نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

دیوید لوید جورج

 

 

 ديويد لويد جورج  

 متولد 17 ژانویه 1863 ، مرگ 26 مارس 1945

 او اگر چه در منچستر متولد شد اما اصالتا از اهالی ولز بود و تنها کسی از اهالی ولز بود كه به نخست وزيری انگلستان رسيد. در دوران طفوليت او فردی شاخص در هدايت و رياست بر همبازيهايش به حساب می آمد. در سال 1884 او در آزمون وكالت شركت نمود و پس از قبولی در آن، در سال 1885 مجبور به اقامت در یکی از اتاق های خانه عمويش كه يك سياستمدار برجسته انگلیسی بود، گرديد.

 در انتخابات سال 1885 او برای حزب ليبرال فعاليت نمود اما اين انتخابات يك بن بست سياسی بود و هيچ يك از دو حزب رقيب در انگلستان موفق به پيروزی در آن نشدند. در 20 ژانويه سال 1888 او با مارگريت اوون كه دختر يك زميندار ثروتمند بود ازدواج نمود و در همان سال او و ديگر افراد حزب ليبرال كه دارای اصالت ولزی بودند يك ماهنامه به نام شيپور آزادی منتشر نمودند. در 13 آوریل 1890 او با اختلاف 19 رای به جانشینی یکی از اعضای پارلمان انگلستان كه درگذشته بود انتخاب شد و در اين زمان او جوانترين عضو پارلمان انگلستان محسوب ميشد و تا سال 1945 كه درگذشت به مدت 55 سال عضو پارلمان بود.

 در سال 1904 او در محكوميت جنگ در آفريقای جنوبی موسوم به جنگ بوئرها يك سخنرانی شديد انجام داد كه منجر به افزايش شهرت برای وی گرديد. وی در سال 1906 در كابينه هانری كمپل بنرمن به عنوان وزير دارائی انتخاب شد. لويد جورج تا سال 1911 كه بحران اقادير رخ داد با جنگ مخالف بود اما در جريان بحران اقادير به شدت برضد آلمان سخنرانی نمود. پس از حمله آلمان به بلژيك بی طرف در سال 1914 لويد جورج خواهان اعلان جنگ به آن كشور گرديد. او در جريان جنگ اول جهانی در سال 1915 وزير تداركات و مهمات جنگی شد و در سال 1916 ابتدا وزير امور خارجه و سپس نخست وزير گرديد.

 او در زمان نخست وزيری خود با لشگر کشی به فلسطين و فتح آن كشور توسط ژنرال آلنبی و لورنس و سپس انتشار اعلاميه لرد بالفور مبنی بر حمايت انگلستان از تشكيل دولت يهود موجب ايجاد بحرانی در تاريخ گرديد كه بعدها به بحران خاورميانه معروف شد. او علی رغم اينكه در اين سالها با بحرانهای اجتماعی زيادی مانند شورشها و اعتصابهای كارگری مواجه گرديد اما موفق شد جنگ را با پيروزی به پايان برساند  ولی  اين  مسئله  به  قيمت  خدمت  اجباری 10 ميليون نفر سرباز و 750 هزار  كشته و 1.700.000 نفر زخمی و مجروح تمام شد. همچنين در پايان جنگ 150 هزار زن انگلیسی شوهر خود را از دست داده بودند و 300 هزار كودك پدر نداشتند.

 با پايان جنگ و در طول دهه 1920 او وزنه سنگين سياست انگلستان محسوب ميشد اگرچه هرگز امكان نيافت مجددا به نخست وزيری برگزيده شود. او در سال 1931 به دليل بيماری موفق به حضور در هيئت دولت نشد و در سال 1935 برنامه جديدی برای تحول بنيادين و اصلاحات اقتصادی ارائه نمود اما اين برنامه با اقبالی مواجه نگرديد. با آغاز جنگ دوم جهانی و به قدرت رسيدن چرچيل، او برای عضويت در كابينه دعوت گرديد اما آن را رد نمود. او پيروزی انگلستان را درجنگ بسيار تيره و مبهم می دانست و دائما ميگفت من تا شكست چرچيل صبر خواهم نمود. او از مذاكره با آلمان پس از نبرد بريتانيا دفاع ميكرد اما پيروزی انگلستان در جنگ دوم جهانی اشتباه بودن نظريه او را فقط دو ماه پس از مرگش اثبات كرد. او به فاصله كوتاهی قبل از اتمام جنگ دوم جهانی در سن 82 سالگی بر اثر سرطان درگذشت.

 

ورسای سال 1919 - ايستاده  از  سمت  راست  ديويد  لويد جورج ، وودروو ويلسون و در سمت چپ ژرژ کلمانسو

 

ديويد لويد جورج قبل از جنگ جهانی دوم یکی از کسانی بود که همراهی و همکاری و مساعدت با آلمان را تشویق می کرد. او در این عکس پس از یک ملاقات با هیتلر مشاهده می شود

 

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 15/06/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.