نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

لرد هربرت کیچنر

 

 

 لرد هربرت كيچنر

 متولد 24 ژوئن 1850 ، مرگ 5 ژوئن 1916

 هربرت كيچنر در شهر بالی لانگفورد نزديك ليستوول در ايرلند متولد شد. پدرش يك انگلیسی و مادرش يك فرانسوی بودند. خانواده او به دليل بيماری مادرش به مرض سل به سوئيس نقل مكان نمود اما مادرش در آنجا درگذشت. هربرت كيچنر در آنجا به مدرسه نظام رفت و به دليل علاقه به فرانسويان در جنگ فرانسه و پروس در سال 1871 شركت و در يك واحد بيمارستانی خدمت نمود.

 او در اين جنگ پس از آنكه موفق شد صحنه عمليات فرانسويان در خاك لورن را از بالون تماشا نمايد به مرض ذات الريه مبتلا شد و به انگلستان بازگشت. هربرت كيچنر سپس برای ماموريت به كشورهای مصر، فلسطين، قبرس رفت و از مناطق عربی در خاورميانه نقشه برداری نمود. وی در فلسطين ماموريت يافت از سرزمين مقدس نقشه تهيه نمايد. اين امر قبلا توسط درك چارلز تريوويت به دليل مرگ وی بر اثر ابتلا به بيماری مالاريا ناتمام مانده بود. كيچنر از مناطقی كه امروزه غزه، اسرائيل، كرانه باختری رود اردن ناميده ميشوند نقشه برداری نمود. مدتی بعد حكومت محلی به جليليه حمله كرد و او در سال 1875 به انگلستان بازگشت.

 كيچنر پس از يك دوره خدمت به عنوان نايب كنسول در عثمانی به مصر رفت و در لشگرکشی سودان شركت نمود. تنها زنی كه وی به او علاقه داشت بنام هرميون باكر در اين لشگرکشی بر اثر تب تيفوئيد درگذشت اما كيچنر برای جبران اين نقصان با كوچكترين دختر عموی خود به نام برتا كلاوير بوتل ازدواج نمود. در سال 1880 او سرهنگ شد و در سال 1896 ارتش مصر و بريتانيا را به سوی جنگ با سودان رهنمون ساخت و در همين زمان احداث خط آهن دره نيل را بنيان گذاشت. ارتش او تحت فرماندهی وی موفق شد در نبرد اومدورامان نيروهای شورشيان سودانی را شكست دهد و به پيروزی دست يابد.

 كيچنر پس از اين پيروزی دستور داد باقی مانده جنازه امام مهدی را كه رهبر شورشيان سودانی بود، را از خاك خارج سازند و آن را در اطراف و اكناف پراكنده نمايند. او همچنين دستور بازسازی مسجد جامع خارطوم را صادر نمود. در سال 1899 دولت انگلستان به پاس خدماتش يك جزيره كوچك در اسوان مصر را به نام او جزيره كيچنر نام نهاد. در سال 1901 كيچنر به مقام ژنرال تمام رسيد و در همين سال در نبرد بوئرها در آفريقای جنوبی شركت نمود و به مقام ويسكونت ملقب گرديد. با آغاز جنگ اول جهانی لرد كيچنر وزير جنگ شد و به دليل محبوبيت زيادی كه در بين آحاد جامعه انگلستان داشت؛ دولت انگلستان يك پوستر از او را كه مردم را به حضور در ارتش تشويق ميكرد در سطحی وسيع در جامعه منتشر نمود.

 

جنگ جهانی اول - دو پوستر تبلیغاتی که لرد هربرت كيچنر در آن به مخاطبین می گوید کشور به شما احتیاج دارد. این پوستر برای تشویق مردم به خدمت در ارتش طراحی و منتشر گردید

 

 در سال 1915 به دليل حمله فاجعه آميز به گاليپولی كيچنر شهرت و اعتبار خود را از دست داد اما مسئوليت تهيه مهمات جنگی را بر عهده گرفت. او يك هفته قبل از مرگش به لرد دربی گفته بود من صرفنظر از جايگاهی كه دارم تصميم گرفته ام فشار زيادی برای صلح با آلمان بر سياستمداران وارد كنم قبل از آنكه سياستمداران آن را به شكل بدی به دست آورند. لرد كيچنر در 5 ژوئن 1916 سوار بر کشتی از بندر اسكاربستر در شمال اسكاتلند به مقصد آرخانگلسك در روسيه حركت كرد اما در حوالی جزيره اسكاپا فلو اين کشتی هدف حمله زيردريائی آلمانی U75 قرار گرفت و كيچنر و افراد ستادش به همراه 643 نفر ديگركشته شدند و جنازه او هرگز يافته نشد.

 

جزيرهً اسكاپا فلو - نقطه ای  كه لرد كيچنر در آنجا كشته شد با فلش مشخص گرديده است

 

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 19/06/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.