) و کوبرین به فرماندهی نیروهایش پرداخت و برای اولین بار اقدام به آزمایش تئوریهایش در جریان یک جنگ واقعی نمود. در جریان این نبردها گودریان موفق شد ناحیه ورتاگائو را تصرف کند.

 

سال 1939 - الحاق ارتش های شوروی و آلمان در جریان حمله به لهستان.

 وسط گودریان سمت راست سایمون خروشین ژنرال شوروی

 

 در جریان حمله به فرانسه گودریان شخصا فرماندهی عبور نیروهای زرهی آلمان از جنگل آردن را برعهده گرفت و از رودخانه موس عبور کرد و خط دفاعی فرانسه در سدان را درهم شکست. در جریان این حمله او با تاکتیک بلیتزکریگ به سرعت خط دفاعی فرانسه را درهم شکست و به همین علت به هاینز سریع (DER SCHNELLE HEINZ) مشهور شد. در ادامه حمله برق آسای گودریان به سوی ساحل مانش موجب شد تا نیروهای فرانسه و انگلستان در ساحل مانش در ناحیه دانکرک به تله افتند. زمانی که او خود را برای حمله نهائی به نیروهای متفقین آماده می کرد دستوری از هیتلر به او ابلاغ شد مبنی بر اینکه حمله به نیروهای متفقین را متوقف نموده و اجازه دهد تا آنان سوار برکشتی شده و به انگلستان بازگردند. گودریان به هیتلر اطلاع داد این بهترین شانس برای شکست نهائی متفقین میباشد اما دستورات هیتلر مانع از حرکت او شد.

 

گودریان در جبهه فرانسه در حال کار با یک ماشین انیگما.

 او به ارتباط میان واحدهای زرهی بسیار اهمیت می داد

 

 در سال 1941 در جریان عملیات بارباروسا او فرماندهی گروه دوم پانزر را که به گروه گودریان معروف شد برعهده داشت. در 17 جولای همان سال درجریان حمله به اتحاد شوروی او به دریافت نشان برگ بلوط برای صلیب شوالیه خود مفتخر گردید. از 5 اکتبر او فرماندهی ارتش دوم پانزر را که تازه تاسیس شده بود برعهده داشت. نیروهای تحت امر او موفق شدند در جریان یک عملیات سریع شهر اسمولنسک را تصرف کنند و برای حمله نهائی به مسکو آماده شوند. اما در این زمان به او دستور داده شد تا به سوی کیف تغییر جهت دهد. او برضد این تصمیم هیتلر اعتراض کرد و این مسئله موجب شد تا هیتلر اعتماد خود را به او از دست بدهد. در 25 دسامبر همان سال گودریان از سمت فرماندهی معزول شد زیرا فیلد مارشال فون کلوگه فرمانده او نمی توانست در برابر این حکم هیتلر مقابله کند. او به سرفرماندهی ارتش آلمان احضار شد و در این زمان هیتلر با ارتقای او به درجه فیلد مارشالی مخالفت کرد. گودریان انکار کرد که با هرگونه دستور هیتلر در خصوص غقب نشینی به سوی کیف مخالفت نموده است. گودریان همچنین خود را قربانی فون کلوگه می دانست که فرماندهی نیروهای آلمانی در دروازه های مسکو را در پائیز و زمستان 1941 برعهده داشت. او در برخی اظهار نظرها گودریان گفته بود که اتهامات فون کلوگه موجب برکناری او و تصمیم هیتلر برای عدم تصویب حکم فیلد مارشالی او شد.

 گودریان و همسرش پس از برکناری وی به ملکی به مساحت 8 کیلومتر مربع در رایش گائو واتر لند نقل مکان نمودند.

 

 

 در سپتامبر 1942 وقتی که مارشال اروین رومل به دلیل بیماری به آلمان بازگشت، به سرفرماندهی آلمان پیشنهاد کرد که تنها کسی که می تواند جایگزین وی شود هاینز گودریان است. در همان شب جوابی یه این مضمون برای رومل ارسال شد: گودریان مقبول نشد.

 تنها زمانی که آلمان ها در جریان نبرد استالینگراد شکست خوردند گودریان مجددا به خدمت فراخوانده شد. او در 1 مارس 1943 به عنوان بازرس کل واحدهای زرهی منصوب شد. در این سمت او مسئولیت داشت تا استراتژی و چشم انداز آینده طراحی و تولید تانک و نیز آموزش پرسنل زرهی را ترسیم نماید. او مسئولیت داشت تا مستقیما به هیتلر گزارش دهد. او سپس به فرماندهی پلیس فرمانداری آلمان در اکرائین اشغالی منصوب شد.

 بر اساس گزارشهای گودریان، زمانی که هیتلر در زمینه طراحی و بکارگیری تانک با مشکل مواجه شد، گودریان به او پیشنهاد کرد به جای تولید تانک های سنگین تایگر در تعداد اندک اقدام به تولید تانک هائی مانند پانزر 3 و پانزر 4 در تعداد زیاد شود زیرا زمانی که تانک های پانزر از جاده خارج می شود در لجن فرو نمی رود.

 در 21 جولای 1944 و پس از ناکامی توطئه ترور هیتلر (که گودریان در آن هیچ گونه دخالتی نداشت) او به عنوان رئیس ستاد ارتش و به عنوان جانشین کورت زایتزلر (KURT ZEITZLER)  منصوب شد. او در این سمت گفته بود که به هر افسری که دارای عقاید و گرایشات ناسونال سوسیالستی (تعصبات نازی) نیست خوش آمد نخواهد گفت. او همچنین به عنوان یکی از اعضای دادگاه صحرائی نظامیان درگیر در قتل هیتلر بود و بسیاری از این افسران را در جریان این دادگاهی از ارتش اخراج نمود تا امکان محاکمه آنان در داداگاه خلق به رهبری فرایسلر قاضی سنگدل و بی رحمی که تقریبا تمام افراد درگیر در این توطئه را محکوم به اعدام نمود، فراهم شود.

 با این حال او با هیتلر بر سر این که آلمان نباید در 2 جبهه بجنگد یک سری  بحث های طولانی داشت و در نهایت هیتلر در 28 مارس 1945 به دلیل شکست ضد حمله ژنرال تئودور بوسه فرمانده ارتش 9 آلمان که برای شکستن خط محاصره نیروهای آلمانی گرفتار در کوشترین (KUSTRIN) شکل گرفت، به گودریان گفت که او به دلیل مسائل پزشکی نیاز به استراحت دارد و گودریان را به 6 هفته مرخصی اجباری فرستاد که پوششی برای اخراج گودریان بود و در این مدت ژنرال هانس کربس (HANS KREBS) جانشین گودریان شد.

 گودریان در پایان جنگ دوم جهانی در تاریخ 10 ماه می 1945 و به همراه اعضای ستاد فرماندهی پانزر خود را تسلیم نیروهای آمریکائی نمود. او تا 17 ژوئن 1948 که آزاد شد به عنوان اسیر جنگی در بازداشت نیروهای آمریکائی بود. اگر چه دولت های اتحاد شوروی و لهستان به آزادی او اعتراض نمودند اما دادگاه نورمبرگ رفتار و عملیات نظامی او را مطابق با روشهای نظامی دانست و او را تبرئه نمود.

 او پس از جنگ اغلب در میتینگ هائی که با حضور گروه هائی از نظامیان انگلیسی برگذار می شد شرکت می کرد و به تجزیه و تحلیل نبردهای جنگ دوم جهانی می پرداخت. در اوایل دهه 1950 او درگیر سازماندهی ارتش آلمان غربی موسوم به بوندس وهر بود.

 هاینز گودریان در تاریخ 14 ماه می 945 در سن 65 سالگی در شوانگائو (SCHEWANGAU) نزدیک فوسن (FUSSEN) در جنوب باواریا درگذشت و در شهر گوسلار (GOSLAR) به خاک سپرده شد.

 در سال 2000 یک فیلم مستند با نام گودریان که توسط آنتون واسیل کارگردان فرانسوی تهیه شده بود توسط تلوزیون فرانسه به نمایش گذاشته شد. در این فیلم پسر گودریان با نام هاینز گونتر گودریان که یکی از ژنرالهای ارتش آلمان غربی پس از جنگ و ناتو بود نیز به تصویر کشیده شد.  

 

  

هاینز گونتر گودریان پسر گودریان

        

  

                                                                         نوشته شده در تاریخ : 23/10/90

                                                                                                     نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.