نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

روبرت لی بولارد

 

 

 روبرت لی بولارد

 متولد 5 ژانویه 1861 ، مرگ 11 سپتامبر 1947

 او در شهر نيويورك متولد شد و پس از حضور در آكادمی نظامی آمريكا، در سال 1885 از آن فارغ التحصيل شد. در جنگ جهانی اول بولارد فرمانده لشگر اول پياده نظام بود. در نبرد معروف كانتیگنی او موفق شد اين روستای استراتژيك را كه در شمال شرقی فرانسه و در ايالت پيكاردی واقع بود، از تصرف آلمان ها خارج سازد و ارتش هشتم آلمان را شكست دهد. آلمانها اين نقطه استراتژيك را با استحكامات زياد و به خوبی محافظت ميكردند. اين نخستين حمله موثر ارتش آمريكا در جنگ و حاصل يك تفكر عالی بود كه منجر به گسترش جبهه آمريكا در مساحتی به عرض يك مايل گرديد.

 ژنرال پرشينگ در باره اين حمله چنين گفت:

 واكنش دشمن در برابر ارتش ما در كانتیگنی بشدت سخت و شديد بود. ظاهرا آنان تصميم گرفته بودند به هر قيمت ممكن مهمترين دستاورد ما را بی اثر نمايند. برای مدت سه روز تمام سلاح های دشمن به سوی موقعيت جديد ما شليك ميكرد و ضد حمله پشت ضد حمله انجام ميشد حملات ناشی از نا اميدی قوای آلمان نتيجه جنگ را به ما واگذار نمود.

 نظر به اينكه بولارد زبان فرانسه را بسيار روان و سليس صحبت ميكرد او را به عنوان رابط بين ارتش فرانسه و آمريكا انتخاب نمودند. مدتی بعد ژنرال پرشينگ ارتش دوم آمريكا در اروپا را تشكيل داد و بولارد را به مقام اولين فرمانده اين نيرو برگماشت و پس از مدتی او را به فرماندهی ارتش اول منصوب و ژنرال هانتر ليگت را به جای او فرمانده ارتش دوم نمود و خود فرماندهی كل قوای اعزامی به اروپا را بر عهده گرفت.

 با پايان جنگ و بنا به عرف ارتش آمريكا بولارد تنزل رتبه يافت كه در ارتش آمريكا امری عادی بود. او فرماندهی يك واحد كوچك را بر عهده گرفت و پس از بازنشستگی در سال 1925 خاطرات خود را منتشر نمود او به عنوان آخرين رئيس جامعه ملل برگزيده شد و تا سال 1942 كه خودش انحلال اين سازمان را اعلام نمود رياست آن را بر عهده داشت.

 او در 11 سپتامبر 1947 درگذشت.

 

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 20/06/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.