نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

وودروو ویلسون

 

 

 وودروو ويلسون

 متولد 28 دسامبر 1856 ، مرگ 3 فوریه 1924

 ويلسون در شهر استانتون در ايالت ويرجينيا متولد شد. او سومين فرزند از چهار فرزند خانواده بود. پدرش ژوزف و مادرش جسی جانت نام داشت. او دارای تبار اسكاتلندی - ايرلندی بود. پدرش يك كشيش و موافق اصول برده داری بود و به ايالت جنوبی مهاجرت نمود. او يك مدرسه برای آموختن سواد به كودكان سياهپوست دائر نموده بود. وقتی او سه ساله بود آبراهام لينكلن به قدرت رسيد و مدتی بعد جنگ آغاز شد.

 وودروو ويلسون تا پايان عمر ايستادگی ژنرال روبرت لی فرمانده ارتش جنوب تا آخرين لحضه را با ديده تحسين مينگريست. پدرش یکی از بنيان گذاران كليسای ارتدوكس در ايالات جنوبی بود. ويلسون تا ده سالگی خواندن و نوشتن نمی دانست. علت اين مسئله ابتلای ويلسون به بيماری دی سلكسيا (DYSLEXIA) كه يك بيماری در يادگيری و تلفظ صحيح لغات ميباشد، بود. اما او به عنوان يك نوجوان بدون حضور در مدرسه ياد گرفت چگونه بخواند. او زير نظر پدرش خواندن و نوشتن را ياد گرفت. از آنجائيكه پدرش در مدرسه الهيات كلمبيا به تدريس مشغول شده بود او نيز به شهر كلمبيا كه مركز ايالت كارولينای جنوبی بود رفت.

 در سال 1879 ويلسون دانشجوی دانشگاه پرينستون و عضو انجمن اخوت به نام فيكاپاپسی گرديد. او به خواندن علوم سياسی و تاريخ پرداخت. او هميشه ادعا ميكرد كه هنری لوسی خلاصه نويس و داستان نويس معروف و عضو پارلمان انگلستان الهام بخش وی بوده است. او در سال 1883 مدرک PHP در تاريخ گرفت و در سال 1885 با ِالن لوئيس آكسون كه در دانشگاه پرينستون تدريس می كرد، ازدواج نمود. ويلسون در مقالاتی كه مينوشت و يا سخنرانی های خود، به گسترش فساد اشاره ميكرد. او در سال 1887 مقاله ای منتشر كرد به نام بررسی حكومت. او در اين مقاله به انتخابات در هر چهار سال يكبار اشاره نموده بود.

 در سال 1902 ويلسون رئيس دانشگاه پرينستون شد و در سال 1910 از طرف حزب دموكرات فرماندار ايالت نيوجرسی گرديد. به نظر جان كوپر مورخ مشهور ويلسون يك نويسنده و متفكر برجسته بود. او همچنين يك نژاد پرست و مدافع برده داری به حساب می آمد. او همچنين در تاريخ بشر اولين کسی بود كه روز مادر را در دومين يكشنبه ماه می 1914 اعلام و برقرار كرد. در سال 1914 جنگ آغاز شد و آمريكا اعلام بی طرفی نمود اما در سال 1917 زيردريائی های آلمانی يك کشتی انگلیسی در مسير آمريكا به اروپا به نام لوئيزيانتال را هدف اژدر قرار دادند و اين مسئله منجر به تصميم ويلسون برای مداخله در جنگ به نفع متفقين شد. او در روز 2 آوريل پس از حضور در كنگره آمريكا به آلمان اعلان جنگ داد و اعلام كرد بدترين نقطه جهنم در روز قيامت به كسانی اختصاص دارد كه بی طرف باشند. و به اين ترتيب آمريكا بی طرفی خود را نقض نمود و وارد جنگ شد.

 زمانی كه ايرلندی تبارها كه در حزب دموكرات قدرت و نفوذ زيادی داشتند خواهان عدم كمك به انگلستان شدند ويلسون اعلام كرد كه از انگلستان خواهد خواست تا به ايرلند استقلال دهد اما وقتی در سال 1919 در جريان امضاء قرار داد ورسای از او خواستند تا به قول خود عمل نمايد او اين مسئله را انكار نمود و مورد خشم و غضب شديد ايرلندی ها قرار گرفت. در سال 1918 او برای متاركه جنگ پيشنهادی 14 ماده ای را اعلام كرد كه در یکی از بندهای آن تشكيل جامعه ملل را پيشنهاد نموده بود و بدينسان بايد او را بنيان گذار جامعه جهانی دانست.

 در سال 1919 ویلسون برنده جایزه صلح نوبل شد. در سال 1921 او از قدرت كناره گيری كرد و در 3 فوریه 1924 در خانه خود واقع در خيابان S در واشينگتن دی سی درگذشت.

 

روز 2 آوریل 1917 ویلسون با حضور در كنگره آمريكا ضمن اعلان جنگ به امپراطوری آلمان به حاضرین گفت در روز قیامت گرمترين و داغترین نقطه جهنم  به كسانی تعلق دارد كه بی طرف باشند. او با این جمله اعلام کرد که آمریکا دیگر بی طرف نخواهد ماند و در جنگ شرکت فعال خواهد نمود

 

 

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 21/06/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.